مطالعه بازتاب توکّل و رضا در متون نثر عرفانی قرن چهار تا هشت هجری

تکه ای از متن پایان نامه :

خداى سبحان توكّل را لازمه جدا ناشدنى ايمان دانسته می باشد برای خود حفر کند و خود را در آن دفن نماید و دنیا و اهل آن را فراموش کند. چه هیچ مخلوقی به حقیقت توکّل نتواند رسید».

2-1-9توکّل انبیا از منظر  قرآن

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

توکّل در اسلام توشه ای روحی می باشد که بشر را بر اضطراب های درونی پیروز می گرداند و در تاریک ترین لحظات زندگی چراغ امید را در دل بشر مؤمن روشن می سازد و اطمینان و آرامش به او        می بخشد. اکثر مردم از فیض آن محروم اند. دعوت گران راه حق یا انبیا اگر با روی گردانی دعوت شدگان، رد و قبول نکردن آنها مواجه شوند، به خدا توکّل می کنند و خداوند متعال هر گونه آزار و بلایی را دفع می کند و صبر و بردباری اش را افزایش می دهد. پیامبر گرامی اسلام در توکّل به خداوند بلند مرتبه نمونه اعلا بودند تا جایی که چنین حالتی در توکّل یافته بودند که در ماجرای غار ثور ابوبکر دچار ترس شده بود و فکر می نمود که کافران آنان را پیدا خواهند نمود. پیامبر با آرامش به ابو بکر گفت نگران نباش خداوند با ماست و ما را حفظ می کند و سر انجام ابوبکر از این الطاف و توکّل پیامبر آرام گرفتند. و در سوره (توبه/40) به صورت کامل این داستان اظهار شده می باشد.

يكى دیگر از بندگان صالح خدا كه لحظه‌اي از اعتماد و توكل به خدا غافل نشد و به يقين مي‌تواند بهترين الگو براى همه بندگان خدا باشد، حضرت ابراهيم خليل الرحمن(عليه السلام)می باشد. آن هنگام كه بت پرستان قصد سوزاندن و از بين بردن او را داشتند، او تنها به خداى خود اعتماد كرد و تنها از او يارى خواست، چنانكه قرآن كريم مي‌فرمايد: «قالُوا حَرِّقُوهُ وَانْصُرُوا اِلهَتَكُمْ اِنْ كَنْتُمْ فاعِلينَ»(انبیاء/68). گفتند: او را بسوزانيد و خدايان خود را يارى كنيد، اگر كارى از شما ساخته می باشد. مرحوم طبرسى مي‌نويسد: مردم به جمع آورى هيزم پرداختند، اگر كسى بيمار مي‌گردید به بازماندگانش وصيت مي‌كرد كه در كار جمع آورى هيزم كوتاهى نكنند و نيز سفارش مي‌كردند كه مقدارى از مال آنان را براى خريد هيزم، جهت سوزاندن ابراهيم صرف كنند؛ حتى برخى از زنهايى كه كارشان پشم ريسى بود از اجرت آن براى سوزاندن ابراهيم و رضاى خدايان، هيزم مي‌خريدند. سرانجام هيزم فراوانى فراهم گردید و آتش شعله ور گرديد. از آنجا كه نزديك شدن به چنين آتشى كه آن مقدار هيزم براى او فراهم شده بود، تقريباً غير ممكن بود، ناگزير از منجنيق بهره گیری كردند و ابراهيم را بر بالاى آن نهاده و به درون آتش افكندند. ابراهیم (علیه السلام) نیز به خداوند می گوید: «رَبَّنا عَلَیکَ توکّلنا» و در سلامت ماند.

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه