• در صورتی که از صدمه ندیدن مهره‌های گردنی مصدوم مطمئن هستید، گردن مصدوم را به جلو و سر او را به عقب خم نمایید تا مسیر راه هوایی مصدوم در بهترین و مستقیم‌ترین وضعیت واقع گردد و چانه مصدوم را بالا و جلو بیاورید. در صورت صدمه دیدن مهره‌های گردنی بدون حرکت دادن به سر و گردن مصدوم ، با قرار دادن شست‌ها روی چانه فک پایینی مصدوم را به سمت جلو و بالا آورید تا ضمن باز شدن دهان ، مسیر راه هوایی نیز مستقیم قرار گیرد.
 • نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید
 • دو تنفس مناسب دهان به دهان به وی بدهید.
 • نبضها را لمس نمایید. اگر ضربان نبضها لمس گردد بایستی به تنفس مصنوعی ادامه داد و اگر لمس نشود، ماساژ قلبی بایستی شروع گردد.
 • جهت انجام ماساژ قلبی ، دست چپ خود را به حالت ضربدر پشت دست دیگر گذاشته ، پاشنه دست راست را بر روی جناق سینه به اندازه دو بند انگشت بالاتر از محل دو شاخه شدن جناق قرار دهید. آرنج‌ها نباید خم شوند. به کمک وزن بدن فشار محکمی به قفسه سینه وارد کنید تا جناق سینه به اندازه تقریبی 4 الی 5 سانتیمتر به داخل برود. تعداد مفید ماساژ قلبی بایستی حدود 100-80 بار در دقیقه باشد و به ازای هر 15 ماساژ قلبی 2 تنفس مصنوعی با روش دهان به دهان داده گردد. در صورتی که فرد دیگری به امدادگر کمک می کند بایستی به ازای هر 5 ماساژ قلبی یک تنفس مصنوعی داده گردد. امروزه بر اساس نظر متخصصین و بسیاری از مراجع علمی در عملیات احیای قلبی – ریوی دو نفره نیازی به قطع ماساژ قلبی برای انجام تنفس مصنوعی نیست و همزمان با انجام ماساژ قلب توسط یک فرد ، فرد دیگر می‌تواند تنفس مصنوعی را انجام دهد.
 • پس از گذشت یک دقیقه عملیات را به مدت 4-5 ثانیه جهت لمس نبض گردنی متوقف نمایید. اگر نبض لمس گردد ماساژ قلبی را قطع نمایید و چنانچه تنفس هم مستقر شده باشد تنفس مصنوعی را متوقف کنید. در صورت عدم لمس نبض و عدم برقراری تنفس خود به خودی ماساژ قلبی و تنفس مصنوعی را مجدداً شروع کنید و هر 3 دقیقه یک بار عملیات را جهت لمس نبضها به مدت 4-5 ثانیه متوقف نمایید.
 • عملیات احیا در کودکان

  در شیرخواران (زیر یک سال) تنفس به روش «دهان» به «دهان و بینی» می باشد یعنی دهان امدادگر روی بینی و دهان کودک قرار می‌گیرد. و تنفس مصنوعی با شدت و حجم ملایمتر از بالغین که باعث پارگی ریه کودک نشود انجام می گردد. در کودکان بالای یک سال ، مانند بزرگسالان ، تنفس دهان به دهان انجام می گردد اما با شدت و حجم ملایم و متوسط. برای شیرخواران در هنگام ماساژ قلبی فقط از فشار روی جناق سینه با 2 انگشت تصریح و میانی بهره گیری می گردد و در کودکان بالای یک سال فقط از فشار یک دست بهره گیری می گردد تا صدمه‌ای به قلب و ارگانهای داخلی نرسد. در ضمن در انجام اقدام احیای قلبی – ریوی چه به شکل یک نفره و چه به شکل 2 نفره برای افراد زیر 8 سال به ازای هر 5 ماساژ قلبی یک تنفس مصنوعی لازم می باشد.

  نکات مهم احیا

  فرد را نباید روی سطح نرم مثل تشک یا تختخواب بخوابانید، بلکه سطح سختی مثل کف اتاق بهتر می باشد.

  در تنفس دهان به دهان بایستی بینی مصدوم را با دو انگشت خود ببندید تا هوایی که به ریه‌ها دمیده می گردد مستقیماً از آن خارج نشود.

  جایگاه سر و گردن را درست تنظیم کنید.

  طی عملیات احیاء فردی را جهت تماس با اورژانس یا پزشک مأمور نمایید.

  بایستی دهان شما با دهان مصدوم کاملاً مماس باشد تا هوایی از بین آنها خارج نشود. برای پیشگیری از انتقال بیماریها در حین انجام تنفس مصنوعی می‌توان از ماسک ویژه این کار یا پارچه توری مناسب بهره گیری نمود.

  عملیات احیاء را تا زمانی که فرد با تجربه یا پزشک بر بالین بیمار برسد و یا تا زمانی که وی به درمانگاه منتقل گردد ادامه دهید.

  چنانچه مصدوم مشکوک به ضایعه نخاعی می باشد، سر را مختصری به عقب کشیده به آرامی کمی به عقب خم نمایید سپس تنفس مصنوعی و ماساژ قلبی را ادامه دهید.

  غش قلبی

  علائم هشدار دهنده غش

  • احساس بد حالی و سستی و سرگیجه
  • رنگ پریدگی و پوست سرد و عرق‌دار
  • تهوع و استفراغ
  • گزگز دست و پاها
  • نبض ضعیف ، تنفس سطحی و افت فشار خون
  • اختلال بینایی بصورت سیاهی رفتن چشم و احساس صدایی مثل سوت در گوش
  • از دست دادن تعادل و سقوط و بیهوش شدن

  علل غش

  علت آن ممکن می باشد شوک هیجانی ، خستگی مفرط ، ایستادن طولانی ، گرما ، برخاستن ناگهانی از حالت خوابیده به نشسته یا ایستاده ، سوء تغذیه ، کم خونی ، فقدان هوای تازه و غیره باشد. غش می‌تواند در یک فرد کاملا سالم در نتیجه یک عکس‌العمل عاطفی طبیعی و یا در نتیجه بازتاب اختلال تنظیم فشار خون ، حادث ‌گردد. شنیدن ناگهانی اخبار خوب یا بد ، افت ناگهانی فشار خون یا قند خون و مسائل دیگر همگی باعث می شوند جریان خون مغز کاهش پیدا بکند و فرد به گونه موقت غش بکند.

  سنکوپ یا غش واقعی ممکن می باشد طی یکسری بیماریهای قلبی و عروقی ، علل عصبی بیهوشی ( مثل صرع( ، افت قند خون ، دیده گردد. البته بایستی در نظر داشت که شل شدن ناگهانی عروق بدن در اثر محرکهای داخلی یا خارجی مهمترین و شایعترین علت غش می‌باشد مانند سنکوپ سینوس کاروتید ، سنکوپ دفع ادرار ، سنکوپ سرفه و سنکوپ عصبی و قلبی.

   

  غش قلبی

  در میان علل مختلفی که برای غش ذکر گردیده، علل قلبی و عروقی نیز مانند علل مهم و قابل مطالعه غش می‌باشند. غش قلبی ناشی از کاهش ناگهانی برون‌ده قلب ، در اثر سکته قلبی ، بیماری دریچه‌ای قلب ، تومورهای دهلیز چپ و آریتمی‌های قلبی(افزایش یا کاهش تعداد ضربان) می‌باشد.

  شاید یکی از مهمترین علت های غش قلبی آریتمی‌های مختلف قلبی باشند که باعث می گردد جریان خون به گونه موثر مستقر نشود و خون کافی به مغز نرسد. از میان این آریتمی‌ها کند شدن و تند شدن شدید ضربان قلب را بایستی نام برد، به گونه‌ا‌ی که اگر ضربان قلب به کمتر از 35 و بیشتر از 180 ضربان در دقیقه برسد، فرد سنکوپ می کند. بلوکهای قلبی و آریتمی‌های مختلف دیگر نیز ممکن می باشد باعث کاهش برون ده قلبی و متعاقب آن ، سنکوپ گردند.

  سکته‌های شدید قلبی و تنگی دریچه آئورت نیز می‌تواند با مکانیسمهای خاص خود باعث غش قلبی شوند. در هر صورت اگر شک به قلبی بودن علت غش برود بایستی فرد توسط متخصص قلب و عروق مطالعه شده و حداقل یک نوار قلبی از او گرفته گردد تا در صورت وجود آریتمی‌ها درمان مناسب صورت گیرد.

  اقدامات اولیه در غش

  بایستی بیمار در وضعیت درازکش قرار گیرد و پاهایش بالاتر از سرش قرار گیرد تا جریان خون مستقر گردد. اگر امکان دراز کشیدن نباشد، بیمار در حالت نشسته سرش را خم کرده و وسط دو زانویش بگذارید.

  می‌ توان کمی آب سرد نیز به صورت بیمار پاشید یا محرکی دردناک (مثلا نیشگون) به او وارد نمود تا عروق به اصطلاح وارفته بار دیگر منقبض شوند.

  سر بیمار را به عقب خم کنید تا زبان او جلوی راه تنفسی را نگیرد. و همچنین سر بایستی به یک سمت منحرف بشود تا مواد استفراغی به ریه بیمار نرود.

  تا موقعی که بیمار هوشیار نشده مایعات یا خوراکی دیگر به بیمار داده نشود، زیرا وارد ریه‌های او می گردد.

  اگر بیمار حین غش سقوط کرده بایستی مطمئن شوید که جایی از بدن او صدمه ندیده می باشد.

  اگر هوشیاری باز نگشت، ارزیابی علائم حیاتی را انجام دهید و در صورت لزوم اقدامات احیاء قلبی و ریوی را انجام دهید و بیمار را به مراکز درمانی برسانید.

  شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

  با وجود اینکه مسئله غش مسئله ساده‌ای می باشد، اما می‌تواند نشانه بیماری مهم قلبی و یا غیره باشد، پس در صورت تکرار حتما بایستی مطالعه گردد.

  تپش قلب

  مقدمه

  همانگونه که می‌دانید قلب نوعی تلمبه می باشد. خون بوسیله آن در بدن جریان می‌یابد، اما چه تلمبه حیرت‌زایی! قلب در هر تپش تقریبا صد سانتیمتر مکعب خون را در بدن پخش می کند. روزانه حدود 10 هزار لیتر خون بوسیله این تلمبه در درون رگهای هدایت می گردد. در مدت عمر متوسط یک بشر شاید 250 میلیون لیتر خون بوسیله قلب، تلمبه زده گردد. طول مدت هر تپش قلب بشر، کمی بیش از هشت‌دهم ثانیه می باشد. پس،‌ قلب روزی صدهزار بار می‌‌تپد و در فاصله هر یک تپش به مدتی برابر زمان یک تپش،‌ به استراحت می‌پردازد. پس قلب روزانه حدود 6 ساعت آرامش دارد.

  این که می‌گوییم «تپش» قلب، مقصودمان بسته و باز شدن آن می باشد؛ یعنی انقباض و انبساط آن. تلمبه قلب در حالت انقباض (بسته شدن) خون را بیرون می‌راند؛ اما در حالت انبساط (باز شدن) خون را به درون قلب می‌کشد. البته گمان نکنید که این کار به سادگی مثلا باز و بسته شدن مچ دست صورت می‌گیرد. خیر؛ بلکه انقباض قلب به ‌صورت نوعی موج از پایین قلب شروع شده، تا به بالای آن حرکت می کند.

  احساس تپش قلب

  تپش قلب به صورتهای گوناگون نظیر کوبیدن لرزیدن ، تپیدن و … احساس می گردد. بعضی ذکر می‌کنند که قلبشان هری می‌ریزد یا بعضی می‌گویند که قلبشان چند دقیقه تاپ‌تاپ می‌زند و دوباره به حالت عادی بر می گردد. در بعضی نیز ضربان قلب همیشه تند می باشد و تپش قلب به صورت دائم احساس می گردد.

  چه چیز سبب ادامه تپیدن قلب می باشد؟

  آیا انقباض و انبساط آن یک عامل خارجی دارد، یا از درون خود قلب برمی‌آید؟ این مساله یکی از جالب‌ترین پرسش‌ها در زیست شناسی می باشد که در پاسخ آن هنوز بسی ابهام هست. با این وصف ،‌ اکنون برایتان آزمایشی را تعریف می‌کنم که از صدها سال پیش ،‌ دانشمندان با آن آشنا بوده‌اند. فرض کنید تخم مرغی را حدود 24 ساعت در ماشین جوجه‌کشی حرارت دهیم، حال اگر آن را بشکنیم و با ذره بین به درون آن بنگریم، خواهیم دید که سلولهایی که قرار می باشد بعدا قلب جوجه را تشکیل دهند، از هم ‌اکنون می‌تپند.

  آری ،‌ این یاخته‌ها از هم‌اکنون که هنوز قلبی درست نشده می باشد،‌ تپش را آغاز کرده‌اند! باز فرض کنید این سلولها را برداریم و در یک مدیوم ، یعنی «ماده کشت مخصوص» ، پرورش دهیم. خواهیم دید که قلب رشد می کند. پس قلب دارای این ویژگی می باشد که بطور خودکار می‌تواند اقدام باز و بسته شدن را انجام دهد. نتیجه آنکه تپیدن دایمی قلب هنوز از معماهای زندگی می باشد!

  علل تپش قلب

  تپش قلب در اکثر موارد نشانه بیماری خاصی نمی‌باشد و جای نگرانی چندانی ندارد. اما برای بیمار ممکن می باشد این نشانه خیلی خطرناک به نظر برسد. زیرا تصور می کند که به دنبال تپش قلب ممکن می باشد توقف قلبی اتفاق بیفتد و قلب از کار بیفتد. همین نگرانی و استرس باعث تحریک قلب شده و تپش قلب فرد تشدید پیدا می کند.

  علل روحی و روانی

  تپش قلب به تنهایی نشاندهنده هیچ گروه خاصی از اختلالات نیست و اغلب در واقع اختلال فیزیکی اولیه نبوده، بلکه مشکلی روانی می باشد. گاهی بویژه در بیماران مبتلا به اضطراب ، بیماران از احساس تپش قلب شکایت دارند اما در بررسیها اختلال ریتمی مشخص نمی‌گردد.

  علل فیزیولوژیک یا طبیعی

  حالتهایی هستند که به گونه طبیعی باعث تپش قلب می شوند. ورزش و فعالیت بدنی شدید می‌تواند باعث ایجاد تپش قلب برای مدت چند دقیقه گردد. فردی‌ که‌ بیماری‌ قلبی‌ ندارد ممکن‌ می باشد‌ با ورزش‌ ضربان‌ قلب‌ را به‌ 160 بار دقیقه‌ یا بیشتر برساند که‌ البته‌ این‌ طبیعی‌ می باشد‌ و مشکلی‌ محسوب‌ نمی‌گردد. استرس ، هیجان و اضطراب نیز از عوامل شناخته شده تپش قلب به شمار می‌طریقه. از سوی دیگر مصرف چای غلیظ ، قهوه تلخ و بعضی سیگارها ممکن می باشد در فرد تپش قلب ایجاد نمایند.

  علل آریتمی قلبی

  در نظر داشتن الگوی تپش قلب و همچنین نبض همزمان ، تشخیص را آسان می کند.در تمام حالتهای دیگر تپش قلب بیشتر به صورت تند زدن و شدید زدن قلب خود را نشان می‌داد و ضربان قلب منظم بود. نبض نامنظم در حین حمله تپش قلب تقریبا همیشه دال بر آریتمی می باشد. آریتمی‌های شایعی که منجر به تپش قلب می شوند، فیبریلاسیون‌ دهلیزی ‌، انقباضات پیش ‌رس دهلیزی یا بطنی تاکیکاردی یا تند ضربانی‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و ‌تند ضربانی‌ سینوسی ‌می‌باشند. ضربانها در تاکیکاردی یا تند ضربانی‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و ‌تند ضربانی‌ سینوسی ‌، سریع و منظم ، در فیبریلاسیون دهلیزی سریع و نامنظم و در انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی بصورت “یک در میان” نظاره می شوند. در بعضی مواقع تپش قلب به صورت نابجا و نابهنگام بروز پیدا می کند که فرد احساس می کند قلبش می‌ریزد یا یک ضربه محکم به دیواره قفسه سینه اصابت می کند. اگر فرد در این حالت نبض خود را گرفته باشد متوجه می گردد که یک نبض خالی زده می باشد. این نوع تپش قلب در اکثر موارد نشانه یکی از شایعترین آریتمی‌های قلبی به نام “انقباض پیش‌رس یا زودهنگام بطنی” یا (PVC) می باشد که اگر تعداد آن از حدی بیشتر گردد ممکن می باشد خطرات جدی برای فرد به همراه داشته باشد.

   

  برای دیدن قسمت های دیگر این پژوهش لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد بهره گیری کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.


  دیدگاهتان را بنویسید