تکه ای از متن پایان نامه :

 

دریایی خود توانست قبرس و بعضی از جزایر مدیترانه را فتح نماید.

معاویه در سال 41 هجری قمری با در نظر داشتن معضلات متعددی که در داخل داشت، با امپراتور روم شرقی، قسطنطین دوم، به شرط پرداخت خراج، صلح نمود.[1] پس از رفع معضلات داخلی و برای مقابله با روم شرقی، به تحکیم شهرهای مرزی پرداخت و مردم را با دادن زمین های کشاورزی صورت اقطاع به اسکان در این شهرها، مانند انطاکیه، تشویق نمود. به همین مقصود، گروهی از ایرانیان و اهالی بعلبک، حمص، بصره و کوفه را در سال 42 هـ.ق، به آنجا منتقل نمود و گروهی دیگر از این مردم را به صور، که یکی از بنادر مهم بود، انتقال داد. [2]به این ترتیب، خود را آمادۀ جنگ با روم شرقی نمود و سپس صلح با روم شرقی را با عدم پرداخت خراج لغو نمود و به مرزهای روم حمله نمود، و موفق گردید رومی ها را شکست دهد.

معاویه پس از این پیروزی، به مقصود تصرف قسطنطنیه پایتخت امپراتوری روم شرقی، در سال 49هـ.ق، اولین حمله خود را به قسطنطنیه آغاز نمود. سپاه وی تا نزدیک آن هم پیش رفت. اما رومی ها مقاومت بسیاری کردند و نیروی دریایی مسلمین را زیر آتش گرفتند. به همین دلیل، فرمانده مسلمین درخواست نیروی کمکی نمود. خلیفه نیز فرزندش یزید را به عنوان فرمانده سپاه کمکی جهت فتح قسطنطنیه به این منطقه اعزام نمود.[3] تا وی را با امور خلافت آشنا نماید و از سوی دیگر شاید مسلمین وی را یک جهادگربشناسند و با خلافت او مخالفت ننمایند. زیرا با در نظر داشتن رفتارهای ضد اسلامی یزید، صحابۀ پیامبر، بزرگان اسلامی و همچنین بسیاری از مردم با خلافت یزید مخالف بودند و حتی سیاست زر و زور معاویه هم نتوانست بسیاری از بزرگان را به تأیید خلافت یزید مجبور نماید. در همین زمان، امپراطور روم تغییر نمود و کنستانتین چهارم به قدرت رسید که فردی خبر درگذشت وی به سپاهیانش رسید. و به همین دلیل، سپاه شام بلافاصله مکه را ترک نمود. با وجود این معضلات، یزید کمتر به امور خارجی پرداخت، فقط سپاهیان اسلام به سرداری عقبه بن نافع توانستند تاحدودی مانع از تحریکات رومی ها در شمال افریقا شوند، زیرا آنان مردم بومی را علیه مسلمانان تحریک می‌کردند تا این منطقۀ مهم را، که قبلاً در اختیار آنان بودند، بازپس گیرند. مسلمانان موفق شدند در افریقیه پیشروی کنند، اما با بازگشت سردار مسلمان به قیروان، رومی­ها به کمک مردم بومی موفق شدند مسلمانان را در جنگ شکست دهند.

پس از مرگ یزید، فرزند وی معاویۀ دوم به خلافت رسید. دوران خلافت او نیز کوتاه بود. وی به دلیل اینکه نتوانست اتحاد مسلمین را وجود آورد، در یک سخنرانی

– [1] حتی، فلیپ، تاریخ عرب، ص 259

[2]-بلاذری، احمد بن یحیی، فتوح البلدان، ص 339

[3] – طقوش، محمدسهیل، دولت امویان، ص 51

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

 پایان نامه مطالعه مشترکات اعتقادی و سیاسی بنی امیه و وهابیت

 

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت پی دی اف):

پایان نامه مطالعه مشترکات اعتقادی و سیاسی بنی امیه و وهابیت

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه