عنوان کامل پایان نامه :

 مواضع حقوقی سازمان ملل در خصوص جنگ ايران و عراق

قسمتی از متن پایان نامه :

 

الف: مجمع عمومی General Assembly

مجمع عمومی سازمان ملل مظهر دیپلماسی پارلمانی در سطح بین‌المللی می باشد اگر ارگان سازمان ملل را با ارکان یک دولت مقایسه کنیم، مجمع عمومی در سازمان ملل حکم پارلمان سازمان را دارد که در آن نمایندگان کلیه کشورهای عضو شرکت دارند.

مجمع عمومی مبتنی بر یکی از اصول اساسی روابط بین‌المللی یعنی اصل برابری کشورها می‌‌باشد، که در منشور سازمان نیز به رسمیت شناخته شده می باشد. تمام اعضای سازمان ملل در مجمع عمومی عضویت دارند و اگر چه می‌توانند تا پنج نماینده به آن بفرستند اما هر کشور اعم از کوچک یا بزرگ، قوی یا ضعیف در آن تنها یک رای دارد.[1]

ورودی تعدادی از کشورهای نو استقلال به سازمان ملل توازن نیروها را در مجمع عمومی تغییری اساسی داد. برتری کشورهای نو استقلال از لحاظ تعداد، اهمیت و تأثیر قدرتهای بزرگ را در مجمع عمومی کاهش داد.

مجمع عمومی سالی یکبار جلسه عمومی دارد که این جلسه به گونه ثابت سومین سه‌شنبه ماه سپتامبر هر سال آغاز می گردد و به گونه معمول سه یا چهار ماه طول می‌کشد. اما اگر به گونه فوق‌العاده لازم گردد به تقاضای شورای امنیت یا اکثریت اعضاء مجمع، جلسه فوق‌العاده تشکیل خواهد گردید.

جلسات اضطراری می‌تواند برای بحث درمورد هر رویداد خاصی تشکیل گردد. تعیین ضوابط و مقررات داخلی مجمع نیز بر عهده خود آن می باشد. رئیس مجمع و دبیر کل امور مجمع را اداره و هدایت می کند.

 

 

ب – شورای امنیت:

شورای امنیت ارگانی می باشد به مراتب کوچکتر از مجمع عمومی که به منزله سلسله اعصاب سازمان ملل می‌باشد، اما برخلاف مجمع عمومی در آن مساوات واقعی بین دول نیست پنج عضو همیشگی دارای قدرت فوق‌العاده‌ای می‌باشند. پس جایگاه دول بزرگ در شورای امنیت که دارای امتیازاتی هستند، می‌تواند در صورتی که بین آنان اتحاد و اتفاق نظر نباشد، اساس سازمان را در‌هم‌ریزد. امتیاز دول بزرگ در شورای امنیت در همیشگی بودن و داشتن حق وتو می باشد در حالی که اساسنامه سازمان ملل همه جا صحبت از مساوات بین دول می کند، در شورای امنیت این امر کاملا نادیده انگاشته شده می باشد و برتری اعضاء دائم بر دیگران محرز و مسلم می باشد.

[1] – شوروی  سابق بر خلاف اصول مندرج در منشور و در سایه تفاهمات بین المللی اوکراین و بلاروس را که دولت مستقل نبودند به سازمان آورده و رأی آنها را همیشه به همراه داشت.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– سوالات پژوهش :

1-مواضع حقوقی سازمان ملل متحد در مقاطع مختلف جنگ هشت ساله تا چه میزان در بازدارندگی آن موثر بوده می باشد؟

2- مولفه های حقوق بین الملل و اسناد تاریخی تا چه میزان سبب بروز جنگ هشت ساله بوده می باشد؟

: اهداف پژوهش

  1. هدف کلی مطالعه مواضع حقوقی سازمان ملل متحد در خصوص جنگ ایران و عراق.
  2. شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     
  3. مطالعه خلأهای احتمالی موجود در قطعنامه های صادره از سوی شورای امنیت.
  4. تجزیه و تحلیل تجاوز عراق به ایران با در نظر داشتن ابعاد حقوق بین الملل.