پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :

تاثیر سیاست خارجی  ایران در دولت نهم بر سیاست های منطقه ای اسرائیل

تکه ای از متن پایان نامه :

به فلسطین اعزام داشت، پس از مذاکرات مفصلی که از طرف سازمان ملل و دولت امریکا با ایران به اقدام امد، برای این که دولت ایران بیشتر بتواند منافع اتباع خود را حفظ و اشکالاتی که در کار چند هزار ایرانی مقیم فلسطین پیدا شده مرتفع گردد، سه ماه قبل آقای رضا صفی نیا را به سمت مامور مخصوص به فلسطین اعزام داشت و با این اقدام دولت ایران، دولت اسرائیل را بالفعل به رسمیت شناخت، اما برای این که این شناسایی به صورت رسمی درآید، طبق تصمیم هیات دولت، آقای انتظام، نماینده ی دایمی دولت شاهنشاهی در سازمان ملل متحد، به اطلاع نماینده ی دولت ایران رساند که از این پس دولت ایران، دولت اسرائیل را به گونه دوفاکتو رسمیت شناخته می باشد. تلگراف رسیده از آقای انتظام حاکی می باشد که این دستور به موقع اجرا گذاشته می باشد.»[1]

همان گونه که مشخص می باشد این اعلامیه بیانگر به رسمیت شناخته شدن اسرائیل از سوی دولت ایران می باشد.

البته این شناسایی به صورت دوفاکتو بود یعنی شناسایی عملی و بالفعل که در آن دو دولت عملا دارا ی روابط اقتصادی و تجاری هستند اما روابط سیاسی و دیپلماتیک ندارند.

به محض انتشار خبر شناسایی اسرائیل از سوی ایران، کشور های عربی پیش روی دولت ایران موضع گیری کردند، حتی بعضی از علمای مصر به شاه ایران نامه نوشتند و از این اقدام ابراز نگرانی کردند.

در داخل نیز این اقدام از سوی گروه های اسلام گرا مورد تقبیح و انزجار قرار گرفت اما به هر حال با پرداخت مبلغ چهارصد هزار دلار (400000 دلار) به ساعد مراغه ای به دست آورد.

پیگیری مذاکرات نمایندگان مجلس، ادعای ویلیام شوکراس را تایید می کند، زیرا که یکی از نمایندگان مجلس شورای ملی به نام “اسلامی” در جلسه ی 16 تیر 1330 از باقر کاظمی وزیر امور خارجه در مورد مساله ی لیره هایی که ساعد به عنوان رشوه برای برقراری ارتباط با اسرائیل دریافت نمود، سوال می کند و از او می خواهد که

[1] علی: فلاح نژاد، مناسبات ایران  و اسرائیل در دوره ی پهلوی دوم، (تهران، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، 1381)، ص 30.

 از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

دانلود از لینک پایین صفحه