عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :

ارزیابی آزمایشگاهی ترکیبات و اثرات آنتی اکسیدانی اسانس تجاری دارچین

تکه ای از متن پایان نامه :

دارچین به علت دارا بودن خواص ضد قارچی، ضد باكتری، ضد ویروسی و ویژگی‌های ضد عفونی‌كننده، برای عفونت‌های داخلی و خارجی مفید می باشد. همچنین دارچین برای از بین بردن میكروبهای داخل كیسه مثانه و باكتری‌های موجود در عفونتهای استافیلوكوكی، موثر می باشد.طالب زاده(1389)

2-3-6-4-تصفیه خون:

دارچین می‌تواند در تمیز كردن خون موثر باشد. پس بهره گیری از آن برای كسانی كه دارای كورك و جوش بر روی پوست خود هستند، توصیه می گردد.طالب زاده(1389)

2-3-6-5- گردش خون 

دارچین به علت دارا بودن ماده‌ای كه خاصیت رقیق‌كنندگی دارد، در بهبود گردش خون موثر می باشد. گردش مناسب خون می‌تواند به گونه مشخص در برطرف كردن درد، موثر باشد. همچنین گردش خون مناسب باعث عرضه كافی اكسیژن به سلول‌های بدن و در نتیجه افزایش سوخت و ساز بدن می گردد. همچنین با مصرف منظم دارچین می‌توان خطر حمله قلبی را كاهش داد..طالب زاده(1389)

 

به عنوان مثال در گياهان خانوده نعنائيان اسانس ها در تارهای ترشح كننده، در خانواده روزاسه به ويژه گل سرخ در گلبرگ ها، در تيره كاج در مجرا های ليزيژن و شيزوژن  و در تيره فلفل در سلول های پارانشيمی وجود دارند.
هر نوع‌ از اسانس‌ها در گياهان‌ معطر و در قسمت‌هاي‌ مختلفي‌ از آنها نظير ريشه‌ (زنجبيل )، چوب‌ (سوزني‌ برگان) پوست‌ (دارچين) ،برگ (رزماري) ، گل ‌(ياسمن) ميوه (مركبات)، بذر (رازيانه) و غيره‌ ساخته‌ شده‌ و در فضاي‌ مابين‌ سلولي‌ اپيدرم‌ و مزوفيل‌ در ساختارهاي ‌متعدد ترشحي‌ ذخيره‌ مي‌شوند و داراي‌ نقطه‌ جوش‌ پاييني‌ بوده‌ و به‌ روش‌هاي‌ مختلفي‌ قابل‌ استخراج‌ مي‌باشند.

هرچند مكانيسم‌ دقيق‌ سنتز اسانس‌ها درون‌ گياهان‌ نامشخص‌ می باشد‌ اما وجود آن‌ براي‌ مقاومت‌ گياهان‌ پیش روی‌ شرايط نامساعدمحيطي، جذب‌ حشرات‌ گرده‌ افشان‌ و كمك‌ به‌ توسعه‌ و پراكنش‌ اين‌ گياهان‌ مسلم‌ و مشخص‌ می باشد. در بهره‌برداري‌ از گياهان‌ اسانس‌دار،شواهد موجود طي‌ 50 سال‌ گذشته‌ نشان‌ مي‌دهد كه‌ تقاضا برای اسانس و فرآورده های حاصل از آن سیر فزونی به خود گرفته می باشد.

2-4-2- خصوصيات اسانس ها:

اين مواد،در دماي بالاتر از 50تا 60 درجه سانتي گراد ودر مجاورت هوا (در معرض نور) بسيار سريع اكسيد و

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید: