تست Dissolution:

در اين تست مقدار حل شدن يا باز شدن قرص را اندازه مي‌گيرند. دماي بدن بشر می باشد و دستگاه Dissolution نيز طبق دماي بدن بشر تنظيم مي‌گردد. را روي مورد نظر را در داخل دستگاه قرار مي‌دهند. حلال مورد نياز دارو آب مقطر مي‌باشد. «اين دستگاه مقدار زماني را كه دارد باز مي‌گردد و واكنش مي‌دهد را مدنظر قرار مي‌دهند.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

كد يا دراژه:

لايه‌اي می باشد كه دور هورموني كه در داخل قرص قرار دارد كشيده مي‌گردد تا هضم آن در داخل بدن بشر به راحتي انجام گيرد.

دستگاه HPLC[1]

كروماتوگرافي دستگاهي می باشد كه براي انجام كارهاي ذيل به كار مي‌رود:

الف: جداسازي

ب: شناخت

ج: ارزيابي

اين دستگاه با نام دستگاه‌هاي كارخانه Waters بعنوان پيشگاهي در دنياي نامتناهي كار ماتوگرافي مي‌باشد بهره گیری در آزمايشگاه و آموزش‌هاي آكادميك در صنعت نيز مورد بهره گیری قرار مي‌گيرد. در زمينة كروماتوگرافي مايع با كاركرد عالي (HPLC)، كه يكي از ابزارهاي بي‌مانند Waters می باشد، تمامي اصول علمي وقتي بدست داده و در نهايت آنرا زیرا مجموعه‌اي بس آسان و دقيق در فضاي كروماتوگرافي ارائه كرده می باشد. از آنجائي‌ كه كارخانه فوق مصراً خواستار و خواهان بكارگيري طويل المدت دستگاه‌هاي HPLC به بهترين وجه ممكنه می باشد از اين رو در طول هر سال كلاسهاي آموزشي خاصي براي مقصود فوق و بهره گیری جامع و دقيق HPLC با حساسيت بسيار بالاي آن و بررسي كليه اشكالات ممكنه و روش مرتفع کردن آنها داير مي‌كند.

از آنجائيكه فلسفة تشكل و ساختار شركت صنايع پزشكي جهان، لزوم ارائه خدمات علمي را اولي‌ترين امر در زمينة فعاليت‌هاي خود مي‌داند از اين‌رو بخش علمي ـ پژوهشي اين شركت، افزون بر تهيه و ارائه جديدترين موارد علمي HPLC، براي شناساندن هر چه ژرف‌تر جايگاه علمي ـ كاربردي كروماتوگرافي مايع با كاركرد عالي، تهيه نوشتاري بس جامع و آكادميك را جهت « آموزش و فرادهي مباني علمي و عملي HPLC «در راس كارهاي خود قرار داده بود.

اين نوشتار اکثراً بر اساس كتاب LIQUID CHROMATOGRAPHY SCHOOL كه در دوره‌هاي آموزشي كمپاني MILLIPORE براي پژوهشگران ارائه مي‌گردد، تنظيم شده می باشد و به علت پيش‌بيني كليه مسائلي كه تا به امروز در پژوهشهاي كروماتوگرافيك ديده شده و نيز مشكلاتي كه احتمال بروز آنها ولو با درصد بسيار اندك ممكن مي‌نمايد، و مآلاً ارائه راه حلهاي عملي، با بهره گیری از صدها مقاله پژوهشي، كتب تراز اول و نيز تجربيات چندين دهه بخش علمي ـ پژوهشي كمپاني MILLIPORE –WATRS چهره بسيار استثنائي بخود گرفته می باشد.

كروماتوگرافي روشي براي جداسازي و آناليز اجزاء مخلوط مي‌باشد كه بطور بسيار وسيعي در گونه‌هاي مختلف خود در راستاي مقاصد ذكر شده بكار گرفته شده می باشد. در ميان شيوه‌هاي گوناگون كروماتوگرافي، گاز- كروماتوگرافي از ارزش بسيار والائي برخوردار می باشد ولي كروماتوگرافي ـ مايع به صورت مختلف اعم از كروماتوگرافي كاغذي، غشاء نازك (TLC)، تبادل يوني، نفوذ به ژل و پالايش توسط ژل به سبب عدم كفايت و كارآيي مناسب و زمان طولاني آناليز، كه از سرعت اندك حركت و عبور فاز متحرك نشئات مي‌گرفت، نتوانسته بود به چنان حالت ارزشمندي برسد. تقريباً از سال 1967 امتيازات برجسته كروماتوگرافي مايع در مقايسه با گاز ـ كروماتوگرافي، در ارتباط با كارآيي ستون و سرعت آناليز مطرح و عنوان گرديد. اين گونه، خاص از كروماتوگرافي مايع در خلال ساليان گذشته اسامي و عناوين مختلفي به خود گرفت كه از آن ميان مي‌توان كروماتوگرافي مايع، با سرعت زياد

(HIGH-SPEED LIQUID CHROMATOGRAPHY =HSLC)و با كارآيي بالا (HIGH EFF ICIENCY LIQUID CHROM = HELC) و كروماتوگرافي مايع با فشار زياد يا كاركرد عالي

(HIGH PRESSURE OR HIGH PERF PERMANCE =HPLC) را نام برد. در حال حاضر HPLC ، يعني كروماتوگرافي مايع با كاركرد عالي مورد پذيرش عامه قرار گرفته می باشد. اين اسامي در ارتباط با گاز ـ كروماتوگرافي مطرح شده‌اند. در هر صورت در اين شيوه فاز ثابت ماده جامد، مايع، رزين تبادل يوني يا يك پليمر روزنه‌دار می باشد كه در يك ستون فلزي جاي گرفته می باشد و فاز متحرك كه مايع مي‌باشد با فشار از آن عبور مي‌كند.

از آنجائي كه اغلب مواد آليط ناپايدار و يا كم فرار هستند بنابراين نمي‌توان مستقيماً آنها را با گاز كورماتوگرافي تحت آناليز قرار داد و لازم می باشد توسط معرفهاي مشتق‌ساز به مشتقات فرار تبديل شوند. ايجاد مشتقات فرار مناسب، بازماندن مقادير بس اندكي از معرف مشتق‌ساز به مشتقات فرار تبديل شوند.

ايجاد مشتقات فرار مناسب، بازماندن مقادير بس اندكي از معرف مشتق‌ساز، باعث ايجاد پيكهائي مي‌گردد كه در نهايت استنتاج اصولي و درست آناليز را مختل مي‌سازد. حال آن كه جداسازي و آناليز چنان موادي و حتي جداسازي در حوزه وسيعي از مواد داروئي، خوراكي صنعتي و حياتي با HPLC بطور ايده‌آل انجام پذير می باشد. از آن جائي كه در HPLC دو فاز ثابت و متحرك بطور رقابتي در مورد نمونه آزمايشي اقدام مي‌كنند (برخلاغ گاز ـ كروماتوگرافي كه در آن يك فاز، يعني فاز ثابت عامل اقدام می باشد) بنابراين كليه جدا سازيهائي كه توسط GC امكان پذير نيست با HPLC براحتي انجام مي‌گيرد. علاوه بر آن يكي از مزاياي بسيار ارزنده HPLC وجود دتكتوري را انتخاب نمود كه اجزاء مورد نظر را مشخص نمايد.

سرانجام بايد خاطر نشان كرد كه در HPLC، دستاوري پيكهاي بسيار جالب به مراتب آسانتر از GC، امكان پذير بوده و بعلاوه تعيين رفتار مواد فوق العاده حساس و دقيق مي‌باشد. به هر صورت در مقايسه با ساير گونه‌هاي كروماتوگرافي، HPLC داراي امتيازات امتيازات زيرين مي‌باشد:

1- ستون‌هاي HPLC را مي‌توان بارها و بارها بسيار زياد بكار گرفت هيچ نيازي به بازسازي مجدد آن وجود ندارد.

2- آشكارسازي توسط HPLC، فوق العاده بيشتر از ديگر گونه‌هاي كروماتوگرافي انجام پذير می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

3- كار با اين تكنيك به مهارت خاصي نياز ندارد و قابليت ايجاد مجدد شرايط فوق العاده آسان می باشد.

4- ابزارمندي HPLC آن چنان طراحي شده می باشد كه به گونه اتوماتيك اقدام نموده و برآورد و ارزيابي را با دقت پيكوگرم انجام مي‌دهد.

5- مدت زمان آناليز فوق‌العاده اندك می باشد.

6- كروماتوگرافي LC فرآوري، در مقياسهاي بسيار وسيع انجام پذير می باشد.

H.PLC  

كروماتوگرافي مايع با كاكرد عالي (HPLC ) نامي آشنا براي كساني می باشد كه در زمينه آناليز دستگاهي فعاليت مي‌كنند. و اكنون كاربرد وسيعي در كليد آزمايشگاه‌هاي صنعتي و تحقيقاتي يافته می باشد. همان گونه كه مي‌دانيد قلب سيستم HPLC، ستون كروماتوگرافي می باشد كه جداسازي مواد، درون آن انجام مي‌گردد. ستون‌هاي مورد بهره گیری در مقياس آناليتيكال معمولاً داراي قطر داخلي 2 تا 4.6 ميلي‌متر بوده و در نتيجه ميزان فلول حلال مورد بهره گیری در محدوده 0.2 تا2 ميلي‌ ليتر در دقيقه قرار مي‌گيرد. اما در HPLC امر از ستون‌هاي با قطر بسيار كمتر بهره گیری مي‌گردد كه در نتيجه فول حلال مورد بهره گیری نيز بسيار پائين‌تر از حد مورد بهره گیری در كروماتوگرافي آناليتيكال خواهد بود. HPLC بسته به سرعت عبور جريان حلال و قطر ستون‌هاي مورد بهره گیری به سه دسته مختلف تقسيم‌بندي مي‌گردد كه جدول شمارة (1) اين تقسيم‌بندي را نشان مي‌دهد.

Availablc Columns ID Flow Rate Ranges LC Type
500, 1mm 10-100 LC
180 ,300mm 1-10 Capllary LC
5075=100 0.1-1 Nano LC

مزاياي HPLC

مزاياي اين نوع از كروماتوگرافي نسبت به نوع آناليتيكال آن به توضیح زير می باشد:

الف‌ـ مصرف بساير كم حلال: همانطور كه از جدول شماره (1) پيدا می باشد فلوي حلال در محدوده 0.1 تا 100 ميكروليتر بر دقيقه بوده كه نشان دهنده كاهش بسيار زياد در مصرف حلال مي‌باشد.

ب- حساسيت بسيار بالاتر: اين سيستم‌ها معمولاً حساسيت حداقل 100 برابر سيستم‌هاي آناليتيكال دارا مي‌باشند.

ج- امكان تزريق بسيار كم نمونه: اين امر به خصوص در آناليز‌هاي بيوشيميايي و نور شيميايي كه مقدار نمونه‌ها ممكن می باشد بسيار كم باشند اهميت مي‌يابد.

د- قابليت اتصال مستقيم به طيف سنج جرمي: جريان بسيار كم حلال در اين نوع از كروماتوگرافي باعث حذف اثر آن در طيف جرمي نمونه شده و به تميزي و خوانايي آن كمك مي‌كند.

دستگاه HPLC در واقع همان سيستم HPLC می باشد با اين تفاوت كه بايد پمپ آن بتواند فلوي مورد نظربرداري ستون‌هاي كاپيلادل را با دقت فوق‌العاده تنظيم نموده و آشكار ساز آن نيز توانايي آشكارسازي مقادير بسيار اندك نمونه را داشته باشد. بنابراين بخش‌هاي عمده زير در HPLC نسبت به نوع آناليتيكال آن متفاوت خواهد بود:

1- پمپ:

اگر چه امروزه سازندگان پمپ‌هاي آناليتيكال محدود فلوي آنها را يك ميكروليتر بر دقيقه تا ده ميلي ليتر بر دقيقه معرفي مي‌كنند. ولي طبعاً چنين پمپ‌هايي دقت كافي در محدوده يك ميكروليتر بر دقيقه را نداشته و همچنين توانايي كار در محدوده پايين ميكروليتري و نانوليتري نيستند.

بعضي سازندگان ديگر از روش تقسيم جريان حلال بهره گیری مي‌كنند. در اين روش قطعه‌اي به نام تقسيم كننده جريان حلال بهره گیری مي‌كنند. در اين روش قطعه‌اي به نام تقسيم كننده جريان پس از پمپ آناليتيكال قرار گرفته و جريان حلال را با نسبت دلخواه به دو بخش تقسيم مي‌كند. مثلاً اگر از ستون با قطر داخلي 300 ميكرون بهره گیری كنيم، فلوي حلال مورد نياز 4 ميكروليتر بر تقسيم خواهد بود. بنابراين اگر فلوي پمپ آناليتيكال را 200 ميكروليتر بر دقيقه تنظيم كنيم، تقسيم كننده ما بايد قابليت تقسيم 1 به 50 را داشته باشد.

اين قطعات را به صورت مجزا نيز مي‌توان تهيه نموده و به پمپ آناليتيكال اضافه كرد تا كارآرايي آن را به Capilary LC ارتقاء داد.

در چنين تقسيم كننده‌هاي جرياني، مي‌توان نسبت تقسيم را با تغيير طول و يا قطر داخلي لوله‌هاي مورد بهره گیری در داخل آن تغيير دارد.

2- اينجكتور:

با در نظر داشتن اين كه ميزان تزريق نمونه در سيستم‌هاي Capilary LC بسيار كم مي‌باشد، بهره گیری از اينجكتورهاي معمولي باعث توزيع بسيار كم مي‌باشد، بهره گیری از اينجكتورهاي معمولي باعث گسترده نمونه داخل حلال و در نتيجه پهن شدگي چك مي‌گردد. به همين دليل بايد از ميكرواينجكتوري كه داراي لوپ‌هاي در حد چند صد نانو ليتر مي‌باشند، بهره گیری كرد.

3- ستون:

همان‌گونه كه از جدول شماره (1) پيداست، ستون‌هاي مورد بهره گیری در HPLC با قطر داخلي 50 تا 1000 ميكرون به صورت تجاري در دسترس مي‌باشند. طول اين ستون‌ها نيز معمولاً از 50 تا 250 ميلي متر مي‌باشند. هم چنين تمام فازهاي موجود در بازار را نيز مي‌توان داخل آنها پر نمود.

4- اتصالات:

لوله‌هاي مورد بهره گیری در HPLC آناليتيكال معمولاً داراي قطر خارجي و قطر داخلي 0.25 تا 1 ميلي‌متر مي‌باشند. در حالي كه لوله‌هاي مورد بهره گیری در HPLC بايد قطر داخلي در حد چند ده ميكرون داشته باشند. دو نوع عمده از اين لوله‌ها به صورا تجاري در دسترس می باشد:

الف- نوع Fused silica با اتصالات مربوطه.

ب- نوع هر لايه P EEK/Fused كه با نام تجاري PEEK sil عرضه مي‌گردد و قطر خارجي آن و يا بوده و با بهره گیری از اتصالات مربوط به راحتي قابل نصب روي HPLCهاي آناليتيكال مي‌باشند و مي‌توان از آن براي تبديل چنين HPLC هايي به HPLC بهره گیری نمود. در اين لوله‌ها لايه داخلي از جنس Fused silica و لايه خارجي از جنس PEEk مي‌باشند. قطر داخلي چنين لوله‌هايي معمولاً از 25 تا 300                                 ميكرون را شامل مي‌گردد.

اهميت بهره گیری از لوله و اتصالات مناسب در سيستم HPLC تبديل گردد، تعويض سل آن مي‌باشد. اكثر شركت‌هاي سازنده، سل‌هاي مختلفي از رنج ميكرو تا Preparative ارائه مي‌دهند. البته تعويض سل در بعضي از مدل‌ها راحت‌تر بوده در بعضي لوي ديگر پيچيده‌تر مي‌باشد.

بنابراين از مطالب فوق مي‌توان نتيجه گرفت با هزينه بسيار كم مي‌توان يك سيستم Analytial HPLC را به HPLC مورد نظر در هر كدام از محدوده‌هاي مذكور در جدول شماره (1) تبديل نمود و تفاوتي نمي‌كنند كه سيستم آناليتيكال مورد بهره گیری چه مدلي باشد. براي اين كار فقط بايد اجزاء زير را تهيه نمود:

  • تقسيم كننده جريان حلال (Flow Splitter)

2- ستون مناسب

3- لوله‌ها و اتصالات مناسب

4- Lnjeetor

5- Flow Coll آشكار ساز مورد بهره گیری.

[1]– HIGH PER FORMANCE LIQUD CHROMATOGRAPHY.كروماتوگرافي مايع با كاركرد عالي              

برای دیدن قسمت های دیگر این پژوهش لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد بهره گیری کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

دسته بندی : پزشکی و پیراپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید