مطالعه بازداشت موقت در فقه و حقوق اسلامی

تکه ای از متن پایان نامه :

 

2-1- تعاریف بازداشت موقت

بازداشت در لغت به معنای منع ,ممانعت,جلوگیری,توقیف و حبس آمده (معین 1375,454:(9، در اصطلاح بازداشت به معنی سلب موقت آزادی تن یا مال اشخاص به علت های قانونی و به دستور مقام صلاحیتدار می باشد بازداشت به معنی حبس نیست زیرا حبس شخص به صورت قانونی و در زمان مشخص و به حکم نهایی و قطعی دادگاه به اقدام می آید (ایمانی1382,87).

بازداشت در نظام حقوقی ایران به این توضیح آمده می باشد در توقیف نگاه داشتن متهم در تمام یا قسمتی از جریان تحقیقات مقدماتی می باشد که امکان دارد تا خاتمه دادرسی و صدور حکم نهایی و شروع به اجرای آن ادامه یابد (آخوندی 154,1384).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

 

2-2- تاریخچه شکل گیری بازداشت موقت در اسلام

برای اینکه نظر اسلام و تاریخچه شکل گیری بازداشت موقت در فقه و اسلام را مطالعه نمود بایستی به تاریخچه شکل گیری زندان در دین مبین اسلام رجوع نمود زیرا همانطور که در مباحث آتی اظهار خواهد گردید، فقها بازداشت موقت را یکی از انواع زندان ها می دانند. پس آغاز نگاهی به تاریخچه زندان خواهیم نمود.

خاطر نشان می گردد که زندان در اسلام، به عنوان مجازاتی اصلی مطرح نيست؛ موارد مجازات زندان در نظام كيفری اسلام به تعداد انگشتان يك دست هم نمی‌رسد و نگاهی گذرا به ديدگاه‌های عالمان اسلامی، بيانگر آن می باشد كه آنان به مجازات‌هايی كه در سيستم‌های عدالت كيفری به عنوان «مجازات‌های سالب آزادی» مطرحند، به ديدۀ منفی می‌نگرند و آن را نادرست می‌دانند. آنان امروزه علاوه بر معايب متعدد اين مجازات‌ها برای جامعه و‌شخصيت بزهكار، از زندان به عنوان «دانشگاه جرم» نام می‌برند. در نظر داشتن دیدگاه علما در این زمینه مبيّن اين موضوع می باشد كه غالب قريب به اتفاق اين موارد، تنها به عنوان بازداشت‌های احتياطی و به ويژه بازداشت موقت تا تكميل تحقيقات مطرح می باشد به بیانی دیگر مواردی که در شارع مقدس بعنوان بازداشت موقت و بازداشت احتیاطی ذکر گردیده می باشد را فقها بعنوان زندان و حبس از آن یاد نموده اند.

محل بازداشت و بازداشتگاه گفته می گردد: حبسه، يحبسه: او را بازداشت كرد، او را بازداشت می‌كند» (قرشی1412، 824).

نویسنده کتاب لسان العرب اظهار داشته می باشد: «السّجن: زندان. السّجن با فتحۀ سين مصدر می باشد به معنای زندانی

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید: