– اطلاعات الكترونيكي و اينترنت:

CD آرشيو تصويري بورس،‌CD مجموعه قوانين و مقررات مالي و اقتصادي، نرم افزارهاي شركت هاي اطلاع رساني ، سايت هاي اينترنتي بورس

3- اطلاعات ديداري موجود در تالار بورس:

مانيتورهاي تاچ اسكرين،‌تلويزيون هاي نمايشگر اطلاعيه هاي چاپ گردیده، تلويزيون هاي نمايشگر قيمت ها،‌معاملات و شاخصها، تابلوي معاملات بورس

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

كارگزاري و خريد و فروش سهام

حرفه كارگزاري در بورس اوراق بهادار، علاوه بر انجام سفارش هاي مشتريان در مورد خريد يا فروش سهام، مشمول نوعي ارائه خدمت مشاوره اي نيز هست كه مجموعاً محتاج تخصص، هوشمندي ، سرعت اقدام، صداقت و امانت كارگزار می باشد. شخص يا شركت كارگزار، چنانچه فاقد يك يا چند صفت مذكور باشد، كارگزار ناموفقي می باشد. كارگزار نماينده مشتري می باشد و اولين مسئوليت او اجراي سفارشها و انجام خواسته هاي مشتري، از لحاظ خريد و فروش اوراق بهادار می باشد. در اين فرآيند، او بايد نهايت دقت را به اقدام آورد و شايستگي و مهارت خود را نشان دهد.

معمولاً كارگزار مسئول جبران خسارتي می باشد كه به سبب اشتباه يا غفلت متوجه مشتري شده می باشد. او بايد نهايت دقت را به اقدام آورد تا سفارش هايي كه به مؤسسه يا دفتر او مي رسد، در زمان مقرر و به بهترين وجه اجرا گردد. به گونه اي كه طبق نظر مشتري، بيشترين منافع عايد او گردد. كارگزار با رعايت دستورالعمل ها و انجام معامله اوراق بهادار با بهترين قيمت،‌مي تواند شايستگي خود را نشان دهد. وجود كامپيوتر و اعلام قيمت ها با دستگاههاي الكترونيكي، باعث شده می باشد كه وظيفه كارگزاران آسانتر گردد. چرا كه آنان مي توانند در هر زمان، از بهترين قيمت ها آگاهي يابند. كارگزار بايد همواره براي مشتري خود اين حق را قائل گردد كه او تا لحظه پيش از انجام معامله، بتواند انصراف خود را از انجام آن اعلام كند.

گاهي مؤسسه كارگزاري كه روي يك سهم خاص معامله مي كند، تأثیر بازساز را به عهده مي گيرد و در اين صورت اقدام به خريد و فروش آن سهام به حساب خود مي كند. در آن حالت مؤسسه كارگزاري سهام خود را به قيمت پيشنهادي مي فروشد و از بابت آن معامله هيچ نوع كميسيوني نمي گيرد. اگر يك كارگزار ديگري سهامي را به قيمت پايينتر بخرد و آن را به مشتري خود بفروشد، در واقع تأثیر صاحب اصلي سهام را ايفا كرده می باشد، نه يك كارگزار.

ولي اگر مشتري از كارگزار بخواهد كه سهام مورد نظر را به پايين ترين قيمت خريداري نمايد، در اين صورت مشتري بايد قيمت بازار را همراه با كميسيون مربوطه پرداخت نمايد.

حق كارگزاري

كارگزاران در ازاي خدمتي كه براي مشتريان (خريداران و فروشندگان اوراق بهادار) انجام مي دهند، حق كارگزاري دريافت مي دارند. حق كارگزار معمولا نيم درصد ارزش معامله می باشد كه از هر طرف معامله دريافت مي گردد. ضمناً در صورتي كه معامله عمده صورت گيرد، براي مبالغ مازاد بر شش ميليارد ريال كارمزدي اضافه نمي گردد.

ماليات بر فروش

در حال حاضر مالياتي معادل نيم درصد بهاي سهام فروخته شده از فروشنده سهام دريافت مي گردد كارگزاران موظفند كه ماليات مزبور را از فروش كسر نموده و به حساب خزانه دولت واريز نمايند.

عوارض توسعه بورس

به مقصود تأمين هزينه هاي كامپيوتري كردن بورس تهران و اجراي طرحهاي توسعه بورس،‌مانند سرمايه گذاري در خريد و نصب آنتن هاي مخابراتي و اتصال شبكه كامپيوتري به اقصي نقاط كشور، مبلغي معادل 5 در هزار معاملات بورس (5/2 در هزار از خريدار و 5/2 در هزار از فروشنده) به عنوان كارمزد توسعه بورس از خريداران و فروشندگان دريافت مي گردد.

نحوه خريد و فروش سهام

خريد و فروش اوراق بهادار به ويژه سهام شركتها در بورس، مقررات و قوانين خاص خود را دارد. به شرط اخذ كد بورسي كه تنها يكبار براي هر خريدار لازم می باشد،‌براي خريد يا فروش سهام بايد فرم تقاضاي خريد و فروش تكميل شده و با ضميمه کردن احتمالي برگ وكالتنامه فروش، به كارگزار مربوطه تحويل گردد.

دستور خريد و فروش

هر مشتري تقاضاي خود را بوسيله دستور خريد و عرضه سهام خود را توسط دستور فروش به كارگزار اعلام مي كند. دستور خريد در سه نسخه تنظيم مي گردد كه نسخه اول و سوم آن به كارگزار تحويل داده مي گردد و نسخه دوم آن نزد خريدار باقي مي ماند.

فرم دستور خريد علاوه بر مشخصات عمومي خريدار داراي مشخصات 1- نام و كد مخصوص كارگزار 2- شماره فرم و شماره سفارش 3- مبلغ و نحوه پرداخت پيش پرداخت به كارگزار 4- امضاء خريدار 5- امضاء كارگزار و مهر كارگزاري مي باشد.

خريداران مي توانند نوع سهم يا حق تقدمي را كه مي خواهند خريداري نمايند، در اين فرم مشخص كنند. براين اساس مبلغ سرمايه گذاري و حداكثر قيمت سهم و يا تعداد سهام مورد تقاضا مشخص مي گردد.

فرم درخواست فروش در چهار نسخه تهيه مي گردد كه نسخه اول و چهارم نزد كارگزار باقي مي ماند و نسخه دوم آن توسط كارگزار به شركت خدمات بورس تحويل داده مي گردد و نسخه سوم آن در اختيار فروش نيز داراي مشخصات 1- نام و كد مخصوص كارگزار 2- شماره فرم و شماره سفارش 3- امضاء فروشنده 4- امضاء كارگزار و مهر كارگزاري 5- نام شركت و تعداد سهم، مي باشد.

براي تكميل دستور خريد يا فروش سهام بايد با روشهاي خريد و فروش سهام نيز آشنا بود. در بازارهاي بورس بين المللي، روشهاي متنوعي براي خريد يا فروش سهام هست. در بازار بورس تهران نيز تعدادي از اين روشها مورد بهره گیری قرار مي گيرد. انتخاب يكي از روشهاي خريد يا فروش كه ذيلاً مورد تصریح قرار مي گيرند، به سرعت يا عجله در معامله و خواست مشتري از نوع سفارش بستگي دارد.

  معامله سهام با قيمت باز

در اين مورد ، سرمايه گذار به كارگزار مراجعه مي نمايد و با اعلام مبلغي كه مي خواهد روي سهم خاصي سرمايه گذاري نمايد يا سهمي كه مي خواهد بفروشد، درخواست مي كند كه از جانب او به خريد يا فروش سهام مزبور اقدام نمايد. در اين حالت، قيمت معامله توسط سرمايه گذار شرط نشده ، بلكه كارگزار مختار می باشد به بهاي روز بازار، اقدام به خريد يا فروش نمايد. بديهي می باشد كه كارگزار بايد هنگام خريد، به پايين ترين بهاي عرضه شده و هنگام فروش، به بالاترين بهاي تقاضا شده توجه داشته باشد. همچنين مقتضي می باشد كه كارگزار هنگام گرفتن سفارش از مشتري، اطلاعات مشورتي خود را در مورد سهام مورد معامله به آگاهي وي برساند.

معامله با قيمت معين

در اين مورد سرمايه گذار با مراجعه به يك كارگزار، درخواست مي كند سهام مشخصي را با بهاي تعيين شده براي او بخرد يا بفروشد. همچنين سرمايه گذار مي تواند حداقل قيمت براي فروش يا حداكثر قيمت براي خريد را مشخص كند.

معامله سهام به صورت همه يا هيچ

گاهي سرمايه گذار، درخواست مي كند كه كارگزار همه سهم را يكجا معامله كند و اگر چنين چيزي مقدور نبود، اصلاً آن را انجام ندهد.

  معامله سهام تا زمان مشخص

يعني كارگزار بايد سهم را تا زمان مشخصي معامله كند و اگر نتوانست،‌درخواست خريد يا فروش خودبخود لغو مي گردد.

هر كارگزار پس از خريد سهام مورد نظر براي مشتري،‌يك نسخه از اعلاميه خريد را كه حاوي اطلاعات مربوط به تعداد سهام خريداري شده،‌قيمت واحد هر سهم و هزينه هاي متعلقه (حق كارگزاري، ماليات و كارمزد توسعه بورس) می باشد به مشتري خواهد داد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

هر كارگزار پس از فروش سهام مورد نظر نيز يك نسخه از اعلاميه فروش را كه حاوي اطلاعات مربوط به تعداد سهام فروخته شده قيمت واحد سهم فروش رفته و هزينه هاي متعقله (حق كارگزاري، ماليات و كارمزد توسعه بورس) می باشد به مشتري خواهد داد.

تابلوي قيمت سهام

در تالار بورس قيمت سهم مورد معامله ، بلافاصله در تابلوي بورس منعكس مي گردد. اين امر به خريداران و فروشندگان سهام امكان مي دهد تا از آخرين وضعيت معاملات سهام اطلاع پيدا كنند. اطلاعات مربوط به معاملات، در پايان هر روز توسط بورس اوراق بهادار تهران منتشر مي گردد كه در رسانه اهي گروهي نيز منعكس مي گردد.

ورقه سهم

پس از خريد سهام مورد نظر،‌مشخصات خريدار به عنوان سهامدار جديد به شركت اعلام مي گردد و دفتر سهام شركت نام او را به عنوان سهامدار جديد ثبت مي كند. نشانة‌مالكيت، ورقه سهمي می باشد (نمونه روبرو) كه شركت به نام سهامدار صادر مي كند و تحويل مي گردد. البته تمهيداتي انديشيده شده تا سهام شركت هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار،‌سپرده گردد و سرمايه گذاران بتوانند با اعلاميه خريد سهام به معامله سهام خود اقدام كنند ونيازي به دست به دست شدن اصل ورقه سهام نباشد.

پذيرش شركت ها در بورس و مزاياي آن

تمامي شركتها در بدو ورود به بورس،‌توسط كارشناسان سازمان مورد مداقه و بررسي هاي عميق قرار مي گيرند ودر چندين نوبت، بازديدهايي از عمليات توليدي و خدماتي شركت و سيستم مالي آن انجام مي گردد. براي پذيرش سهام شركتها، مواردي از قبيل سابقه، سرمايه، تعداد سهامداران،‌وضعيت مالكيت، سودآوري، نسبت حقوق صاحبان سهام به كل دارايي ها و اساسنامه شركت مد نظر قرار مي گيرند. براي انتقال سهام شركت ها به تالار فرعي يا تابلوهاي اول و دوم تالار اصلي، علاوه بر برخي موارد بالا، ميزان فعاليت در بورس، حجم داد و ستد، گردش سهام ، تعداد سهامداران، شفافيت اطلاعاتي و عملكرد شركت مورد بررسي دبير كل يا هيأت پذيرش قرار مي گيرد.

مواردي از قبيل زيان دهي،‌عدم رعايت سياست افشاي اطلاعات، مطلوب نبودن ميزان فعاليت و حجم داد و ستد و گردش سهام و عدم عرضه سهام به سهامداران جزء ،‌با تشخيص دبير كل سازمان بورس و تصويب شوراي بورس،‌منجر به افول شركت از تابلوي يكم اصلي به تابلوي دوم اصلي و تابلوي فرعي و نهايتاً حذف نام شركت از تابلو فرعي خواهد گردید.

بورس اوراق بهادار با در نظر داشتن ماهيت اصلي خود بعنوان يك بازار سازمان يافته، مي تواند در پيشبرد اهداف اقتصادي كشور تأثيري بسزا داشته باشد. زيرا مي تواند از يك سو نقدينگي آزاد و پس اندازهاي كوچك و غيرمولد جامعه را جذب نموده و از سوي ديگر منابع جذب شده را به بخشهاي مولد اقتصادي تزريق نمايد و در جريان انتقال نقدينگي، همچون اهرمي كارآمد كشور را تا نيل به اهداف توسعه اقتصادي ياري دهد. با در نظر داشتن اين مطلب ، سه بخش عمده در بازار بورس و كارايي آن دخيل هستند:

دولت ها :‌از طريق تدوين سياست هاي اقتصادي، نظارتي و خصوصي سازي

شركت ها : در قالب شركتهاي پذيرفته شده در بورس و عملكرد آنها

مردم: در قالب سرمايه گذاران

بورس اوراق بهادار تهران براي رونق بازار سرمايه و معاملات تالارهاي اصلي و فرعي،‌مزايايي براي شركتهاي عضو بورس تأمين مي نمايد:

تأمين نقدينگي:

اساسي ترين مزيت پذيرش سهام شركتها در بورس اوراق بهادار، تأمين نقدينگي از طريق عرضه سهام مي باشد. مزيت فوق اين امكان را براي سهامداران پديد مي آورد كه در صورتي كه تمايل به خروج سرمايه خود از شرك موردنظر را دارند، تمام يا بخشي از سهام خود را در بازار بورس به عموم عرضه نمايند.

معافيتهاي مالياتي:

شركتهاي معالياتي:

شركتهاي پذيرفته شده در بورس با اتکا به مفاد ماده 143 قانون مالياتهاي مستقيم، ملزم به پرداخت 5/22% ماليات به عوض 25% ماليات بر درآمد شركتهاي غير بورسي هستند.

تسهيلات بانكي:

بر اساس مصوبه مهرماه 1379 شوراي پول و اعتبار بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران، سقف تسهيلات بانكي براي شركتهاي پذيرفته شده در بورس، به ميزان 50 درصد افزايش مي يابد.

سهولت نقل و انتقال:

نقل و انتقال سهام شركت هاي پذيرفته شده در بورس بسيار آسان مي باشد. در نقل و انتقال سهام شركتهاي سهامي خارج از بورس، دو معضل بزرگ هست. يكي در خصوص تعيين قيمت منصفانه و ديگري شناسايي مشتريان بالقوه در صورتي كه شركتهاي بورسي با هيچ يك از مشكلات فوق الذكر مواجه نمي باشند. در ضمن، شركتهاي پذيرفته شده در بورس از اعتبار بيشتري برخوردار بوده و شفافيت اطلاعاتي بيشتري دارند. چرا كه نهادهاي كنترلي مرتباً بر روي ميزان فعاليت ها و سودآوري و نحوه گزارش دهي آنها نظارت دارند.

درجه اعتبار

همان گونه كه ذكر گردید، شركتهاي پذيرفته شده در بورس از اعتبار و ارزش بالاتري نسبت به ساير شركتهاي مشابه برخوردار مي باشند. چنانچه سهام اين شركتها بعنوان وثيقه براي دريافت تسهيلات سيستم بانكي قابل بهره گیری مي باشد.

افزايش كارآيي

نظر به اينكه شركت هاي پذيرفته شده در بورس، مكلف به ارائه گزارش هاي ادواري به بورس مي باشند، داراي شفافيت كامل اطلاعاتي مي شوند و مضافاً سيستم و نظامهاي عملياتي آنها مرتباً به روز و كامل مي گردد. افزون بر اين، زیرا سهام آنها در كنار سهام شركت هاي زيادي من جمله شركت هاي رقيب قرار گرفته و مورد معامله قرار مي گيرد، لذا ميزان كارايي و سودآوري شركت همواره مورد توجه واقع شده و رقابت مثبتي در ميان شركت ها ايجاد مي گردد.

نتيجه گيري

چه كساني از بورس سهام بهره مند مي شوند؟

همانطوري كه قبلا گفته گردید، بورس سهام يك بازار سازمان يافته و متشكلي می باشد كه در آن سهام بصورت نقدي يا آتي مورد داد و ستد قرار گرفته، بورس سهام بر صحت انجام معاملات نظارت نموده و اجراي قراردادها را تضمين مي كند. بنابراين،‌همانند بازارهاي ديگر، ورود تمامي افراد، گروهها و نهادهاي جامعه در آن بلامانع بوده و تمام افراد مي توانند وارد بازار شوند و از آن منتفع گردند. از آنجا كه ورود تمامي افراد و نهادها به بازار بورس مبتني بر انگيزه و هدفي مي باشد،‌مي توان تمامي شركت كنندگان بازار را براساس اهداف و انگيزه ورود به بازار، دسته بندي نمود.

گروهي به دنبال فرار از ريسك قيمت و رفع نگراني هاي ناشي از نوسانات قيمتي وارد اين بازار خواهند گردید. توليدكنندگان محصولات كشاورزي، فلزات و نظاير آن و مصرف كنندگان اصلي اين محصولات اکثراً در اين گروه قرار مي گيرند. گروهي ديگر در پي سود وارد اين بازار مي شوند. آنها با قبول ريسك موجود در بازار، به سود بيشتر كه اکثراً ناشي از تغيير قيمت هاست،‌دست مي يابند. سوداگران ، دلالان ،‌سلف خران، واسطه ها ، تجار و ساير افراد در اين گروه قرار مي گيرند. به عنوان نمونه ذيلاً هر يك از گروههاي فوق الذكر در بورس كالايي مانند بورس محصولات كشاورزي مورد بررسي قرار مي گيرد.


دیدگاهتان را بنویسید