عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه رفتار خانوارهای روستایی و شهری شهرستان بهبهان در روبرو شدن با گردوغبار

تکه ای از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     
 

 نامطلوب این پدیده قرار می­گیرد. بدلیل تأثیرات مهمی که طوفان­های گرد و غبار بر روی تغییر شرایط اقلیمی می­گذارند، مطالعه این پدیده­ها امری ضروری می­باشد(شرکت مدیریت منابع آب ایران، 1393 و آخوندزاده و همکاران،1392)، گرد و غبار ممکن می باشد برای روزهای متوالی در جو منطقه به صورت معلق باقی مانده و اثرات زیان­باری را ایجاد نماید. در این حالت علاوه بر آلودگی­های زیست­محیطی و بهداشتی، فعالیت روزمره انسانی، حمل و نقل و فعالیت بسیاری از صنایع با مشکل مواجه می­گردد. ایجاد و توسعه توفان­های گرد و غبار به سه عامل فراهم بودن خاک، سرعت باد و ناپایداری هوا بستگی دارد( طاووسی و همکاران،1387).

بیماری ها و… می باشد؛ و مخاطرات طبیعی نیز به حوادثی همچون سیل، آتشفشان، خشکسالی، طوفان، زلزله و… اطلاق می گردد. گاهی این مخاطرات از نظر منشاء بین بشر و محیط مشترک می باشد. مخاطرات اعم از طبیعی یا انسانی ممکن می باشد در یک فرآیند زمانی منظم( پی در پی) و یا نامنظم( گسیخته ) روی دهد. مقابله با مخاطرات منظم آسان می باشد اما مهم این می باشد که چگونه می‌توان با مخاطرات نامنظم مقابله، آن را کنترل و یا محو نمود؛ و یا این که اصولأ مخاطراتی را که در یک دوره نامنظم رخ می‌دهند، با برنامه ریزی‌هایی که یک هدف منظم و طریقه پی‌درپی را تعقیب می‌کنند، چگونه می‌توان تطبیق داد. مسأله دیگر فضایی می باشد که مخاطرات در آن اتفاق می‌افتد. بدیهی می باشد که هر مخاطره می‌تواند در هر سطحی از محلی تا بالاترین آن یعنی ملی هم رخ دهد. حتی به جنبه‌های جهانی آن نیز بایستی توجه نمود( حسن پاک نژاد .مریم ایلانلو، 1392).

6-4-2- مراکز تولید گرد و غبار در ایران و جهان

1-6-4-2- مراکز تولید گرد و غبار در جهان
بارندگی و دما اولین فاکتورهای مهم ارزیابی آب و هوا در جهان محسوب می­شوند که تأثیر زیادی در توسعه و گسترش پوشش گیاهی یک منطقه دارند. کاهش میزان رطوبت و افزایش دما باعث افزایش تبخیر و تعرق و ایجاد خشکی، کاهش پوشش گیاهی و کاهش چسبندگی ذرات خاک می­گردد. در نتیجه خاک در اثر وزش بادهای شدید به حرکت در آمده و همراه با آن جابجا می گردد، پس وقوع خشکسالی که در سال­های اخیر به دلیل تغییرات اقلیمی و پدیده بیابان­زایی شدت گرفته، می­تواند تأثیر زیادی در افزایش این پدیده داشته باشد. اثبات علت وقوع این پدیده به سهولت امکان پذیر نیست و نیازمند مطالعه­های آماری جامع و طولانی مدت پارامترهای جوی می باشد، هر چند طریقه افزایش دمای سطح زمین و افزایش غلظت گازهای گلخانه ای و نیز طریقه رو به رشد تولید ذرات معلق و غبارها تقریباً قطعی می­باشد، وقوع بیابان زایی و تخریب پوشش های گیاهی و بهره گیری بیش از اندازه و نامناسب از زمین های کشاورزی و در نتیجه تضعیف حاصلخیزی و دوام خاک که در نتیجه افزایش رشد جمعیت بشر شدت یافته می باشد باعث شکل گیری و گسترش بیابان ها و افزایش فرسایش بادی و در نتیجه باعث از دست رفتن خاک های سطح الارضی و افزایش وقوع طوفان های گرد و غبار می گردد. در حقیقت می توان بیابان ها و دریاچه های خشک شده را که به علت تغییرات اقلیمی به بیابان های کوچک تبدیل شده­اند از مراکز تولید گرد و غبار 

 

 

 دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

 ( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با فرمت ورد ) :

مطالعه رفتار خانوارهای روستایی و شهری شهرستان بهبهان در روبرو شدن با گردوغبار

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

 ( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با    فرمتPDF ) :

مطالعه رفتار خانوارهای روستایی و شهری شهرستان بهبهان در روبرو شدن با گردوغبار

 از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه