نقدشوندگي

نقدشوندگي كالا به معناي امكان فروش سريع آن،‌بدون نياز به كاهش قابل توجه قيمت می باشد. هر قدر سهامي را بتوان سريع تر و با هزينه كمتري به فروش رساند، نقدشوندگي آن بيشتر می باشد. اوراق بهاداري كه به گونه روزانه و بارها و بارها مكرر معامله مي شوند، نسبت به اوراق بهاداري كه به گونه محدود و يا دفعات كم معامله مي گردند، نقدشوندگي بيشتري دارند. فهرست پنجاه شركت فعالتر بورس كه هر سه ماه يكبار منتشر مي گردد، راهنماي مناسبي براي انتخاب سهامي می باشد كه از گردش خوبي برخوردارند.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

سهام در دست عموم

نقد شوندگي يك ورقه سهم تا حدودي به تعداد سهام در دست عموم نيز بستگي دارد. هر چه تعداد سهامي كه در دست مردم قرار دارد بيشتر باشد، حجم و سرعت گردش معاملات افزايش يافته و قيمت منصفانه و معقولتري براي آن سهم تثبيت مي گردد. برعكس ، هر چه تعداد سهام در دست مردم كمتر باشد،‌ اغلب ركود بيشتري بر معاملات آن سهم حاكم شده و در صورت معامله، گاهي قيمتها شكل يك طرفه (صعودي يا نزولي) به خود مي گيرد.

تركيب سهامداران

يكي ديگر از معيارهاي مطلوبيت يك سهم، تركيب سهامداران آن می باشد و تركيب سهامداران كه تركيب هيأت مديره از آن نتيجه مي گردد، مي تواند به نفع سهامداران جزء يا عمده باشد.

طریقه قيمت سهام در گذشته

سهام شركتها نيز مثل ديگر عوامل ،‌به تدريج براي عموم شناخته مي شوند و كم كم داراي حسن شهرت (و بعضاً سوء شهرت) مي گردند. تأثير تمامي اخبار داخلي و خارجي شركت روي قيمت سهام آن، باعث مي گردد هنگام خريد سهم، طریقه قيمت آن در گذشته مورد توجه و مداقه قرار گيرد.

سود سهام پرداختي و طریقه آتي آن

شايد مهمترين عامل برتري يك سهم، سودآوري آن باشد. با در نظر داشتن اينكه تعداد سهام منتشره از سوي شركتها با هم متفاوت می باشد،‌ سودآوري يك سهم را به صورت سود هر سهم يا EPS مي سنجند. با در نظر داشتن اينكه ارزش اسمي سهام كليه شركتهاي پذيرفته شده در بورس تهران 1000 ريالي بوده، ولي قيمت بازار انواع سهام متفاوت باشد، براي مقايسه سودآوري شركتها با يكديگر، رقم سود نسبت به قيمت بازار تحت عنوان نسبت بازدهي يا E/P سنجيده مي گردد. اين نسبت، بازده جاري سهام را نشان داده و در شرايط تساوي ساير عوامل، هر چه اين نسبت بالاتر باشد، سهام از موقعيت بهتري برخوردار خواهد بود. خاطر نشان مي گردد كه سهامداران در خريد سهام مي توانند از نسبت قيمت بر درآمد تحت عنوان P/E نيز بهره گیری كنند كه اين نسبت بر اساس مرتبه بيان مي گردد و هر چه رقم آن كمتر باشد بازدهي سهم بيشتر خواهد بود. يكي ديگر از عواملي كه در مورد قيمت سهام بايد مورد توجه قرار گيرد، اين می باشد كه سود متعلقه به سهام، در گذشته چقدر بوده می باشد و طریقه آتي آن فزاينده می باشد يا كاهنده.

مجموع سود خالص بعد از كسر ماليات = سود هر سهم
تعداد سهام منتشره شركت

استناد به سود هر سهم در يك سال،‌مبناي صحيحي براي ارزيابي سهام نيست. چرا كه ممكن می باشد سود سال بعد بسيار بيشتر يا كمتر از آن باشد. معيار مهم ديگري كه به هنگام بهره گیری از نسبت بازده جاري سهام بايد مورد نظر قرار داد،‌ثبات نسبي سودآوري هر سهم می باشد. هر چه ميزان انحراف سودآوري سالهاي گذشته و يا سودهاي احتمالي آينده نسبت به ميانگين سود يا سود مورد نظر بيشتر باشد،‌ريسك بيشتر خواهد بود.

قيمت بازار = سود هر سهم
سود هر سهم

سود هر سهم = E/P
قيمت بازار

نسبت سود تقسيمي هر سهم، از تقسيم سود نقدي هر سهم به سود هر سهم به دست مي آيد. در اقدام به دليل جو حاكم بر بازار به ويژه از طرف كساني كه به درآمد سهام اتكا دارند، سهام شركتهايي كه سود بيشتري را تقسيم مي كنند، از استقبال بيشتري برخوردارند. از طرفي طبق ماده 240 قانون تجارت،‌از زمان تصويب توزيع سود توسط مجمع عمومي عادي ساليانه شركت، اين سود بايد حداكثر ظرف 8 ماه به سهامداران پرداخت گردد. در مقايسه ،‌هر چه سود نقدي سهام سريع تر توزيع گردد،‌براي سهامداران مفيدتر می باشد. چرا كه اولاً مشمول تورم و كاهش ارزش پول نمي گردد و ثانياً سهامدار مي توند وجوه خود را مجدداً سرمايه گذاري كرده و از بابت آن بازده به دست آورد.

DPS = سود نقدي هر سهم = نسبت سود تقسيمي
EPS سود هر سهم

بازار مواد اوليه و محصول شركت

بازار عرضه محصولات شركت و نيز مواد اوليه اي كه شركت بهره گیری مي كند، وضعيت آنها در كشور، منطقه و جهان و نيز آينده اين بازارها، وضعيت رقبا و شرايط تكنولوژي و فن آوري مربوط به خدمات و توليدات شركت، همگي بطور مستقيم و غيرمستقيم بر توليد و فروش، سودآوري و در نهايت قيمت سهام آن شركت اثر ميگذارد. اين تأثير اغلب بصورت بلندمدت و ماندگار می باشد. بنابراين در مطالعه براي سرمايه گذاري هاي بلند مدت كه سهام و اوراق بهادار از آن نوع هستند، مطالعه و آگاهي از اين پارامترها ضروري می باشد.

از طرفي، هر چه شركتها از ماشين آلات جديد با تكنولوژي پيشرفته تر بهره گیری كنند،‌در امر توليد موفق تر هستند و هزينه هاي توليد آنها به مراتب پايين تر می باشد. شركتهايي كه عمر ماشين آلات آنها به پايان رسيده يا آن كه استهلاك بالايي دارند، ممكن می باشد در طول سال به دليل خرابي دستگاهها ،‌وقفه زماني در توليد داشته باشند و نتوانند به تعهدا خودعمل كنند.

ديد كلان اقتصادي و سياسي

سياست هاي كلان اقتصادي دولت در حمايت از صنايع خاص،‌وضع مقررات خاص گمركي يا بانكي،‌نرخ تورم، نرخ بهره بانكي و حتي اوضاع و شرايط سياسي و اقتصادي منطقه و جهان مي تواند در كل بازار بورس و سهام شركتها اثرگذار باشد. با در نظر داشتن شرايط اقتصادي كشور و خط مشي اعمال شده توسط دست اندركاران اقتصادي، مي توان شاهد تأثيرات مختلفي بر روي صنايع گوناگون بود. دامنه اين عوامل بسيار متنوع می باشد و طيف گسترده اي را در بر مي گيرد. عواملي مانند نرخ تورم، بيكاري، اشتغال، سبد هزينه خانوار، توزيع درآمد و … و همچنين عوامل سياسي اجتماعي مانند بروز تنشها و رخدادهاي مهم مي تواند به نوبه خود بر اوضاع عمومي بازار سهام مؤثر باشد.

مديريت شركت

حسن شهرت و اعتبار و سوابق درخشان مديران شركت، اين كه مديران خود به چه ميزاني در شركت سهيم اند و پرسش هايي نظير آن، براي تصميم گيري بسيار راه گشا می باشد. مديران خبره، كارآمد و خوش نام مي توانند شركت كوچك و ضعيفي را به يك شركت بزرگ و پيشرو تبديل كنند و البته بالعكس.

انتشار مستمر اطلاعات

در صورتي كه شركتها در ارايه اطلاعات شفاف مالي و يا هر گونه اخبار در زمينه وضعيت شركت به سهامداران، نهايت کوشش را نمايند، سهامداران با داشتن اطلاعات كافي مي تواند اقدام به خريد و فروش سهام نمايند. بنابراين شركتهايي كه اطلاعات خود را با دقت و سرعت لازم منتشر مي كنند،‌با عمق و دقت بيشتري مي توان در مورد سرمايه ذاري در آنها مطالعه نمود.

ارزش ويژه هر سهم

ارزش ويژه هر سهم از نسبت حقوق صاحبان سهام (سرمايه + اندوخته طرح و توسعه + اندوخته احتياطي + سود انباشته ) به تعداد سهام منتشره به دست مي آيد و در مقايسه با ارزش اسمي هر سهم سنجيده مي گردد. هر چه فاصله ارزش ويژه هر سهم با قيمت اسمي سهام بيشتر باشد، سهام آن شركت از موقعيت و استحكام بالاتري برخوردار می باشد.

وضعيت مالي شركت

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

سياست تأمين مالي كه شامل بدهيها و حقوق صاحبان سهام می باشد،‌تأثير بسزايي در عملكرد و سودآوري يك شركت دارد. هر چه بدهي بيشتر باشد، به خاطر خاصيت اهرمي بدهي ، سودآوري نيز بالاتر خواهد بود، ولي خطر ناتواني شركت در ايفاي تعهداتش و در نتيجه ريسك سهام آن شركت را نبايد ناديده گرفت. در يك بازار بورس كارا، قيمت سهام هر شركت، كليه اخبار و اطلاعات مربوط به سهم را در خود منعكس مي نمايد. مانند اين اطلاعات،‌وضعيت دارايي ها، بدهي ها ، حقوق صاحبان سهام و سود و زيان شركت می باشد. سندي كه در آن اين اطلاعات درج مي گردد، صورتهاي مالي ناميده مي گردد. صورت هاي ترازنامه، سود و زيان، سود و زيان انباشته، جريان وجوه نقد و يادداشت هاي پيوست صورت هاي مالي وضعيت كلي مالي هر شركت را نشان مي دهند.

در صورت ترازنامه شركت، مجموع ارزش اقلام طرف دارايي ها بايد جوابگوي مجموع بدهي هاي شركت و حقوق صاحبان سهام باشد. به عبارت ديگر،‌دو طرف ترازنامه بايد تراز باشد. صورت حساب سود و زيان شركت نيز نشان دهنده سود يا زيان شركت با در نظر داشتن فروش محصولات و كسر كليه هزينه ها مي باشد. به اين ترتيب كه بهاي تمام شده توليدات يا خدمات و كليه مخارج شركت به ترتيب از مجموعه درآمدهاي عملياتي و غيرعملياتي شركت كسر شده و سود خالص شركت به دست مي آيد. سود خالص شركت كه از آن زيان سالهاي مالي قبل و اندوخته قانوني (5% سود خالص هر سال) و ساير اندوخته هاي اختياري كسر شده باشند، به علاوه سود قابل تقسيم سالهاي قبل كه تقسيم نشده می باشد، سود قابل تخصيص را نشان مي دهد. با تقسيم آن بر تعداد سهام، درآمد هر سهم حاصل مي گردد.

شاخص هاي بازار سهام

متداول ترين نقطه شروع براي سرمايه گذاران در موقع خريد سهام، بررسي طریقه تغييرات قيمت سهام مي باشد. قيمت ها تحت تأثير دو نوع عامل مي باشند. عوامل نوع يكم تنها بر خود سهم اثر دارند. اما نوع دوم عوامل ، با تأثير در كل بازار، بطور غيرمستقيم بر سهم اثر مي گذارند. براي شناسايي عوامل نوع دوم و آشنايي با طریقه حركت كل بازار، پارامترهايي به نام شاخص معرفي مي گردد تا با رجوع به آنها ، سهامداران و علاقمندان به بازار بورس، نگرشي كلي نسبت به بازار و وضعيت آن بدست آورند. سابقه دارترين و مطرح ترين شاخص در بورس تهران، شاخص قيمت می باشد.

شاخص قيمت سهام كاربرد وسيعي هم از ديد سرمايه گذاران براي سرمايه گذاري در سهام خاص و هم به عنوان يك شاخص اقتصادي از ديد اقتصاد كلان جامعه دارد. اين شاخص ميانگين وزني نسبت هاي قيمتي سهام می باشد با وزني برابر ارزش بازار آنها در زمان پايه.

k × ارزش بازار جاري شركتهاي پذيرفته شده در بورس = شاخص
ارزش بازار پايه شركتهاي پذيرفته شده در بورس بتاريخ 1/1/1369

عدد مبناي شاخص كل قيمت سهام در تاريخ يكم فروردين 1369 برابر 100 در نظر گرفته شده می باشد و بنام تپيكس (TEPIX) شناخته شده كه علامت اختصاري (TEHRAN PRICE INDEX) مي باشد.

شاخص قيمت و بازده نقدي (TEDPIX) :

شاخص مهم ديگر بورس اوراق بهادار شاخص قيمت و بازده نقدي می باشد . اين شاخص برآيند حركت هاي قيمتي و بازده نقدي سهام در بورس اوراق بهادار تهران می باشد كه مي تواند بازده كل سرمايه گذاري را بر روي اوراق سهام در طي يك دوره معين نشان دهد. روش محاسبه اين شاخص همانند شاخص قيمت سهام می باشد، با اين تفاوت كه ارزش آن نسبت به ارزش سود نقدي تخصيص يافته به هر سهم تعديل مي گردد.

انواع شاخص هاي معتبر در بورس اوراق بهادار به توضیح زير مي باشد:


شاخصهاي اصلي:

1- شاخص كل قيمت سهام (TEPIX)

2- شاخص قيمت و بازده (TEDPIX)

3- شاخص بازده نقدي (TEDIX)

 

شاخصهاي قيمتي فرعي:

1- شاخص مالي

2- شاخص مالي

3- شاخص صنعت

4- شاخص رشته هاي توليدي و صنعتي به تفكيك صنعت

5- شاخص هر شركت

اطلاع رساني

براي اينكه سهامداران بتوانند اطلاعات مورد نيازشان را در مورد بازار و فاكتورهايي كه براي تصميم گيري لازم می باشد به دست آورند، راههاي گوناگوني هست. اين راهها هر يك اطلاعاتي را در محدوده هاي زماني خاص در دسترس دست اندركاران بازار سرمايه قرار مي دهند. با در نظر داشتن اينكه سرعت دستيابي اطلاعات به مقصود اقدام كردن براي خريد يا فروش سهم ، عامل بسيار مهمي در اين امر مي باشد، اينكه كدام يك از اين منابع، اطلاعات را سريعتر و گسترده تر در اختيار علاقمندان قرار مي دهند، بسيار مهم مي باشد. بعضي از اين روشها ، صرفاً وظيفه تحليل اطلاعات گذشته يا آوردن مجموعه وسيعي از اطلاعات و سوابق شركتها را بر عهده دارند كه كاربرد آنها در مقايسه با عملكرد دوره هاي مختلف يا تحليل هاي تجمعي و پيدا كردن ديد كلي از بازار، صنعت يا شركت مي باشد. بعضي به گونه خاص، روي اطلاعات لحظه اي شركتها كار مي كنند. گروهي هم اخبار بورس و گروهي ديگر قوانين مربوطه را به اطلاع دست اندركاران بازار سرمايه مي رسانند. ليست بعضي از راههاي كسب اطلاعات و اخبار بازار بورس در زير آمده می باشد:

1- نشريات و اطلاعيه هاي بورس:

سالنامه، فصلنامه، ماهنامه، مجله هفتگي بورس،‌مقاله هاي تحقيقاتي،‌اسناد و اطلاعيه هاي بورسي و آمار معاملات روزانه بورس، گزارش هاي ويژه معاملاتي ، روزنامه هاي كثيرالانتشار اقتصادي

برای دیدن قسمت های دیگر این پژوهش لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد بهره گیری کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.