تکه ای از متن پایان نامه :

 

 محيطي از ديدگاه روستائيان و کشاورزان مي‌توان، تصويري جامع و سازنده را براي برنامه­ريزان روستايي جهت جلب مشارکت روستائيان مذکور در طرح‌ها و برنامه‌هاي تعديل کننده اين مخاطرات و مديريت کارآمد بحران،‌‌ در اين حوزه فراهم نمود(افراخته و سليماني،1391).

طبق گزارش اخير برنامه محيطی سازمان ملل فراواني وقوع سيل و ديگر شرايط حدي اقليمي هر ساله دو برابر مي­گردد و بالغ بر 150 ميليون دلار خسارات آنها افزايش مي­يابد. آب و كشاورزي از مهمترين بخش­هايي می باشد، كه تحت تأثير حوادث جدي هستند( کیانی و همکاران،1391).

3-3-2- خسارات بلایا و مخاطرات محیطی در جهان و ایران

بر اساس آمارهای بین المللی در 27 سال گذشته 6/3 میلیون نفر بر اثر بلایای طبیعی در جهان جان باخته­اند. بیش از 3 میلیارد نفر نیز آسیب دیده­اند و افزون بر 240 میلیارد دلار خسارات مالی بر ساکنین زمین وارد شده می باشد این آمار نشان می دهد که بلایای طبیعی در دنیا رو به افزایش می باشد. بین سال­های 1990 تا 2002 شدت بلایا 1/4 برابر شده می باشد. نسبت جان باختگان 9/6 و آسیب دیدگان 2/5 و2-4-2- تاریخچه­ی گردوغبار

در مریخ ریزگرد رویدادی تقریباً همیشگی می باشد که گاه تا ارتفاع ۳۰ کیلومتری( بیش از ۵ برابر ارتفاع کوه دماوند از سطح دریا) بالا می‌رود و در فصل تابستان شدت گرفته و توفان‌های شدیدی را ایجاد می کند. یکی از علت های بسیاری از انقراض‌های بزرگ تاریخ- مانند انقراض دایناسورها پدیده ریزگرد می باشد، زیرا این پدیده در موارد بحرانی با جلوگیری از تابش نور خورشید به زمین موجب زمستان جهانی می گردد. نمونه‌ای از چنین رویدادی در تاریخ بشر در سال ۱۸۱۶ میلادی و به دنبال فوران کوه تامبورا روی داد که سال بی تابستان نام گرفت(ندافی، 1388).

در ایران سرچشمه اصلی ریزگرد باد شمال می باشد. این باد که از خرداد تا شهریور فعال می باشد، در شمال خاورمیانه شکل می‌گیرد و با گذر از کوه‌های ترکیه و شمال عراق، مانند قیفی به بیابان‌های عراق و سوریه سرازیر می گردد و تا خلیج فارس و رسیدن به آب‌های آزاد پیش می‌رود. جریان‌های خشک هوای عربستان و عدم در نظر داشتن محیط زیست و بیابان‌زدایی در عراق باعث خشک‌شدن بسیاری از باتلاق‌های عراق و ایجاد نواحی غبارساز شده‌می باشد. در گذشته سه کشور ایران، عراق، و عربستان به ‌صورت مشترک هزینه‌های مالچ[1]‌پاشی این زمین‌ها را تأمین می‌کردند و تمام زمین‌ها در فصل خاصی از سال مالچ‌پاشی می‌شدند. مالچ نوعی فراورده چسبنده نفتی می باشد که برای تثبیت شن‌های روان در بیابان‌ها بهره گیری می گردد(امینی، 1392). جنگ عراق و تغییر رویه این دولت‌ها در دهه ۲۰۰۰ میلادی سبب فراموشی این کار، و در نتیجه افزایش ریزگرد در خوزستان، غرب ایران، و سرانجام تقریباً در سراسر ایران گردید. توفان اخیر، که به گفته بعضی اهالی بغداد بدترین توفان غبار زندگی­شان بوده‌می باشد، سبب بیشترین میزان ریزگرد[1] Mulch

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

 

 

 دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

 ( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با فرمت ورد ) :

مطالعه رفتار خانوارهای روستایی و شهری شهرستان بهبهان در روبرو شدن با گردوغبار

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

 ( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با    فرمتPDF ) :

مطالعه رفتار خانوارهای روستایی و شهری شهرستان بهبهان در روبرو شدن با گردوغبار

 از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید: