عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :

مطالعه بازتاب توکّل و رضا در متون نثر عرفانی قرن چهار تا هشت هجری

تکه ای از متن پایان نامه :

آن توجه کرده می باشد احساس خوشبختی ای می باشد که خداوند برای بنده خود به وجود می آورد.

عَلَیْهِ وَ سَلَّمُوا تَسْلیماً »( احزاب/ 56) آمده می باشد که بگویید «اللهم صل علی محمّد و آل محمّد» و صلوات و سلام را بر رسول گرامی و خاندان گرامی او اهدا کنید، اما این یک تسلیم لفظی و عبادت «جارحه » ای می باشد و آن چه مهم می باشد تسلیم در برابرمحکمه عدل می باشد؛ یعنی بشر، نسبت به خداوند، مالک چیزی نباشد و خود را به انقیاد به خدا بسپارد.(جوادی آملی/1388: 384) بایستی از این روایت درس بگیریم و به خود کمک کنیم که به آن چیز که خدا مي‌خواهد راضي باشيم و اگر خواسته‌ای هم داریم آن را به صلاح ‌دید خدا مشروط کنیم. هم‌چنین از امام صادق علیه‌السلام روایت شده می باشد که حضرت فرمود: «اگر کسي به قضاي الهي راضي باشد قضا بر او می آیدو خدا اجر او را بزرگ قرار دهد و اگر کسي نسبت به قضاي الهي گله‌مند باشد قضا بر او واقع خواهد گردید و خدا اجر او را از بین خواهد برد».

2-2-6-3 اهل رضافراتر از توکّل:

از نظر امام خمینی مقام رضا برتر از مقام توکل می باشد؛ زیرا که راضی فانی می باشد، امام می فرمایند: به آن که مقام رضا غیر از مقام توکل می باشد؛ بلکه از آن شامخ تر و عالی تر می باشد؛ زیرا که متوکل، طالب خیر و صلاح خویش می باشد و حق تعالی را که فاعل خیر داند، وکیل کند در تحصیل خیر و صلاح؛ و راضی، فانی کرده می باشد اراده ی خود را در اراده ی حق و از برای خود اختیاری نکند؛ چنانچه از بعض اهل سلوک پرسیدند: «ما ترید؟» قال: «ارید أن لا ارید.» مطلوب او مقام رضا بود.(موسوی خمینی/1377: 215،217)

حافظ مقام «رضا» را در غزل(494) اینگونه تعریف می کند:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

«در دایره ی قسمت ما نقطه تسلیمیم     لطف آن چیز که تو اندیشی،حکم آن چیز که تو فرمایی»(حافظ/1385: 36)

 

2-2-7 رضا در متون تفسیری

«فَاصْبِر عَلی ما یَقُولُونَ وَ صَبَحَ بِحَمدِ رَبَّکَ قَبْلَ طُلوعِ الشَّمْسَ وَقَبْلِ غُروبِها وَ مِنْ ءَانایِ الَّیْلِ فَسَبَّحْ وَ ءَاطْرافِ النّهار لَعَلَّکَ تَرْضی». پس بر آن چه می گویند، شکیبا باش و پیش از طلوع آفتاب و قبل از غروب آن با ستایش پروردگارت (اورا) تسبیح کن و (هم چنین) بعضی از اوقات شب و اطراف روز را تسبیح بگوی که خشنود شوی. (قرائتی/ 1376: 130)… اگر ذکر خدا با سایر شرایط انجام گردد، نتیجه بخش خواهد بود. «لَعَلَّکَ»(همان: 662) مقام رضا بالاترین

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه