عنوان کامل پایان نامه :

 جایگاه حقوقی انجمن های صنفی روزنامه نگاران ایران 

قسمتی از متن پایان نامه :

 

اظهار مسئله :

بيان مسأله اساسي تحقيق بطوركلي(شامل تشريح مسأله و معرفي آن، بيان جنبه‏هاي مجهول و مبهم، بيان متغيرهاي مربوطه و مقصود از تحقيق به صورت مستند) :

خبرنگاری و روزنامه نگاری یکی از مشاغل سخت در جهان می باشد که در اغلب کشورها سختی این حرفه با مظلومیتی توأم بوده و خبرنگاران و روزنامه نگاران در بسیاری از موارد به سنگرسازان بی سنگری تبدیل شده اند و علیرغم زحمات فراوانی که برای پیگیری مطالبات مردمی از مسئولان متحمل می شوند، مطالبات خودشان مغفول مانده و برهمگان روشن می باشد که این قشر در کشور جزء اقشار کم بضاعت محسوب می شوند. از این روی طی سال های گذشته، جمعي از خبرنگاران تصميم گرفتند تا در دفاع از حقوق خبرنگاران انجمني را تاسيس نمايند، که سرانجام با پيگيري هاي فراوان بالاخره مجوز تأسیس “انجمن صنفي خبرنگاران” به مقصود حمايت از حقوق صنفي خبرنگاران عضو اين انجمن از “وزارت كار” اخذ گردید. انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه نگاران یک تشکل صنفی می باشد که بدون وابستگی به هیچ یک از گروه ها و احزاب سیاسی، و در چارچوب شرع مقدس اسلام و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران فعالیت های خود را در جهت استیفای حقوق صنفی و رفاهی مشروع و قانونی همه خبرنگاران بدون ملاحظه سلیقه سیاسی آنان ساماندهی خواهد نمود.

(معتمدنژاد، 1388، ص14)

در حقوق ارتباطات جمعی ایرانی، که در دوره مشروطیت، با اقتباس از آخرین قانون مطبوعات وقت فرانسه پایه گذاری گردیده، به مقررات حرفه ای روزنامه نگاری، بی اعتنایی شده می باشد.( آرمين، 1388، ص22)

حقوق حرفه ای روزنامه نگاران یکی از مهمترین شاخه های حقوق ارتباط جمعی می باشد و تازه ترین آنها نیز محسوب

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

می گردد. دو شاخه دیگر این رشته حقوقی شامل مقررات “تأسیس و اداره وسایل جمعی” و مقررات حاکم بر “محتوای پیامهای ارتباطی” (مندرجات روزنامه ها، برنامه های رادیویی و تلویزیونی و فیلمهای سینمایی) از حدود یک قرن و نیم پیش پایه گذاری شده بودند. (فرقاني، 1388، ص75)

به دنبال انقلاب دموکراتیک بورژوازی غربی و اعلام آزادی مطبوعات که در ماده 11 “اعلامیه حقق بشر و شهروند” انقلاب کبیر فرانسه (1789 م) در نخستین اصلاحیه قانون اساسی یالات متحده آمریکا (1791 م) پایه گذاری شده بوند. اما با وجود به رسمیت شناخته شدن این آزادی در نیمه اول و حتی ربع سوم قرن نوزدهم، در کشورهای اروپایی به ویژه فرانسه و انگلستان بر اثر تعارض های گوناگون جناح های انقلابی آزادی گرا و مردم گرا و همچنین نیروهای سیاسی قدیمی وابسته به فئودالیسم و استبدادی قبلی و نیروهای جدید وابسته به نظام نوخاسته سرمایه داری و آزادی گرا، آزادی مطبوعات با محودیت های فراوان روبه رو بود. ضرورت صدور امتیاز انتشار مطبوعات و سانسو مندرجات آنها قبل از انتشار و نیز لزوم پرداخت ودیعه های سنگین مالی و مالیاتهای مختلف برای تأسیس و اداره روزنامه ها از تحقق آزادی های اعلام شده جلوگیری می نمود. (نش، 2009، ص8)

 

از طرف دیگر انجمن هاي صنفي با انگيزه­ي حمايت از حقوق و منافع يك صنف تشكيل مي شوند. اين نهادها با ايجاد ارتباط و تعارف ميان واحدهاي صنفي مي تواند زمينه شكل گيري و ساخته شدن يك نظام ارزشي درون صنفي را فراهم آورد و از اين طريق به تدريج در ايجاد يك عرف فراگير درون صنفي تأثیر بازي كند. ايجاد ارزشها و عرف مشترك در درجه ي اول وتعهد واحدها واعضاي صنف به آنها در درجه ي دوم اساس هويت جمعي صنف را پايه ريزي مي كند و در سايه ي اين هويت جمعي می باشد كه انجمن صنفي نسبت به مصالح عالي و نيز قدرت و توان صنف به نوعي خود آگاهي رسيده، مي تواند به عنوان يك نهاد جامعه ي مدني در كنترل قدرت دولت، تأثير گذاري بر جامعه و تحقق مشاركت اجتماعي ايفاي تأثیر كند. نتيجه ي چنين فرايندي حفظ حريم عرصه ي عمومي در برابر اقتدار دولت و ايجاد نوعي توازن و تعادل قدرت ميان دولت و جامعه می باشد. اين فرايند اگر چه اقتدار دولت را به عرصه ي سياست محدود مي­سازد، اما در عوض بر دامنه و عمق مشروعيت آن مي افزايد. در واقع دولت و نهادهاي جامعه ي مدني در يك داد و ستد متقابل قرار

مي گيرند. (اسماعيلي،1387، ص64)

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف مشخص تحقيق: (شامل اهداف آرماني، کلی، اهداف ويژه و كاربردي):

هدف آرمانی و کلی

مطالعه و شناسایی جایگاه حقوقی انجمن صنفی روزنامه نگاران

اهداف ویژه و کاربردی

– مطالعه در نظر داشتن تشکیلات صنفی در جایگاه حقوقی انجمن های صنفی روزنامه نگاران

– مطالعه تضمین حقوق و حمایتهای حرفه ای در جایگاه حقوقی انجمن های صنفی روزنامه نگاران

– مطالعه  قابل انتقال بودن امتیازات نشریات در جایگاه حقوقی انجمن های صنفی روزنامه نگاران

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه جایگاه حقوقی انجمن های صنفی روزنامه نگاران ایران

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه جایگاه حقوقی انجمن های صنفی روزنامه نگاران ایران