عنوان کامل پایان نامه :

 عوامل موثر در مدیریت پایدار منابع آب کشاورزی 

قسمتی از متن پایان نامه :

  آب یک عنصر کمیاب

هم اکنون آب یک عنصر کمیاب می باشد. توزیع نامتقارن بارندگی در نواحی گوناگون منجر به ظهور اقلیم های خشک و نیمه خشک در نواحی گوناگون گردیده می باشد. این مناطق علیرغم برخورداری از توانمندی های بالقوه، در توسعه و پیشرفت خود با عوامل محدودکننده بی شکاری مواجه هستند. برای رشد و پیشرفت در این مناطق راه ها را نباید بسته دید بلکه با برنامه ریزی دقیق و اعمال مدیریت همه جانبه در این مناطق می توان شاهد شکوفایی اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بود. امروزه آب به عنوان یک نعمت لایتناهی و فراوان تلقی نمی گردد بلکه دولت ها و دانشمندان پی به این نکته بردان اند که از ذخایر آبی بایستی حداکثر بهره برداری را با کمترین اتلاف و ضایعات به اقدام آورد. مدیریت منابع آب بخشی از برنامه ریزی توسعه کشورها تلقی می گردد و هر کشوری بر مبنای اندازه منابع آب در دسترس، استراتژی و برنامه خاصی را برای بهره برداری بهینه از منابع آب موجود اجرا می نماید. به علت ارتباط مستقیم کشاورزی با آب و طبیعت لذا به شدت از تنش های آبی تاثیر می پذیرد.

مطالعات و مطالعه نشان می دهد که در حال حاضر از کل منابع آب تجدیدشونده کشور 5/88 میلیاردمتر مکعب جهت مصارف بخش های کشاورزی، صنعت و شرب برداشت می گردد. از این اندازه حدود 83 میلیارد مترمکعب (5/93 درصد) در بخش کشاورزی، 5/4 میلیارد مترمکعب برای مصارف شرب و بهداشت و مابقی در صنعت و نیزهای متفرقه دیگر مصرف می گردد( کشاورز و صادق زاده، 1379). ایزان با متوسط نزولات آسمانی حدود 252 میلیمتر در سال در زمره مناطق خشک جهان به شمار می رود. 65 درصد کشور ما را مناطق خشک و نیمه خشک تشکیل می دهد که به گونه متوسط مقدار بارندگی در آنها از 150میلیمتر در سال کمتر می باشد (شریعتمداری، 1380).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-4- اهداف پژوهش

1-4-1- هدف اصلی

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     
شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

هدف اصلی این پژوهش تعیین تأثیر عوامل مدیریتی موثر بر مدیریت منابع آب کشاورزی و توانمندسازی کشاورزان در برخورداری از بازده محصولات بیشتر می باشد

1-4-2- اهداف فرعی

اهداف فرعی که در این پزوهش دنبال می شوند عبارتند از:

1- شناسایی عوامل مدیریتی موثر بر کاهش اتلاف منابع آب کشاورزی

2- افزایش عملکرد مدیریت منابع آب کشاورزی و  توسعه پایدار محصولات زراعی

3- ترویج الگوی مصرف بهینه منابع آب کشاورزی و افزایش بهره وری ارضی کشاورزی

برای دانلود فایل ورد متن کامل اینجا کلیک کنید

عوامل موثر در مدیریت پایدار منابع آب کشاورزی

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : عوامل موثر در مدیریت پایدار منابع آب کشاورزی   با فرمت ورد