پروتكل نرم افزار كاربردي بيسيم (WAP) نيز براي دسترسي مطمئن به “نت” از دستگاههاي بيسيم موبايل، بسيار ضروري می باشد. WAP يك استاندارد جهاني می باشد و تحت كنترل هيچ شركتي قرار ندارد.

اريكسون، نوكيا، موتورولا و Unwired Planet “مجمع WAP” را در تابستان سال 1997 بنيان گذاردند. هدف اوليه از اينكار تعريف مشخصات فراگير در صنعت مربوطه براي توسعه كاربردهاي آن در شبكه هاي مخابراتي بيسيم بود. نتيجه، استانداردي آزاد و جهاني می باشد كه كاربران موبايل را با دستگاههاي بيسيم قادر مي سازد به آساني و بي‌وقفه به اطلاعات سرويسها دسترسي داشته و با آن ارتباط مستقر نمايند. WAP با اكثر شبكه هاي بيسيم مانند CDMA، GSM و TDMA كار مي كند و براي پوشش محدوده وسيعي از دستگاههاي بيسيم شامل تلفنهاي موبايل، پيجرها، راديوهاي دو موج، تلفنهاي هوشمند و PDAها طراحي شده می باشد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

WAP پروتوكلهاي اطلاعات بيسيم كه قبلاً نوشته شده و كار با آنها براي كاربران نيز راحت می باشد را در بر گرفته و گسترش داده می باشد. phone.com يك نگارش از استاندارد HTML را به وجودآورد كه اختصاصاً براي انتقال موثر و مقرون به صرفه اطلاعات از طريق شبكه هاي موبايل طراحي شده می باشد.

سپس ريز مرورگر HDML (زبان نشانه گذاري براي تجهيزات دستي) كه در ترمينالهاي بيسيم تعبيه شده اند و “پروتكل انتقال اطلاعات در تجهيزات دستي” (HDTP) از شركت phone.com، ترمينال را به اينترنت و اينترانت، جائيكه اطلاعات مورد درخواست مقيم هستند، وصل مي كند. اين تكنولوژي درونWAP قرار گرفته و با واژه هاي مرتبط با WAP نامگذاري شده اند.

در ضمن، WAP معرف يك محيط كاربردي بيسيم (WAE) نيز هست كه هدف آن قادر ساختن شركت هاي عامل، سازندگان و برنامه نويسان نرم افزاري، براي توسعه سيستمهاي پيشرفته متمايز و برنامه هاي كاربردي از قبيل ريز مرورگرها، امكانات اسكريپت نويسي، نامه الكترونيكي، پيام رساني از WWW به تلفنهاي دستي موبايل و دسترسي موبايل به تله فاكس مي باشد. برنامه اصلي در دستگاههاي WAP، ريز مرورگر (microbrowser) می باشد كه امكان دسترسي به هر كدام از سايتهاي وب مورد پشتيباني WAP را امكانپذير مي سازد. “زبان نشانه گذاري بيسيم” (WML) متعلق به WAP، از استاندارد XML بهره گیری مي كند كه از قبل بطور وسيعي در سايتهاي وب فعلي مورد بهره گیری قرار دارد. اما تفاوتهاي مهمي در روش ساماندهي اطلاعات براي سايتهاي معمولي و سايتهاي فعال شده WAP وجود دارند. اساس كار در اين ميان آن می باشد كه برخلاف HTML، WML صفحه ندارد، در عوض اطلاعات با بهره گیری از يك استعاره deck/card ساماندهي مي گردد.

WML براي بهينه كردن روش انتقال متنهاي اطلاعاتي اينترنت در شبكه هاي بيسيم با پهناي باند محدود و دستگاههاي مجهز به صفحه نمايش كوچك، طراحي‌شده می باشد. اين زبان مخصوصاً براي پشتيباني دستگاههايي كه بدون داشتن كيبرد مي توان با يكدست در آنها به جستجوي اطلاعات و انجام امور پرداخت، طراحي گرديده می باشد. WAP قابليت تطبيق از صفحه هاي نمايش متن دو خطي، تا صفحه هاي گرافيكي كه بر روي دستگاههايي مانند تلفنهاي هوشمند و communicator ها ديده مي شوند را دارد. در ضمن از WMLScript نيز پشتيباني مي‌كند كه مشابه جاوا اسكريپت مي‌باشد، اما براي بهره گیری از حداقل منابع سيستم مانند توان CPU و حافظه طراحي شده می باشد. احتمال اينكه دست كم تا سالهاي آتي، WML از قابليتهايي مانند صدا و ويدئو پشتيباني كند ضعيف می باشد.

سیاق كار بدين توضیح می باشد: شخصي با يك تلفن كه WAP بر روي آن فعال شده، براي ارائه درخواست به زبان WML از ريز مرورگر توكار آن بهره گیری مي كند. اين درخواست به پل ارتباطي WAP رد مي گردد. سپس اين پل، اطلاعات را يا با فرمت استاندارد HTML و يا ترجيحاً بصورت مستقيم از اينترنت دريافت مي كند. در حالت دريافت مستقيم، اطلاعات با بهره گیری از WML مخصوص براي ترمينالهاي بيسيم آماده شده اند. اگر محتويات در حال دريافت، فرمت HTML داشته باشند، ممكن می باشد يك فيلتر در پل ارتباطي WAP، آنرا به زبان WML ترجمه كند. سپس اطلاعات درخواستي با بكارگيري هر سرويس حامل شبكه موبايل كه موجود و مناسب می باشد، از پل ارتباطي WAP به سرويس گيرنده WAP ارسال مي گردد. لايه پروتكل تبادل WAP (يعني WTP)، از مبادله اطلاعات پشتيباني كرده و باعث افزودن ضريب اطمينان به سرويس datagram كه توسط WAP فراهم شده می باشد، مي گردد. لايه پروتكل مرحله WAP (يعني WSP) لايه مرحله سبك وزن را براي مبادله اطلاعات ميان برنامه هاي كاربردي در اختيار مي گذارد. “رابط كاربرد تلفن بيسيم” (WTAI) ضميمه WAE می باشد كه براي پشتيباني از “كاربردهاي تلفن بيسيم” طراحي شده می باشد.

شركتهاي نوكيا و اريكسون ريز مرورگر خاص خود را نوشته اند و بيش از 20 شركت سازنده ديگر نيز تحت ليسانس UP يعني مرورگرهايي كه توسط شركت phone.com نوشته شده قرار دارند (كه نام قبلي آن unwired planet بوده می باشد).

اروپايي ها با سيستم عامل Epoc از شركت Symbian انگيزه زيادي در اين زمينه‌ها از خود نشان داده اند كه انتظار مي رود بر روي تلفنهاي هوشمند از آن بهره گیری گردد.

“مجمع WAP”يك اتحاديه صنعتي می باشد كه مسئوليت تعيين استاندارد را بر عهده دارد. سهم اعضاي اين مجمع در بازار جهاني تلفن هاي موبايل بيش از 90 درصد می باشد. اين بازار شامل شركتهاي حامل با بيش از 100 ميليون مشترك، شركتهاي بزرگ تامين كننده تاسيسات زيربنايي، نويسندگان نرم افزار و ديگر سازمانهايي می باشد كه در حال كار در زمينه صنعت بيسيم مي باشند. بازيگران اصلي نيز عبارتند از شركتهاي AT&T، Hwelett Packard، IBM، Symbian، Intel و شركت مايكروسافت.

نوكيا اولين شركتي بود كه با يك تلفن موبايل داراي ريزمرورگر WAP 1.1، وارد بازار گردید. اين نگارش در سال 1999 بوسيله “مجمع WAP” انتشار يافت، كه به تبع آن، سازندگان رقيب در زمينه ساخت تلفنهاي بيسيم، مانند اريكسون، موتورولا و Qualcomm تا اواسط سال 2000 كليه مدلهاي آنرا دنبال كردند.

WAP نگارش 1/1 عملكردهاي مشابه نگارش 1 را به انضمام امكانات تكميلي و واضحتر در اختيار داشت كه آزمايشات انطباق و interoperability را امكان پذير مي‌ساخت. همچنين داراي قابليتهاي تغييرپذيري بود تا از انطباق آن با مشخصات استاندارد XHTML مربوط به “كنسرسيوم World Wide Web” اطمينان حاصل گردد.

WAP نگارش 2/1، كه براي بهره گيري از طریقه مجوزهاي رسمي WAP طراحي شده بود، در تابستان سال 2000 انتشار يافت. گفته مي گردد نگارش 3/1 WAP امكاناتي دارد كه حداكثر ايمني در مبادله اطلاعات مانند امنيت end-to-end و پشتيباني از PKI (Publick Key Infrastructure) بيسيم را تضمين مي كند. اين واقعيت كه برنامه نويسان مي بايست برنامه هاي خود را براي بهره گیری در ريزمرورگر WAP به زبان WML بازنويسي كنند، مقاومت ناپذير بود. در آغاز، وعده دست يافتن به بازاري بكر از مشتريان موبايل براي پشتيباني مشتاقانه آنان از WAP كافي به نظر مي رسيد. اما واقعيت موضوع خلاف آنرا ثابت كرد. يكي از مشكلات اين بود كه سطوح بعدي از اطلاعات WML، متكي به نوع دستگاه طراحي مي گردید. يعني شركتهاي تامين كننده نرم افزار مي بايست براي دستگاههاي مختلف، برنامه هاي متفاوتي مي نوشتند. هزينه هاي مرتبط باعث انصراف بسياري از شركتها گردید كه نتيجه آن كاهش تعداد سايتهاي فعال شده “WAP” از حدي كه انتظار مي رفت بود.

مشكل بزرگ ديگر، عملكرد آن بود. حتي براي برنامه هاي متوسط مانند تحويل خبرها، اعلاميه هاي بازار بورس، نتايج رقابتهاي ورزشي و تيترهاي فعاليتهاي هنري/ تفريحي به همراه درخواستهاي مربوط به راهنماي تلفن، حمل و نقل، بليطها و فعاليتهاي بانكي نيز ثابت گردید كه حتي حداكثر سرعت انتقال اطلاعات معادل 6/9 كيلوبيت در ثانيه ناكافيست. در هر حال، نارضايتي عمومي بسيار بيشتر از حد و حدود تبليغات انجام شده توسط شركتهاي مخابرات مشتاق براي بهره گیری از WAP بود.

اينكه آيا WAP قادر خواهدبود افتضاح روابط عمومي خود را بازسازي كند يا خير، بايد منتظر ماند و ديد. سرعت انتقال اطلاعات اضافه شده در GPRS (بطور تئوري معادل 2/171 كيلوبيت بر ثانيه)، مطمئناً به اين امر كمك خواهد كرد. اما شركتهاي نرم‌افزاري تا زمان انتشار نگارش 4/1 WAP، راهي براي رسيدگي به مشكل خود نخواهند ديد. در اين نگارش، شبيه ساز چند سطحي بكار گرفته مي گردد.

چارچوب زماني براي اينكار احتمالاً فراتر از زمان بكارگيري GPRS خواهد بود و تا آن وقت ممكن می باشد وجود چنين راه حلي هم خيلي اندك و هم خيلي دير باشد. تا حدي اين قضيه در ژاپن اتفاق افتاده می باشد. جائيكه سيستم i-mode DOCOMO (Anywhere i-mode) به جاي سطوح WML به صفحات اختصار شده HTML (يا HTML فشرده) دسترسي دارد. i-mode كه در اوايل سال 1999 شروع بكار كرد، طبق گزارش با داشتن 5/2 ميليون مشترك تا اواسط سال 2001، موفقيتي باور نكردني بدست آورد.

Bluetooth

Bluetooth (كه نام خود را از نام پادشاه دانماركي در قرن دهم گرفته) استانداردي براي يك سيستم راديوئي كم هزينه و كوچك می باشد كه ارتباط ميان كامپيوترهاي موبايل (كيفي)، تلفنهاي موبايل و ديگر تجهيزات قابل حمل را ممكن ساخته می باشد. ضمناً اتصال به اينترنت، كه از قضا با آزاد شدن آن از قيد و بند ارتباطات كابلي، انقلابي در سيستمهاي كامپيوتري موبايل و مخابرات ايجاد كرده، نيز ميسر شده می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

حركت اوليه بوسيله شركتهاي پيشرو در مخابرات، صنعت كامپيوتر و صنايع شبكه مورد حمايت قرار گرفته می باشد. اين شركتها عبارتند از: 3com، اريسكون، IBM، اينتل، Lucent، موتورولا، نوكيا، توشيبا و بيش از 1300 شركت اتخاذ كننده. ملحق شدن شركت مايكروسافت به اين گروه در اواخر سال 1999 براي رسيدن به يك استاندارد، اميدواري زيادي ايجاد كرد كه يكي از مشكلاتي كه تا كنون Bluetooth با آن مواجه بوده را حل كند. اين مشكل از آنجاناشي مي گردید كه استاندارد مزبور مي بايد با بر گرفتن نرم افزار مورد اجرا بوسيله سخت افزار، از قابليتهاي سخت افزار فراتر رود تا نتواند اين استاندارد را مانند امكانات قبلي آن يعني “مادون قرمز” تحت الشعاع قرار دهد.

مزيت برتر Bluetooth نسبت به “مادون قرمز” آن می باشد كه نيازي به “خط ديد” (line of sight) ندارد. حاميان آن اميدوارند كه قيمت قسمتهاي سخت افزاري آنقدر پايين باشد تا بتواند در نهايت جايگزين سيستم “مادون قرمز” (Infra Red) گردد. ديگران اعتقاد دارند اگرچه بطور روشن مناطقي از هم پوشاني هست، اما IrDA و Bluetooth مكمل يكديگر هستند كه آنها را به مناسب ترين مجموعه براي كاربردهاي خاص و مدلهاي كاربري مورد نظر تبديل كرده می باشد.

Bluetooth در باند فركانسي تك ليسانسه “صنايع علمي و طبي” 4/2 گيگاهرتزي كار مي كند. اين باند در كشورهاي آمريكا، ژاپن و اروپا از 4/2 تا 4835/2 گيگاهرتز متغيير می باشد. قسمتهايي از اين باند نيز در فرانسه و اسپانيا موجود می باشد.

با بهره گیری از باند 4/2 گيگاهرتز، تكنولوژي بيسيم Bluetooth وعده داده كه به سيستم جهاني بيسيم تبديل گردد. اساساً باند مذكور همان نوع از امواج راديوئي “مايكرويو” می باشد كه در زنگ درهاي بيسيم و در بازكنهاي اتوماتيك گاراژ به كار گرفته مي گردد. اساس آن كاملاً بر تكنولوژي موجود LAN بيسيم طراحي شده، چرا كه به استاندارد 802.11 از IEEE متكي می باشد كه استاندارد موجود براي “اترنت بيسيم” مي‌باشد. تفاوت اصلي آن می باشد كه بخاطر كاهش در نيروي مصرفي، Bluetooth فعلاً به فاصله عملياتي 10 متر و سرعت تقريبي 1 مگابيت در ثانيه محدود شده می باشد.

بازار گرمي Bluetooth به خاطر جايگزيني با ارتباطات سريع كابلي مانند USB يا IEEE 1394 نيست، بلكه هدف آن ارائه يك تكنولوژي راحت تر می باشد. كار اين تكنولوژي شباهت بسياري با گوشي هاي بيسيم تلفن خانگي دارد كه يك قسمت آن دستگاه فرستنده/ گيرنده يا “ترانسيور” (قسمت قابل حمل) و بخش ديگر “ايستگاه” مي باشد. در سيستم Bluetooth امكان كاركرد 8 تا 10 دستگاه در حيطه يك سلول هست كه هفت دستگاه، سرويسهاي اطلاعاتي و سه دستگاه، امكان ارتباطات صوتي را عرضه مي كنند.

نكته اين می باشد كه هر دستگاه Bluetooth در واقع از امكان ارتباط اطلاعاتي نامتقارن با سرعت انتقال كل 721 كيلوبيت بر ثانيه بهره مي برد كه با كانال “بالا” با سرعت 56 كيلوبيت بر ثانيه كار مي كند.

ماژولهاي Bluetooth، داراي ترانسيورهايي هستند كه با بهره گیری از امواج راديوئي، اطلاعات را ارسال يا دريافت مي كنند. اين ماژولها، دستگاههاي Bluetooth كه بايد اطلاعات براي آنها ارسال يا از آنها دريافت گردد را جستجو كرده و تشخيص مي‌دهند. زمانيكه دستگاههاي Bluetooth در محدوده يكديگر قرار گيرند، با يكديگر ارتباط مستقر كرده و يك شبكه موقت به نام “شبكه ناحيه‌اي خصوصي” (PAN) تشكيل مي‌دهند. قبل از ارسال هرگونه اطلاعاتي در ميان دستگاهها، برقراري ارتباط اوليه لازم است. به دلايل امنيتي، كاربر بايد به صورت دستي، مجوز شبكه سازي را به دستگاههايي كه بعنوان دستگاههاي متعلق به يك PAN از شركت متبوع تاييديه مجاز را دريافت نكرده اند، اعطاء كند.

جهت برقراري ارتباط ميان دو دستگاه Bluetooth، آغاز اين دو دستگاه بايد يكديگر را تاييد و شناساي كنند. اگر هر دو دستگاه به يك Personal Area Network (PAN) تعلق داشته و براي برقراري ارتباط اتوماتيك توسط كاربران خود تاييد شده باشند، ارتباط فوراً مستقر خواهد گردید اما اگر هر دو دستگاه متعلق به يك PAN نباشند، كاربر بايد به صورت دستي برقراري ارتباط را آغاز كند. در صورتيكه دستگاهها در محدوده يا برد ماژولهاي Bluetooth قرار نداشته باشند، دستگاه از كاربر مي خواهد تا مجوز مرحله شبكه سازي با دستگاه جديد را صادر كند كه كاربر مي تواند درخواست شبكه را قبول و يا رد نمايد. صاحب شبكه بايد بصورت دستي، برقراري ارتباط با دستگاه Bluetooth تاييد نشده در آن PAN خاص را تائيد نمايد.

ماژولهايBluetooth ازتكنيكهايFHSS(Frequency Hopping Spread Spectrum) براي انتقال صدا و اطلاعات بهره گیری مي كنند. روشهاي ارتباطي “طيف گسترده” بدليل قابليتهاي امنيتي، سالهاي متمادي می باشد كه در ارتش مورد بهره گیری قرار داشته می باشد. FHSS از سيستم سوئيچينگ بسته هاي اطلاعاتي براي ارسال اطلاعات، از فرستنده يكي از ماژولهاي Bluetooth به گيرنده ديگري بهره گیری مي كند. برخلاف سيستم سوئيچينگ مدار كه يك خط ارتباطي بر روي فركانسي خاص (كانال) مستقر مي كند، اطلاعات را به بسته هاي كوچك تقسيم كرده و آنها را به محدوده وسيعي از فركانسهاي موجود در كل باند فركانسي منتقل مي نمايد. ترانسيورهاي Bluetooth كار سوئيچ كردن يا hop كردن را ميان 79 فركانس در باند 4/2 گيگاهرتزي با درصد 1600 فركانسي در ثانيه انجام مي دهند. اين روش پهناي باند را جابجا مي كند تا باعث افزايش كارآيي و ايمني آن گردد.

يك دستگاه Bluetooth حاوي يك يا چند پرونده اطلاعاتي خواهد بود كه به ديگر دستگاههاي منطبق با آن اطلاع مي دهد قادر به انجام چه كارهايي مي باشد. اين مكانيزم به دستگاهها اجازه مي دهد به محض تشخيص يكديگر سعي كنند بانكهاي اطلاعاتي خود را با يكديگر متناسب يا اصطلاحاً سنكرون كنند. نتيجه اينكه براي مثال، تلفن Bluetooth مي تواند بصورت خودكار يك خط ارتباطي با كامپيوترهاي شخصي با قابليت فوق و گوشيهاي بيسيم (wireless earp hone) ايجاد كند. سپس كاربران مي توانند گوشي را براي صحبت با تلفن معمولي بكار گرفته و يا با بهره گیری از كامپيوتر شخصي و از طريق تلفن ديجيتال به اينترنت متصل شوند. تمامي اين كارها بدون سيم كشي يا نصب برنامه اي خاص قابل انجام می باشد.