عنوان کامل پایان نامه :

مطالعه تکنیکهای طنز در ادبیات داستانی نوجوان دهه‌ی هشتاد

قسمتی از متن پایان نامه :

 

خانواده‌ی آقای چرخشی

اختصار‌ی داستان

از زمانی‌که آخرین تار موی آقای چرخشی از سرش جدا گردید ، راه‌حل‌های جدید و بکری برای حل معضلات گوناگون، به ذهنش رسید. مسائلی زیرا مزاحمت‌های تلفنی، آلودگی‌ هوا، ترافیک، محیط زیست و… که مربوط به همه‌ی افراد جامعه می گردد. آقای چرخشی با وقوع یک پیشامد، فکرهای خود را درمورد‌ی حل مسئله به کمک خانواده‌اش عملی می کند. این فکرها بیشتر به اختراع یک دستگاه جدید با کارایی چندگانه منجر می گردد. در این بین همسایه‌های آقای چرخشی از راه‌حل‌های او برای رفع مشکل‌ها بهره گیری می‌کنند. داستان، با کاشت موی آقای چرخشی پایان می‌یابد و از آن به بعد دیگر هیچ فکر بکر و اختراعی به ذهن او نمی‌رسد.

تکنیک‌ها

 طنز جایگاه: موضوع‌های گوناگون و متنوع کتاب، باعث ایجاد جایگاه‌های طنز متعدد شده می باشد. درواقع، می‌توان گفت اصلی‌ترین تکنیک مورد بهره گیری در داستان‌، طنز جایگاه می باشد. فکر‌های آقای چرخشی که در بیشتر مواقع بدون در نظر گرفتن همه‌ی جوانب و سنجیدن جایگاه می باشد، در نهایت منجر به بازگشت به اصل مسئله و مشکل می گردد. به این ترتیب، با یک دور باطل در داستان رو‌به‌رو می‌شویم که نشان دهنده‌ی کوشش‌های بیهوده‌ی خا‌نواده‌ی آقای چرخشی می باشد. در این قسمت به یک داستان برای نمونه بسنده می گردد:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

شهر حسابی شلوغ شده بود. رفت‌و‌آمد وحشتناک بود. بابام دیر می‌رسید اداره، من هم دیر می‌رسیدم مدرسه، چرخان هم  دیر می‌رسید مدرسه. بعد از ظهر هم بابام دیر می‌رسید خانه، من هم دیر می‌رسیدم خانه، چرخان هم دیر می‌رسید خانه. همه‌ی آدم‌ها دیر می‌رسیدند. مامان هم همیشه دلش شور می‌زد.

یک روز نشستیم و فکرهایمان را روی هم گذاشتیم تا راهی پیدا کنیم. بابام گفت:« این ساعت‌ها‌یی که من می‌روم اداره و می‌آم خونه، خیابونا خیلی شلوغه.»

چرخان گفت: «نخیر، ساعت‌هایی که ما می‌رویم مدرسه، شلوغه.»

مامان گفت: «این‌که فرقی نمی‌کنه، شما با هم از خونه بیرون می‌رید.»

یک‌دفعه یک فکر بکر به ذهنم رسید، گفتم:« چطوره ما موقعی بریم بیرون که مردم برمی‌گردن؟»

همه پریدند بالا و به فکر فرو رفتند. بابام بلند گردید و توی اتاق چرخید و گفت:« بد فکری نیست. ترشی نخوری، یه چیزی می‌شی.»

چرخان گفت:« عقل هر چیز به از آدمیزاده.»

مامان گفت:« دیگه به شلوغی هم نمی‌خورید، سریع می‌رید و برمی‌گردید.»

از فردا همین گردید. وقتی آدم بزرگ‌ها برمی‌گشتند خانه، بابام سوار دوچرخه می‌گردید و رکاب می‌زد و رکاب می‌زد و رکاب می‌زد و می‌رفت اداره. من هم وقتی بقیه‌‌ی بچه‌ها می‌آمدند خانه، ترک بابام می‌نشستم و بابام رکاب می‌زد و رکاب می‌زد و می‌رفتم مدرسه. چرخان هم سوار اتوبوس می‌گردید و می‌رفت مدرسه. خیلی خوب بود. یک ربع بیشتر تو راه نبودیم. مثل برق می‌رفتیم و مثل برق برمی‌گشتیم. هر روز همین گونه بود. دیگر سر راهمان از بوق ماشین و داد و فریاد و راه‌بندان خبری نبود که نبود. وقتی هم می‌آمدیم خانه، حسابی سر‌حال و قبراق بودیم.

اختصار فکر من حرف نداشت. فقط یک اشکال کوچک داشت: آخر ماه که گردید، حقوق بابام و نمره‌های کارنامه‌ی من و انضباط چرخان، همگی صفر بود.( ص ۱۹-۲۱)

همان‌گونه که نظاره گردید، تدبیر آقای چرخشی برای حل مشکل زمان رفت و آمد در نهایت منجر به رخدادی مضحک می گردد که بی اساس بودن آن را عیان می کند.

بزرگ‌نمایی: نویسنده با بهره گیری از این تکنیک، به خوبی فراگیر شدن یک جریان درست یا نادرست در جامعه را نشان داده می باشد که تقریباً در همه‌ی داستان‌ها با یک عبارت مشخص اظهار شده می باشد:

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1- تکنیک‌های طنز و مطایبه به صورت تحلیلی مورد ارزیابی قرار بگیرند و پرکاربردترین آن‌ها معرفی شوند.

2-آثار مطالعه شده از نظر كاربرد تكنيك‌هاي طنز با یکدیگر مقایسه شوند و بهترین نمونه‌ها مشخص گردند.

3-سیر طنزپردازی آثار داستانی نوجوان دهه‌ی هشتاد و دگرگونی‌هایی که در این آثار رخ داده، مطالعه شوند.

4-آثار از نظر موضوعي نيز مورد تحليل و ارزيابي قرار بگيرند.

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

پایان نامه مطالعه تکنیکهای طنز در ادبیات داستانی نوجوان دهه‌ی هشتاد

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه مطالعه تکنیکهای طنز در ادبیات داستانی نوجوان دهه‌ی هشتاد