استان اصفهان به عنوان يكي از قطبهاي صنعتي كشور همواره در راستاي افزايش توليد انرژي الكتريكي به مقصود تامين برق صنايع مهمي كه در اين منطقه هست، مورد توجه خاصي بوده می باشد، صنايعي همچون پالايشگاه اصفهان، مجتمع فولاد مباركه، ذوب‌آهن اصفهان، مجتمع پتروشيمي اصفهان، پلي‌ اكريل و دهها واحد صنعتي بزرگ و كوچك ديگر، همچنين توسعه بخشهاي كشاورزي و فعاليتهاي وابسته به اين بخش و قدمت تاريخي از سوي ديگر، اين استان را به صورت يك قطب جاذب و استراتژيك كشور درآورده می باشد. لذا افزايش توليد انرژي در اين استان امري می باشد اجتناب‌ناپذير.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

     نيروگاه اصفهان در موقعيت جغرافيايي بسيار مطلوب و در حاشيه زاينده‌رود و در دامنه تپه‌هاي قائميه قرار گرفته می باشد. اين نيروگاه در سيزده كيلومتري جنوب غربي اصفهان و در فاصله 2 كيلومتري بزرگراه ذوب‌آهن به وسعت تقريبي 74 هكتار واقع شده می باشد.

تاريخچه صنعت برق :

     صنعت برق در ايران از سال 1283 شمسي با بهره‌برداري از يك ديزل ژنراتور 400 كيلوواتي كه توسط يكي از تجار ايراني بنام حاج حسين‌ امين‌الضرب تهيه و در خيابان چراغ‌برق تهران (امير كبير) فعلي گرديده بود آغاز ميشود.

     اين موسسه بنام دايره روشنايي تهران بود و زير نظر بلديه اداره مي‌گردید. اين كارخانه روشنايي چند خيابان عمده تهران را تامين مي‌كرد، خانه‌ها برق نداشته و تنها به دكانهاي واقع در محله‌ها برق داده مي‌گردید و روشنايي آن از ساعت 7 الي 12 بود و بهاي برق هم براساس لامپي يك ريال هر شب جمع‌آوري مي‌گردید. از سال 1311 اولين كارخانه برق دولتي به ظرفيت 6400 كيلووات در تهران نصب گرديد، ولي مردم از گرفتن امتياز خودداري مي‌كردند و به‌ همين دليل براي پيشرفت كارها براي كساني كه انشعاب برق مي‌گرفتند يك كنتور مجاني به عنوان جايزه در نظر گرفته مي‌گردید. چند سال بعد وضع تغيير كرد و كار به جايي رسيد كه انشعاب برق سرقفلي پيدا كرد.

تاريخچه برق در اصفهان:

     پيدايش برق در اصفهان همواره با نام مرحوم عطاءالملك دهش همراه بوده می باشد وي در سال 1304 اقدام به تاسيس اولين كارخانه برق به قدرت 99 كيلووات در محله فعلي دروازه دولت كوچه تلفن خانه نمود كه در سال 1306 مورد بهره‌برداري قرار گرفت و باعث شگفتي مردم اصفهان در آن عصر گرديد و براي اولين بار ميدان تأثیر جهان و عمارت عالي قاپو و چهلستون برق‌دار شدند.

     سوخت اين مولد كوچك و ابتدايي هيزم بود، در شرايطي از اين مولد كوچك بهره گیری مي‌گردید كه نيروي برق جنبه عمومي نداشته و مصرف آب بسيار محدود بوده و از طرفي ظرفيت نصب شده نيز تكافو نمي‌كرد، به همين دليل در سال 1306 به ميزان 120 كيلووات به قدرت نصب شده اضافه گرديد.

     در سال 1312 به مقصود جبران كمبود نيروي توليدي يك دستگاه ديزل 280 كيلوواتي نصب گرديد و زیرا بهره‌برداري از مولدهاي موجود با سوخت هيزم به صرفه نبود، به تدريج اين مولد از رده بهره‌برداري خارج و مولد ديزلي جايگزين آن گرديد و بهره گیری از نيروي برق كه از غروب تا نيمه‌شب انجام مي‌گردید تا صبح ادامه يافت.

     در سال 1316 دستگاههاي مولد برق از نيروگاه دروازه دولت به كارخانه ريسندگي واقع در قسمت جنوبي پل خواجو منتقل گرديد و در محل جديد با نصب دو دستگاه ديزل به قدرت 1500 اسب تا حدودي كمبود برق را جبران نمود.

     نيروي توليدي بوسيله خط 3000 ولتي كه درابتداي خيابان چهارباغ كشيده شده بود به مركز اصفهان منتقل مي‌گردید.

     در سال 1320 با سهيم شدن شهرداري در شركت مرحوم دهش وزارت كشور نسبت به احداث شبكه 6000 ولتي با كابل‌هاي زيرزميني و دو دستگاه پست ترانسفورماتور جهت اصفهان اقدام نمود و اين شبكه توسط سه رشته كابل 6000 ولتي از پست تقسيمي كه جنب كارخانه ريسباف ساخته شده بود با ترانسفورماتور 500 كيلوولت آمپر كه در كارخانه ريسباف نصب شده بود، انتقال نيرو را انجام مي‌داد. در سال 1324 شركت سهامي توربين اصفهان تاسيس و شروع به كار نمود.

     اين شركت با بهره گیری از نظر مهندسين مشاور نسبت به سفارش نيروگاهي متشكل از چهار دستگاه توربين بخار هر كدام به قدرت 3000 كيلووات از انگلستان اقدام نمود. زیرا حمل و نقل توربين‌هاي سفارش شده به تعويق افتاد، شركت در سال 1328 سه دستگاه ژنراتور آمريكايي هر يك به قدرت 6000 كيلووات خريداري و در نيروگاه هزار جريب نصب نمود اين ديزلها به تدريج مورد بهره‌برداري قرار گرفت و همزمان با آن شبكه برق نيز توسعه يافت و بدين ترتيب براي اولين‌بار برق بطور شبانه‌روزي در اختيار متقاضيان گذارده گردید.

     در سال 1332 توربين‌هاي خريداري شده از انگلستان مورد بهره‌برداري قرار گرفتو در اين سالها افزايش مصرف نيروي برق باعث گرديد كه مجدداً از نيروي اضافي كارخانجات نساجي براي تامين برق اصفهان بهره گیری گردد.

     همچنين جهت افزايش توليد يك دستگاه توربين بخار 2500 كيلوواتي از شركت برق فيروز تهران خريداري و در نيروگاه هزار جريب نصب گرديد، بهره‌برداري از آن در سال 1339 آغاز گردید.

     در سال 1340 با تاسيس شركت سهامي كارخانجات برق اصفهان كه جايگزين سهامي توربين گرديد، از مجموع سه دستگاه ديزل ژنراتور 2100 كيلوواتي يك دستگاه در نيروگاه انوشيروان واقع در جاده تهران و دو دستگاه ديگر در نيروگاه هزار جريب نصب و مورد بهره‌برداري قرار گرفت.

     نيروي توليدي انوشيروان توسط خط 20 كيلووات به شهر اصفهان منتقل مي‌گردید و همزمان كابل‌كشي كمربندي خط 20 كيلووات در شهر اصفهان آغاز گردید.

     در سال 1343 شركت سهامي كارخانجات برق اصفهان اقدام به سفارش سه دستگاه ديزل هر يك به قدرت 2900 كيلووات از انگلستان نمود، كه با بحرانهاي مالي كه شركت دچار آن گرديد فقط توانست يك واحد از سه واحد پيش‌بيني شده را در نيروگاه انوشيروان نصب و مورد بهره‌برداري قرار دهد.

     با افزايش سريع تعداد مشتركان برق خانگي، صنايع و كشاورزي، نيروگاه‌هاي جديدي احداث گردید و توليد برق كشور هر روز بيشتر گرديد.

     اولين واحد نيروگاه اصفهان در سال 1346 شمسي با يك واحد ديزلي با قدرت 3300 كيلووات شروع به كار نمود، در سه ماه بعد 2 واحد ديزلي ديگر با همان مشخصات به آن افزوده گردید.

     با افزايش مصرف برق در استان اصفهان و شبكه آخرين واحد بخاري در سال 1367 با توليد 320 مگاوات به شبكه سراسري وصل گرديد، و واحدهاي ديزلي در همان سالهاي اوليه به يكي از شهرهاي ديگر انتقال داده گردید.

     لازم به توضيح می باشد كه سه واحد گازي هسا (هليكوپترسازي ايران) هر يك به قدرت 2/29 مگاوات از 1/1/1372 تحت مديريت نيروگاه اصفهان درآمد، واحدهاي گازي هسا در فاصله 25 كيلومتري اصفهان و در شمال شاهين‌شهر احداث شده، اين واحدها در سال 57-1356 توسط وزارت دفاع از يك كمپاني آمريكايي خريداري گرديد، پس از پيروزي انقلاب اسلامي مسئوليت تكميل، راه‌اندازي و بهره‌برداري از واحدها به عهده وزارت نيرو واگذار گردید و سرانجام در تير ماه 1368 مورد بهره‌برداري قرار گرفت.

     در حال حاضر نيروگاه اصفهان با پنج واحد بخاري و سه واحد گازي با مشخصات زير نصب، مونتاژ و راه‌اندازي گرديده و در حدود 922 مگاوات توليد دارد.

جدول 1 مشخصات و زمان بهره‌برداري از واحدها را نشان مي‌دهد

زمان بهره‌برداري زمان احداث كشور سازنده پيمانكار قدرت اسمي MW شماره واحد
1348 1345

ايتاليا

G.I.E

5/37 1
1348 1345 ايتاليا G.I.E 5/37 2
1353 1350 ايتاليا G.I.E 120 3
1359 1355

ايتاليا

G.I.E 320 4
1367 1361 ايتاليا G.I.E 320 5

موقعيت جغرافيايي نيروگاه اصفهان :

     نيروگاه اصفهان در قسمت جنوب غربي اصفهان واقع شده و داراي 5 واحد بخاري به ظرفيت‌هاي :

137.5 MW * 2              

2120 MW * 1          

3320 MW * 2

مي‌باشد كه خروجي ولتاژ ژنراتور 13.8 kv و 20 kv مي‌باشد.

     سوخت مصرفي نيروگاه مازوت و سوخت طبيعي مي‌باشد كه سابق به علت گراني‌ قيمت گاز از مازوت جهت سوخت نيروگاه بهره گیری مي‌شده و از آنجا كه مازوت باعث آلودگي محيط‌زيست مي‌گردد در حال حاضر از گاز طبيعي جهت سوخت بهره گیری مي‌گردد. آب مصرفي نيروگاه توسط چاههاي فلمان كه روي آنها الكتروپمپ‌هاي با قدرت بالا نصب شده آب مصرفي توسط اين پمپ‌ها تامين مي‌گردد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

     اين نيروگاه داراي تانك‌هاي ذخيره سوخت مازوت به ظرفيت 25000000m3 گنجايش دارد كه اين مازوت از پالايشگاه اصفهان تامين مي‌گردد.

     تمام اين نيروگاه توسط كنسور ايتاليا ساخته شده می باشد و بيشتر استانداردها برمبناي استاندارد ايتاليايي مي‌باشد.

نحوه كار نيروگاه بخار :

     آب توسط الكترو موتور پمپ از چاه يا رودخانه به حوضچه‌هايي كه به صورت دايره‌اي مي‌باشد و به حوضچه‌هاي كلايفاير معروف می باشد پمپ مي‌گردد و در آنجا توسط آهك املاح آن گرفته مي‌گردد و آهك، به صورت آهك‌مرده ته‌نشين مي‌گردد و آب از اين حوضچه‌ها در كانالهايي كه آب را به سمت تصفيه‌خانه هدايت مي‌كنند، سرريز مي‌كنند و در آنجا توسط مواد شيميايي آب به آب خالص تبديل مي‌گردد و ناخالصي آن گرفته مي‌گردد.

     آب خالص توسط پمپ‌هاي تغذيه و با گذاشتن هيترهاي فشار ضعيف كه قبل از پمپ تغذيه قرار دارند، وارد هيترهاي فشارقوي شده و بعد از آن آب وارد لوله‌هاي اكونومايزر شده تا درجه حرارت دودي كه از دودكش خارج مي‌گردد را بگيرد و قبل از وارد شدن به بويلر دماي آب به حداقل 194.5 و حداكثر 291 برسد. علت اينكه آب قبل از ورود به بويلر بايد از هيترهاي فشارقوي و فشار ضعيف و لوله‌هاي اكونومايزر عبور نمايد تا درجه حرارت آن بالا رود، بخاطر اين می باشد كه آب سرد براي بويلر ضرر دارد و باعث از بين رفتن لوله‌ها و بطور كلي بويلر مي‌گردد. در بويلر توسط مشعلها آب به بخار تبديل مي‌گردد سپس از بويلر وارد درام مي‌گردد.

     درام دو وظيفه مهم دارد :

1ـ ذخيره آب : كه به صورت تانك ذخيره اقدام مي‌نمايد.

2ـ جداكردن آب و بخار از هم.

     پس درام باعث مي‌گردد آب و بخار از هم جدا شوند و بخار از درام وارد سوپر هيتر اوليه و ثانويه مي‌گردد و به بخار اشباع شده كه خشك مي‌باشد تبديل مي‌گردد فشار خروجي از سوپر هيتر حداقل 60 با حرارت 490 +_ 5 و حداكثر با حرارت 540 به پره‌هاي توربين برخورد نموده و پره‌هاي توربين را به چرخش در مي‌آورد و توربين شروع به چرخيدن مي‌نمايد و باعث به چرخش درآمدن محور ژنراتور مي‌گردد و به اين صورت برق توليد مي‌گردد.

     بخار خشك بعد از اينكه پره‌هاي توربين را به حركت دوراني درآورد مقداري از حرارت آن گرفته مي‌گردد و بخار به شبنم تبديل مي‌گردد. براي اينكه مقداري از درجه حرارت بخار گرفته گردد و اقدام تقطير انجام گردد بخار وارد كندانسور مي‌گردد در آنجا بخار به آب با درجه حرارت بالا تبديل مي‌گردد و بعد از كندانسور آب به برج خنك‌كن پمپ مي‌گردد تا درجه حرارت آن تا حدودي گرفته گردد كه در اين قسمت مقداري از بخار به هدر مي‌رود و بعد از اينكه آب مقداري درجه حرارت آن گرفته گردید دوباره به سيكل باز مي‌گردد.

     علت اينكه بخاري كه از توربين خارج مي‌گردد به سيكل باز نمي‌گردد و بايد مقداري از درجه حرارت آن گرفته گردد اين می باشد كه اگر بخواهيم اين بخار دوباره به سيكل باز گردد باعث مي‌گردد كليه تجهيزات سيكل از بين بروند.

     نحوه كار ژنراتور به اين ترتيب می باشد كه آغاز بايد جريان تحريك به روتور ژنراتور داده گردد و از استاتور ولتاژ خروجي گرفته گردد.

     براي اينكه بتوانيم ولتاژ خروجي دريافت كنيم بايد جريان تحريك را به روتور اعمال نمائيم. كه جريان تحريك را آغاز توسط ترانسفورماتور 63/6Kv از پست بيرون دريافت مي‌كنيم با ترانسفورماتور تحريك جريان تحريك را ايجاد مي‌كنيم تا ولتاژ خروجي از استاتور دريافت نمائيم و سپس از ولتاژ خروجي يك انشعاب گرفته و جهت مصرف داخلي و ترانسفورماتور تحريك بهره گیری مي‌نمائيم. ولتاژ خروجي از ژنراتور كه كمتر از 20 مي‌باشد توسط ترانسفورماتور اصلي به 400 يا 230 تبديل و به شبكه سراسري انتقال مي‌يابد.

     شبكه سراسري به صورت حلقوي مي‌باشد. بطوري كه اگر كل نيروگاه از كار بيفتد فقط توان شبكه كم مي‌گردد و هيچ جايي بي‌برق نمي‌گردد و فقط توان شبكه پائين مي‌آيد و به مكانهاي صنعتي آسيب مي‌رسد و نرمال نمي‌توانند كار كنند.

تصفيه خانه :

     نيروگاه داراي 3 تصفيه خانه مي‌باشد و علت اينكه آب بايد تصفيه گردد اين می باشد كه ناخالصي آن گرفته گردد و به آب خالص تبديل گردد تا آسيبي به دستگاهها و تجهيزات نيروگاه وارد نسازد و باعث خوردگي پره‌هاي توربين نگردد.

مراحل تصفيه آب به اين ترتيب مي‌باشد :

     آغاز آب از چاه فلمان بوسيله الكترو پمپ 90kw به حوضچه‌هاي كلايفاير پمپ مي‌گردد و در آنجا به آب شير آهك زده مي‌گردد. شير آهك : به اين ترتيب درست مي‌گردد كه آغاز آهك وارد حوض مي‌گردد و در آنجا با آب تركيب مي‌گردد و اين شير آهك توسط الكترو پمپ‌هاي 3 كيلووات (شير آهك) به حوضچه‌هاي كلايفاير پمپ مي‌شوند.

     وقتي كه شير آهك به آب حوضچه‌هاي كلايفاير اضافه گردید آهك و املاح آن ته‌نشين مي‌گردد و به آهك مرده تبديل مي‌گردد و آب حوضچه‌ها به داخل كانالهايي سرريز مي‌شوند كه اين كانالها اب را به تصفيه خانه هدايت مي‌كنند در آنجا نيز با مواد شيميايي تصفيه شده تا ناخالصي آن گرفته گردد و به آب خالص تبديل گردد و بعد به سيكل، توسط پمپ تغذيه هدايت مي‌گردد و آهك‌مرده كه در حوضچه‌هاي كلايفاير ته‌نشين مي‌گردد، توسط الكترو موتور پمپ‌هاي 50kw وكيم به داخل يك مخزن پمپ مي‌شوند، در اين مخزن آب آهكهاي مرده توسط فيلتر وكيم گرفته شده و آبي كه از آهكها جدا مي‌گردید به رودخانه باز مي‌گردد و آهكهاي مرده نيز دفع مي‌گردد.

     اين نيروگاه داراي 3 تصفيه خانه مي‌باشد كه بترتيب واحدهاي 1 و 2 يك تصفيه خانه و واحد 3 يك تصفيه خانه و واحدهاي 4 و 5 نيز يك تصفيه خانه دارند.


دیدگاهتان را بنویسید