شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

تاثیر سیاست خارجی  ایران در دولت نهم بر سیاست های منطقه ای اسرائیل

تکه ای از متن پایان نامه :

پیگیر موضوع باشد، باقر کاظمی پیش روی قول می دهد به این موضوع در اسرع وقت رسیدگی کند.»[1]

شناسایی اسرائیل توسط ایران چندان به درازا نپایید و با روی کار آمدن دولت مصدق اوضاع تغییر نمود، دولت مصدق که رویکرد ضداستعماری و همدردی با ملل مظلوم داشت ، با در نظر داشتن همین سیاست ها و این که شناسایی اسرائیل در دولت قبل بدون تایید مجلس شورای ملی صورت پذیرفته بود، در 10 اردیبهشت 1329 شمسی “حاج آقا رضا رفیع” که در آن موقع رئیس کمیته ی خارجی مجلس شورای ملی بود، اعلام نمود شناسایی اسرائیل منوط به تصویب مجلس می باشد و بعید می باشد که مجلس شورای ملی بر این تصمیم دولت صحه بگذارد. در همین راستا علی اصغر حکمت، وزیر وقت امور خارجه اظهار داشت که لازم می باشد در شناسایی اسرائیل تجدیدنظر و این شناسایی لغو گردد.

بالاخره در 15 تیر 1330 دکتر مصدق با عنایت به اصل موازنه ی منفی و با در نظر داشتن اعتراضات مردم و بعضی از نمایندگان مجلس و علمای مذهبی، شناسایی دوفاکتوی اسرائیل را پس گرفت و طی اعلامیه ای قطع ارتباط با دولت اسرائیل را به اطلاع عموم مردم رساند.

«قطع را بطه با اسرائیل موجب خوشحالی مردم و علمای مذهبی گردید، به طوری که آیت الله کاشانی در مصاحبه ای با روزنامه نگاران چنین می گوید: ما شناسایی خود را از دولت یهودی پس گرفتیم زیرا حکومت سابق ایران که یک دولت انگلیسی بود، اسرائیل را به رسمیت شناخته بود. و اکنون همه ی کشور های اسلامی و عربی بایستی برای درهم شکستن اسرائیل و بازگشت شهرهایی که اسرائیل غصب کرده به صاحبان واقعی ان متناسب شوند.»[2]

به هر حال نسخه ی تمام این حوادث با کودتای 28 مرداد 1332 در هم پیچیده گردید و بعد از آن برگی نو در تاریخ روابط ایران و اسرائیل گشوده گردید که بسیار متفاوت از قبل بود و میتوان گفت که بعد از کودتا، به مرور مناسبات استراتژیک ایران و اسرائیل آغاز می گردد که در بخش آتی به مطالعه آن می پردازیم.

2-   علی رضا: ازغندی، روابط خارجی ایران (1357-1320)، (تهران، قومس، 1376)، ص 410.

[2] – همان، ص 411.

 از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه