عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :

تاثیر سیاست خارجی  ایران در دولت نهم بر سیاست های منطقه ای اسرائیل

تکه ای از متن پایان نامه :

از ایران نیز نواب صفوی دعوت گردید. وی در 11/9/1332 با همراهی یکی از دوستان خود به نام حاج ابراهیم خان به عراق و از آن جا به بیروت و سپس به بیت المقدس سفر نمود. و در این اجلاس ضمن سخنرانی به زبان عربی، همه ی حاضرین را به دفاع عملی و اقدام عاجل جهت کمک به مردم فلسطین فرا خواند.

در همین سفر نواب صفوی با عبور از سیم خاردارهای اسرائیلی و تهییج حضار، باعث می گردد که همه از سیم خاردارها عبور نمایند و در بخش اشغالی قدس نماز را به جماعت اقامه کنند. این موضوع را بعدها دکتر سوکارنو در خاطرات خود نیز نقل می نماید.

بعد از کودتای مردادماه 1332 و مسلط شدن محمدرضا پهلوی بر اوضاع کشور مبارزه ی مردم و علمای مذهبی چه در عرصه ی داخلی و چه در عرصه ی خارجی (طرفداری از مسلمانان) دچار نوعی ضعف و کاهش همراه با فراز و فرود گردید. این طریقه ادامه داشت تا این که امام خمینی وارد حیطه ی مبارزات سیاسی علیه حکومت شاهنشاهی گذاشت.

امام خمینی از همان ابتدای مبارزاتشان، همیشه علیه رژیم صهیونیستی نیز موضع می گرفتند. ایشان در آذرماه 1340 چنین می گویند:«این جانب حسب وظیفه ی شرعیه به ملت ایران و مسلمین جهان اعلام خطر می کنم، قران کریم و اسلام در معرض خطر می باشد، استقلال مملکت و اقتصاد آن در معرض قبضه ی صهیونیست هاست.» [1]

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

3- روابط ایران و رژیم صهیونیستی (1332- 1327) :

همان گونه که گفته گردید بعد از برداشته شدن قیمومیت انگلیس از فلسطین، سرانجام در هشتم آذرماه 1326 شمسی (29 نوامبر 1947) مجمع عمومی سازمان ملل طرح تقسیم فلسطین به دو بخش عربی و یهودی را تصویب نمود و چند ماه بعد ،یهودیان که از سال ها پیش منتظر چنین روزی بودند و برنامه ریزی های فراوانی کرده بودند در 25 اردیبهشت 1327 (15 مه 1948) تاسیس کشور اسرائیل را اعلام نمودند. آمریکا بلافاصله بعد از اعلام موجودیت اسرائیل این کشور را به رسمیت شناخت.

پیش از آن که به مطالعه عملکرد حکومت ایران در زمان تشکیل حکومت رژیم صهیونیستی بپردازیم پیشینه ای از

[1]  احمد: کریمیان، پیشین، ص 54.

 از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه