عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :

مطالعه بازداشت موقت در فقه و حقوق اسلامی

تکه ای از متن پایان نامه :

باشد در بعض موارد فی الجمله جائز می باشد اما برای پيدا شدن دليل بر ارتكاب جرم غیر از در مورد اتهام قتل كه تا 6 روز تجويز شده جايز نيست. و اللّه العالم (صافی گلپايگانی1417، 377).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

در خصوص اینکه آيا قاتل در قتل خطايی نیز بازداشت می گردد  یا خیر هيچ كتابی به آننپرداخته می باشد و شايد اين امر به دليل وضوحش باشد زیرا  برای این شخص مسئله قصاص در بین نیست و بیم تجری، فرار و … وجود ندارد.

در زمینه اینکه آيا بازداشت موقت تنها به اتهام قتل اختصاص دارد يا شامل ايراد جرح نيز می گردد اقوال مختلفی هست. بنا به قولی، ايراد جرح را نيز شامل می گردد، به دليل اينكه لفظ «دم» در روايات،3-4-2 بازداشت موقت تروريست‌

از مواردی که برای بازداشت موقت اظهار شده می باشد بازداشت موقت تروریست برای تعیین تکلیف اوست.در این زمینه می توان به بعضی روایات استناد نمود.

در روایتی که در وسائل الشیعه آمده می باشد امام صادق(ع) از پدرش نقل فرمود: علی بيرون آمد و مردم را برای نماز صبح بيدار می‌كرد كه عبد الرحمن بن ملجم با شمشير به فرقش زد. آن حضرت به زانو درافتاد و ابن ملجم را گرفت و نگه‌داشت تا اينكه مردم او را گرفتند. علی(ع) را بردند. وقتی به هوش آمد به حسن و حسين- عليهما السلام- گفت: اين اسير را نگه داريد، به او آب و غذا بدهيد و با او به خوبی رفتار كنيد. اگر زنده ماندم خود می‌دانم با او چه كنم؛ يا آزادش می‌كنم و يا می‌بخشم و يا مصالحه می‌كنم و اگر مردم اختيار با شماست. اما اگر خواستيد او را بكشيد، مثله نكنيد (حر عاملی 1409، 96: 19).

در روایت دیگری که در کتاب تهذیب الاحکام نقل شده می باشد ابو مطر می‌گويد: زیرا كه ابن ملجم فاسق امير مؤمنان(ع) را ضربت زد. حسن(ع) به او گفت: او را بكشم؟فرمود: نه، اما زندانی‌اش كن. اگر مردم او را بكشيد. هرگاه مردم مرا در اين پشت، در كنار قبر برادرانم، هود و صالح(ع) دفن كنيد (سبزواری1413، 249: 6).

در حدیث دیگری نقل شده می باشد که ابن ملجم در پاسی از فجر اوّل، وارد مسجد گردید و به نماز مستحبی ايستاد و به قرائت آن مشغول گردید و اين آيه را تكرار می‌كرد: وَ مِنَ النّٰاسِ مَنْ يَشْرِي نَفْسَهُ ابْتِغٰاءَ …؛ از ميان مردم كسی می باشد كه جان خود رای برای طلب خشنودی خدا می‌فروشد علی(ع)  پيش آمد و در دستش محسری بود و مردم را برای نماز بيدار می‌كرد، پس بر ابن ملجم- كه آيه را تكرار می‌كرد- گذشت. امام فكر كرد او دنبالۀ آيه را نمی‌داند كه گفت: وَ اللّٰهُ رَؤُفٌ بِالْعِبٰادِ؛ خدا نسبت به [اين] بندگان مهربان می باشد و رفت. ابن ملجم او را دنبال كرد و به پيشانی آن حضرت ضربه زد. علی(ع) فرمود:

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید: