مطالعه تکنیکهای طنز در ادبیات داستانی نوجوان دهه‌ی هشتاد

قسمتی از متن پایان نامه :

 

به دنبال دماغ خیس

اختصار‌ی داستان

این کتاب، نخستین جلد از مجموعه پنج جلدی قصه‌های غرب وحشی می باشد. نویسنده در این مجموعه با بهره‌گیری از شخصیت‌های حیوانی- گربه‌ها- و ترسیم فضایی خشونت‌آمیز از جامعه‌ی آن‌ها، به انتقاد از رفتارها و روابط انسانی پرداخته می باشد.

این مجموعه‌ی پنج جلدی شامل داستان‌هایی اپیزودیک می باشد که در کنار شخصیت‌های ثابتی مانند کلانتر و پروفسور، دیگران حضوری مقطعی در یک داستان دارند.

« دماغ خیس»، نام شخصیت اصلی این داستان می باشد که به دلایلی از خانواده‌اش دور شده و پس از بیست سال، پدربزرگ و خواهرش برای یافتن او از کلانتر تقاضای کمک می‌کنند. در این بین، مادربزرگ در توطئه‌ای اقدام به دزدیدن دماغ خیس می کند و ماجراهای پیش آمده باعث به سرانجام نرسیدن کار کلانتر در یافتن دماغ خیس می گردد.

تکنیک‌ها

درست جلوی پیشخوان قرار داشتند.( ص34و 35)

کنایه: شخصیت‌های داستان معمولاً به قصد کوچک‌کردن و ریشخند فرد مقابل از کنایه در گفت‌و‌گوهایشان بهره گیری می‌کنند. در بخشی از داستان اسب کلانتر- فرفره- با کنایه کلانتر را که فردی بی‌کفایت می باشد، تحقیر می کند و محافظه‌کاری و محتاط بودن او را به تمسخر می‌گیرد:

 –  سلام فرفره… چطوری پسر؟

  • می‌بینی که… دارم آب می‌خورم… کاری داشتی؟
  • یه مأموریت خیلی ساده به ما محول شده که برای انجامش بایستی به هتل شهر بریم.
  • کلانتر، همه‌ی مأموریت‌ها برای تو سخته… مگر این‌که مأمور شده باشی بری هتل، یه اتاق یه تخته بگیری و تا فردا صبح بگیری راحت بخوابی!( ص29)

در واقع می‌توان گفت در جای‌جای داستان و بسته به جایگاه و شرایط، شخصیت‌ها با بهره گیری از کنایه مقصود خود را  اظهار می‌کنند. برای نمونه زمانی که مادربزرگ، به همراه خواهر و پدربزرگ دماغ خیس در راه رفتن به مخفی‌گاه او هستند، خواهر دماغ خیس با کنایه به رفتار بی‌تفاوت مادربزرگ در برابر خستگی‌اش اعتراض می کند:

 دختر جوان که شب قبل را به شوق دیدار برادر نخوابیده بود، حالا روی اسب چرت می‌زد. مادربزرگ یک قلپ دیگر از آب قمقمه‌اش خورد و مشغول خالی کردن بقیه‌ی آن روی کله‌اش گردید. دختر جوان با بی‌حالی گفت:« مادربزرگ، لطفاً وقتی از حموم برگشتین، بفرمایین که بالاخره کی می‌رسیم!»

مادربزرگ سر خیسش را مثل همه‌ی گربه‌های خیس تکان داد و آب را به اطراف پاشید و بعد گفت:« دیگه چیزی نمونده… کم‌کم بایستی بوی برادرت رو احساس کنی».( ص59)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

طنز جایگاه: بیشتر جایگاه‌های طنز ایجاد شده در داستان به دلیل حماقت‌های کلانتر و ناشی از بی‌تدبیری او در انجام امور می باشد. این امر سبب شده که طنز جایگاه بیشترین تکنیک مورد بهره گیری در این داستان باشد. برای نمونه، در اواخر داستان که چسب‌زخم، نوه‌ی گاودار پیر را به گروگان گرفته،  رفتار نسنجیده‌ی کلانتر جایگاه طنزی را ایجاد کرده می باشد. کلانتر، به دلیل عدم درک جایگاه موجود، در حالی که بایستی با تدبیر درمورد‌ی شرایط پیش‌آمده تصمیم بگیرد، با منحرف کردن موضوع مورد بحث، اصل ماجرای گروگان‌گیری را فراموش می کند:

 … چسب‌زخم لوله‌ی تفنگش را روی گیجگاه دختر گذاشت و با خونسردی گفت:«… به فکر آماده کردن کیسه‌های طلا باشین… لطفاً زیاد نباشه… همین که توی یه گاری جا بشه، کافیه!»

  • آقای کلانتر، به نظرت الان بایستی چیکار کنیم… می‌تونی دستگیرش کنی؟
  • هوم؟… خب… بایستی یه اعلامیه برای دستگیری‌اش چاپ کنیم… یه اعلامیه‌ی« تحت تعقیب»… بایستی عکس این پسره رو بندازیم روی اعلامیه و چند نفر رو بفرستیم دنبال پخش کردنش… رقم جایزه رو هم بایستی با حروف درشت زیر عکس بنویسیم…
  • هر کاری که لازمه بکن… اما کلانتر، پسره الان اون بالا توی بالکنه… فکر می‌کنی چاپ اعلامیه واقعاً بهترین تصمیم باشه؟
  • حداقل کاریه که می‌شه نمود.
  • چاپش چه‌قدر طول می‌کشه؟
  • بستگی به این داره که بخوایم عکسو روتوش کنیم یا نه… هی پسر، تو حاضری یه عکس بدون روتوش بگیری؟
  • نه… مطمئنم که افتضاح می‌شم… می‌دونید؟… زیرا گربه‌ها در تمام صورتشون مو دارن، توی عکسای بدون روتوش خیلی بد می‌شن.( ص 84و85)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1- تکنیک‌های طنز و مطایبه به صورت تحلیلی مورد ارزیابی قرار بگیرند و پرکاربردترین آن‌ها معرفی شوند.

2-آثار مطالعه شده از نظر كاربرد تكنيك‌هاي طنز با یکدیگر مقایسه شوند و بهترین نمونه‌ها مشخص گردند.

3-سیر طنزپردازی آثار داستانی نوجوان دهه‌ی هشتاد و دگرگونی‌هایی که در این آثار رخ داده، مطالعه شوند.

4-آثار از نظر موضوعي نيز مورد تحليل و ارزيابي قرار بگيرند.

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

پایان نامه مطالعه تکنیکهای طنز در ادبیات داستانی نوجوان دهه‌ی هشتاد

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه مطالعه تکنیکهای طنز در ادبیات داستانی نوجوان دهه‌ی هشتاد

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید: