مطالعه بارانهای کوتاه مدت 24 ساعته شهر بندر انزلی

تکه ای از متن پایان نامه :

-1-4-7- وضعيت عناصر اقليمي محدوده پژوهش

براي بررسي اقليم منطقه ، شناخت عناصر اقليمي ، ضروري مي باشد كه ذيلاً به بحث در مورد آنها پرداخته شده می باشد .

 

3-1-4-7- 1- بارندگي

بارندگي يكي از مهمترين عامل تعيين كننده اقليم و چرخه آب در منطقه مي باشد . در كل اصطلاحاً به كليه نزولات جوّي ، بارندگي اطلاق مي گردد. (برف ، باران ، تگرگ و …).ريزش باران عمده ترين بارش منطقه مورد مطالعه را تشكيل مي دهد . مطالعات انجام يافته بيانگر اين می باشد‏كه متوسط مجموع بارندگي سالانه ايستگاه انزلي 3/1874 ميليمتر می باشد.

چنانچه قبلاً گفته گردید ، بارانهاي فصل پاييز تا اواسط بهار استان گيلان معمولاً از جبهة هواهايي كه از سمت اقيانوس اطلس و درياي سياه و مديترانه مي آيد ، منشاء مي گيرد . همچنين در فصل زمستان و پاييز ، توده هواي سرد و خشك سيبري با عبور از سطح درياي خزر ، رطوبت گرفته و خشكي خود را از دست داده و مرطوب مي گردد و دماي آن نيز تغيير مي كند و ماهيت سرد و خشك بودن خود را از دست مي دهد ، در نتيجه در سواحل درياي خزر و خصوصاً در ناحيه مورد مطالعه ، بارندگي هاي خوبي را ايجاد مي كند . 3-1-4-7- 1- 1- درصد بارندگي فصلي

بررسي ها نشان مي دهد كه در رژيم عمومي بارندگي ، فصل پاييز بيشترين درصد بارندگي را دارد (مرطوب ترين فصل) و فصل بهار و كمترين بارندگي را به خود اختصاص داده‏اند (خشكترين فصل)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید: