پایان نامه

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :

تاثیر راهبردهای سازماندهی- برنامه ریزی بر بهبود عملکرد تحصیلی دانش آموزان

تکه ای از متن پایان نامه :

یکی از عوامل تاثیر گذار بر عملکرد تحصیلی، انگیزش[1] می باشد. انگیزش به عنوان یکی از التزامات تحصیلی به شمار می رود که به نشانگان رفتاری، هیجانی، شناختی دانش آموز و وابستگی او به تحصیل ارجاع داده می‎گردد .کاملا واضح می باشد دانش آموزانی که انگیزه ای برای موفقیت ندارند، سخت کوش و پر کوشش نخواهند بود. در حقیقت تعدادی از محققان اظهار داشته اند که علاوه بر تاثیر مستقیم انگیزش بر پیشرفت تحصیلی، تعدادی از عوامل از طریق تاثیر انگیزش بر پیشرفت تحصیلی تاثیرگذار می‌باشند. در هر حال فهم و درک انگیزش دانش‎آموزان ساده و آسان نیست (براننیگان[2]، 2004) .

یکی از نظریه های قابل قبول در مورد انگیزش، نظریه اهداف می باشد. در این نظریه فرض شده که دو نوع انگیزش برای پیشرفت کردن هست. دانش آموزان با اهداف عملکرد محور [3]،  تمایل به اثبات کردن شایستگی‎هایشان از طریق گرفتن نمره خوب یا عملکرد خوب در مقایسه با دانش آموزان دیگر دارند. از طرف دیگر دانش آموزان با اهداف تکلیف محور[4]، از طریق گرایش به افزایش دانش در یک موضوع یا لذت بردن از یادگیری، برانگیخته می شوند. تحقیقات نشان می دهد دانش آموزانی با اهداف تکلیف محور، به اتخاذ تکالیف چالش برانگیز و راهبردهای شناختی تمایل بیشتری دارند و احتمالا به گونه اساسی، هم در مدرسه و هم به عنوان یادگیرنده، با نشاط تر می باشند (آندرمن[5]، 1997) .

باشد. به گونه کلی “داوسون” اظهار داشت که شاید محققان به گونه نادرست بر اهداف عملکرد محور و تکلیف محور متمرکز می شوند، در حالی که دانش آموزان بیشترین علاقه را در روبرو شدن با اهداف اجتماعی در سطح مدارس دارند (داوسون، 2001) .

علاوه بر اهداف، بسیاری از عوامل دیگر در انگیزش دانش آموزان مشارکت دارد. نظریه خود مختاری[6] (خود تصمیم گیری) اظهار می دارد که ضروری می باشد دانش آموزان حسی از شایستگی ، تعلق و استقلال را تجربه نمایند. شایستگی صرفا شامل این نیست که برای انجام تکالیف مختلف، دانش و آگاهی داشته باشیم، بلکه عقیده داشتن به توانایی و شایستگی نیز ضروری و ملزوم می باشد . تعلق به ارتباطی که از طریق گروه همسالان شکل می گیرد، ارجاع داده می گردد و استقلال شامل به انجام رساندن و کنترل کردن

دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : تاثیر راهبردهای سازماندهی- برنامه ریزی بر بهبود عملکرد تحصیلی دانش آموزان