عنوان کامل پایان نامه :

مطالعه تکنیکهای طنز در ادبیات داستانی نوجوان دهه‌ی هشتاد

قسمتی از متن پایان نامه :

 

به این ترتیب، نویسنده با انتقاد از برنامه‌های رادیو و تلویزیون به عدم تنوع و تکراری بودن برنامه‌های آن‌ها در مناسبت‌های گوناگون تصریح می کند.

هم‌چنین در داستان دوم با کنایه به موضوع دلالی در مورد مسائلی زیرا خرید و فروش پرداخته می باشد:

… حالا دیگر، خر یک صاحب جدید داشت و گمان می‌نمود بهتر می باشد به جای غصه خوردن، این یکی را دوست داشته باشد و به صاحب جدید و بچه‌هایش خدمات حمل و نقل بدهد. خر بی‌نوا خبر نداشت که او یک دلال می باشد و خودش یک کالا. او نمی‌دانست کالاها هیچ‌وقت به دلال‌ها دل نمی‌بندند… خر هنوز هم توی عالم خودش بود… که یک مرتبه خودش را در چهارشنبه بازار دید. تازه فهمید که یک بار دیگر بایستی فروخته گردد.( ص16)

طنز جایگاه: مضامین به کار رفته در داستان‌های این مجموعه، قابلیت بهره گیری از جایگاه‌های طنزآمیز را افزایش داده می باشد. محور موضوعی تمام داستان‌ها بر پایه‌ی این تکنیک استوار می باشد و تکنیک‌های دیگر به صورت محدود و در خلال آن به کار رفته‌اند. برای نمونه در داستان همه‌اش به خاطر یک تکه پنیر، رفتن کلاغ بیمار نزد روباه پزشک برای معالجه، با تداعی داستان قدیمی روباه و کلاغ، جایگاه طنزی را ایجاد کرده می باشد. در واقع نویسنده با قراردادن روباه و کلاغ در موقعیتی جدید و امروزی، به خوبی از عهده‌ی اظهار طنزآمیز آن برآمده می باشد:

چند روزی بود که کلاغ گلویش درد می‌نمود. مدتی هم بود که قالب پنیری به منقار گرفته بود و نمی‌توانست آن را قورت بدهد… پس دفترچه‌ی بیمه‌اش را برداشت و رفت پیش دکتر.

عجبا! دکتر کسی نبود غیر از آقا روباهه! کلاغ جا خورد، خواست برگردد، اما دلش را به دریا زد و نشیت روی صندلی.

دکتر روباه با لبخندی تاریخی و معنی‌دار نگاهش نمود و گفت:« به به! دوست قدیمی، کمی تا قسمتی صمیمی، بد نباشد! از این طرف‌ها!»

کلاغ به گلویش تصریح نمود و به جای قارقار، قدقد نمود. آخر می‌ترسید دهان باز کند و روباه پنیرش را چپو کند.

روباه دستی به پرهای گردن کلاغ کشید و گفت:« طفلک، گلویت درد می کند؟»

کلاغ کله‌اش را تکان داد، یعنی« بله».

روباه باز دوباره همان لبخند تاریخی و معنی‌دارش را بر لب آورد و چراغ‌قوه را برداشت، روشنش نمود و به کلاغ گفت:« دهانت را باز کن و بگو آآآآ…!»

کلاغ همان‌گونه که پنیر را محکم گرفته بود، کله‌ی سیاهش را بالا انداخت و گفت:«…»

فکر می‌کنید چیزی گفت؟ نه، او عاقل شده بود، می‌دانست اگر دهانش را باز کند تاریخ تکرار می گردد. پس هیچی نگفت. روباه عصبانی گردید:- مسخره باز ی در نیاور! زود باش دهانت را باز کن!

-…

-زودباش کلاغک! من کار دارم. بقیه‌ی مریض‌ها پشت در منتظرند.

باز هم کلاغ از باز کردن منقارش خودداری نمود تا از تکرار تاریخ خودداری کرده باشد و کجکی به او خیره گردید، یعنی کور خوانده‌ای! روباه که عصبانی‌تر می‌گردید و از شدت عصبانیت فشار خونش بالا می‌رفت، صدایش را بلند نمود و گفت:« الاغ جان! ببخشید کلاغ جان! آن قصه دیگر قدیمی شده. نویسنده‌اش هم هفت تا کفن پوسانده. پس آن منقار بی‌خاصیتت را باز کن تا گلویت را معاینه کنم، و گرنه آن چنان آمپولی توی دمبت بزنم که از کلاغ بودنت پشیمان بشوی!»

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

کلاغ فکر نمود شاید حق با این آقا دکتر باشد. آن قصه دیگر قدیمی شده و اگر می‌خواهد حالش خوب گردد، بایستی چند لحظه، فقط چند لحظه به دکتر روباه اعتماد کند. وانگهی،( بین خودمان بماند!) از آمپول هم می‌ترسید. پس تسلیم گردید و منقارش را باز نمود. روباه با لبخندی رضایت‌آمیز پنیر را آرام از منقارش درآورد و گذاشت روی میز، کنار تکه‌های نان.

-آفرین کلاغ خوب! حالا زبانت را بیرون بیاور!

با چراغ قوه اعماق گلوی کلاغ را وارسی نمود. گوش‌هایش را هم همین‌گونه، اما هر چه نمود نتوانست چشمش را معاینه کند. زیرا کلاغ چشم از پنیر برنمی‌داشت و مدام کله‌اش را می‌چرخاند. روباه که از اداهای او خسته شده بود، گفت:« دیگر حوصله‌ام را سر بردی، برایت دارو می‌نویسم، بخور، اگر خوب نشدی، هفته‌ی دیگر دوباره بیا، البته بدون پنیر!»

بعد دفترچه‌ی بیمه‌اش را گرفت و برایش قرص سرماخوردگی، شربت سینه و یک واشر جهت جلوگیری از آب‌ریزش بینی نوشت.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1- تکنیک‌های طنز و مطایبه به صورت تحلیلی مورد ارزیابی قرار بگیرند و پرکاربردترین آن‌ها معرفی شوند.

2-آثار مطالعه شده از نظر كاربرد تكنيك‌هاي طنز با یکدیگر مقایسه شوند و بهترین نمونه‌ها مشخص گردند.

3-سیر طنزپردازی آثار داستانی نوجوان دهه‌ی هشتاد و دگرگونی‌هایی که در این آثار رخ داده، مطالعه شوند.

4-آثار از نظر موضوعي نيز مورد تحليل و ارزيابي قرار بگيرند.

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

پایان نامه مطالعه تکنیکهای طنز در ادبیات داستانی نوجوان دهه‌ی هشتاد

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه مطالعه تکنیکهای طنز در ادبیات داستانی نوجوان دهه‌ی هشتاد

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید: