تکنسیم 99 و تالیوم 201 که از طریق ورید به فرد تزریق می گردد فقط وارد سلولهایی می گردد که سالم باشند و خونرسانی درستی داشته باشند. نقاط سرد اسکن ، نشان دهنده مناطقی می باشد که خون کافی اخذ نکرده‌اند یا سلولهای آن از بین رفته می باشد. اگر بعد از چهار ساعت لکه ‌های سرد همچنان سرد باقی ماندند یعنی آسیب بافتی کامل و نکروز عضله قلبی در آن قسمت رخ داده می باشد. اما اگر بعد از آن مدت ، خونرسانی مستقر گردید این معنی را میدهد که گرفتگی و تنگی عروق قلبی (ایسکمی = کاهش خونرسانی ) هست.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

آنژیوگرافی

تاریخچه آنژیوگرافی

کاتتریزاسیون و آنژیوگرافی قلب روش قطعی و استاندارد برای مطالعه آناتومی و فیزیولوژی قلب و عروق می‌باشد.

این روش که در آغاز بر روی حیوانات آزمایشگاهی انجام گردید، برای اولین بار در سال 1929توسط ورنر فورسمن بر روی بشر صورت گرفت.هدف فورسمن ابداع روشی برای رساندن مستقیم داروها به درون قلب بود، اما قابلیت تکنیک فورسمن، به عنوان یک ابزار تشخیصی توسط افراد دیگر مورد توجه قرار گرفت. امروزه سالانه بیش از یک میلیون مورد کاتتریزاسیون و آنژیوگرافی قلبی برای اهداف تشخیصی، مداخله درمانی و یا هر دو انجام می‌پذیرند.

نحوه انجام آنژیوگرافی

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

آنژیوگرافی یکی از اقدامات تهاجمی قلبی به شمار می‌رود به این شکل که کاتتر یا لوله‌ای باریک از طریق سیاهرگ یا سرخرگهای پا یا دست به سمت قلب هدایت شده و مستقیماً اندازه‌گیری‌ها و تصویربرداریهای لازم را انجام می‌دهد. اگر کاتتر از سیستم سیاهرگ وارد قلب گردد. قلب راست و سرخرگ ریوی مورد مطالعه قرار می‌گیرد و اگر از مسیر سرخرگی وارد قلب گردد، آئورت، قلب چپ و سرخرگ کرونروی ارزیابی می شوند.

کاربرد آنژیوگرافی

کاربرد تشخیصی

در این روش امکان اندازه‌گیری مستقیم فشارهای داخل قلب (می‌تواند به گونه مستقیم فشار خون بطنها ، دهلیزها و سرخرگهای قلبی و حتی مویرگهای ریوی را اندازه‌گیری نماید)، میزان اشباع اکسیژن و با تزریق ماده حاجب امکان نظاره عروق کرونر قلب، حفره‌های قلبی و عروق بزرگ (می‌توان از مسیر حرکت خون در قلب یا رگهاب کرونری فیلم یا عکس تهیه نمود) فراهم می گردد. کاربرد معمول آنژیوگرافی شامل تایید ناهنجاریهای احتمالی قلب و تعیین جایگاه آناتومیک و اهمیت فیزیولوژیک آنها می‌باشد. اغلب قبل از اقدامات درمانی مانند آنژیوپلاستی شریان (سرخرگ) کرونر، پیوند عروق کرونر یا اقدام جراحی دریچه‌ها نیز به آنژیوگرافی قلبی نیاز می باشد.

کاربرد درمانی (آنژیوپلاستی)

اقدام دیگری که گاه از طریق همین کاتر انجام می گردد آنژیوپلاستی نام دارد. آنژیوپلاستی به معنی باز کردن یا ترمیم رگ می‌باشد. در این روش رگ مسدود توسط بادکنکی متسع می گردد و چند ثانیه در این حالت نگاه داشته می گردد تا رگ باز گردد. گاهی نیز برای محکم کاری یک لوله محکم به نام استنت (Stent) داخل رگ مسدود قرار داده می گردد تا از انسداد مجدد آن جلوگیری به اقدام آید. در مواردی که آنژیوپلاستی با موفقیت روبرو نمی‌گردد یا تعداد رگهای مسدود یا شدت انسداد آن زیاد باشد از اقدام دیگری به نام بای‌پس شریان کرونروی (یا اقدام کنار گذر) بهره گیری می گردد. در این اقدام جراحی که معمولاً چند ساعت به طول منجر می گردد تکه‌ای از سیاهرگهای پا یا سرخرگهای داخل قفسه سینه بریده شده و به صورت کنار گذر در محل انسداد سرخرگ کرونری پیونده زده می گردد تا جریان خون به نواحی پائین دست آن مستقر بماند و از سکته‌های قلبی یا قطع کامل جریان خون پیشگیری گردد.

عوارض آنژیوگرافی

انجام این مطالعه نیاز به یک روز بستری شدن دارد اما انجام آن دقایقی بیش به طول نمی‌انجامد و معمولاً بیمار بدون عارضه‌ای خاص از بیمارستان مرخص می گردد. اگر در حین عبور کاتتر بیمار دچار مشکل گردد معمولاً می‌توان به سرعت داروهای لازم را به گونه مستقیم به داخل قلب تزریق نمود و مشکل را رفع نمود. اگرچه آنژیوگرافی قلب معمولا روش بی‌خطری می باشد، بصورت نادر ممکن می باشد با عوارضی زیرا آسیب عروق، نارسایی کلیه (به علت ماده حاجب) سکته قلبی یا مغزی همراه باشد.

اندازه گیری فشار خون

فشار خون چیست؟

خونی که در هر انقباض عضله قلب از داخل سرخرگها عبور می کند به دیواره آن فشاری وارد می کند که آن را فشار خون گویند. فشار خون دارای یک میزان ماکزیمم (فشار خون سیستولی) و یک میزان مینیمم (فشار خون دیاستولی)می‌باشد. در هنگام تعیین و گزارش فشار خون هر دو میزان بایستی ذکر گردد. این میزانها بیشتر بر حسب میلیمتر جیوه و گاهی سانتیمتر جیوه گزارش می گردد. گزارش فشار خون بصورت عدد کسری می باشد که صورت آن فشار خون سیستولی یا ماکزیمم و مخرج آن فشار خون دیاستولی یا مینیمم می‌باشد.

لزوم اندازه‌گیری فشار خون

اندازه‌گیری فشار خون یکی از مهمترین معایناتی می باشد که تمام افراد بایستی هر از گاهی نسبت به انجام آن اقدام کنند. 15% افراد سن بالا دارای فشار خون بالا هستند و خودشان خبر ندارند.به همین علت هر انسانی چه مشکل داشته باشد و چه نداشته باشد لازم می باشد که حداقل هر 6 ماه یکبار فشار خون خود را اندازه بگیرد تا در صورت بالا یا پایین بودن بیش از حد آن نسبت به درمان اقدام کند. در افرادی که مشکل فشار خون بالا دارند و در حال مصرف داروی ضد فشار خون می‌باشند لازم می باشد که به گونه مرتب و ترجیحاً روزانه فشار خون خود را اندازه‌گیری نمایند تا نسبت به موثر بودن داروها و شدت فشار خون خود آگاهی کامل داشته باشند.

فشار خون بایستی در شرایط خاصی گرفته و بهتر می باشد کسی فشار خون را بگیرد که به این امر تسلط کافی داشته باشد و بتواند شرایط لازم را برای اندازه‌گیری دقیق مهیا کند. بهتر می باشد که بیمار تا نیم ساعت قبل از اندازه‌گیری فشار خون غذا و چای میل نکرده باشد. سیگار نکشیده باشد و اندازه گیری فشار خون در شرایط آرام و بدون استرس انجام گیرد . در ضمن لازم می باشد بیمار قبل از اندازه‌گیری فشار خون فعالیت فیزیکی سنگینی انجام نداده باشد و قبل از اندازه‌گیری فشار خون ، حداقل به مدت 10_5 دقیقه در حالت راحت و ریلکس باشد.

وضعیت مناسب برای اندازه‌گیری فشار خون

درست‌ترین حالت برای اندازه‌گیری فشار خون حالت درازکشیده می باشد. و بعد حالت نشسته راحت. فردی که حداقل ده الی پانزده دقیقه در حالت دراز کشیده قرار گرفته و هیچ استرسی در این مدت به او وارد نشده باشد، اگر میزان فشار خون سیستولیک او بالاتر از 140 میلیمتر جیوه و فشار دیاستولیک بیش از 90 میلیمتر جیوه باشد، مبتلا به پرفشاری خون می باشد. در حالت طبیعی ، اگر فردی به‌سرعت از پله‌ها بالا و پایین رود، قطعاً فشار خونش افزایش پیدا می کند. (در شرایط خاصی که احتمال می‌دهیم بیمار فشار خون پایین داشته باشد اما در حالت دراز کشیده فشار خون طبیعی می باشد، یکبار دیگر فشار خون را در حالت ایستاده یا نشسته با پاهای آویزان اندازه می‌گیریم که اگر پایین باشد معلوم می گردد)

بایستی دست بیمار به نحوی قرار داده گردد که هم سطح قلب او باشد.

بازوبند بایستی در بازوی بیمار به نحوی بسته گردد که نه خیلی شل باشد و نه خیلی سفت.

نحوه اندازه‌گیری فشار خون

دستگاه فشار خون شامل ستون یا صفحه مدرج بازوبند و تلمبه می‌باشد. بایستی آغاز بازوبند در بازوی بیمار بسته گردد، محل آن نیز بهتر می باشد حدود 3-2 سانتیمتر بالاتر از چین آرنج باشد. سپس بازوبند را بایستی آنقدر باد نمود تا نبض بیمار قطع گردد و 30 میلیمتر جیوه بالاتر از آن مقدار باد کردن را ادامه داد. میزان این فشار در اشخاص بالغ بین 200_ 150 میلیمتر جیوه می‌باشد. سپس گوشی را از قسمت زنگوله مانند آن (و نه از قسمت مسطح و پرده‌دار) روی نبض آرنج (در ناحیه جلوی چین آرنج قسمت داخل) قرار می‌دهیم و از فشار دادن آن خودداری می‌کنیم. پس از آن پیچ تلمبه را کمی باز می‌کنیم تا هوای داخل بازوبند بتدریج خالی گردد (هر ثانیه 3 میلیمتر جیوه یا هر 3 ثانیه 10 میلیمتر جیوه) و با دقت به صدای شنیده شده از گوشی گوش می‌سپاریم جایی که صدای نبض بیمار شروع شده به عنوان فشار سیستولی در نظر گرفته می گردد. سپس صدای نبض بیمار ادامه می‌یابد تا کاملاً قطع گردد یا خیلی ضعیف گردد.

لحظه‌ای که قطع صدای نبض رخ می‌دهد نیز فشار خون دیاستولی را نشان می‌دهد. به عنوان مثال بازوبند را تا فشار 170 میلیمتر جیوه باد می‌کنیم. هنگام خالی کردن آن ، در فشار 120میلیمتر جیوه ضربان نبض را می‌شنویم و هنگامی که فشار به70 میلیمتر جیوه رسید، صداها کاملاً قطع می گردد. اصطلاحاً اظهار می‌کنیم که فشار خون بیمار 120 روی 70 میلیمتر جیوه یا 12روی 7 می باشد . عدم رعایت مسائل تکنیکی و سالم نبودن دستگاه روی رقم اندازه‌گیری شده تاثیر می‌گذارد.

اشتباهات اندازه‌گیری فشار خون

چندین کار به اشتباه در اندازه‌گیری فشار خون متداول شده می باشد که ذکر آنها ضروری می باشد :

اکثر افراد و حتی پزشکان گوشی را زیر بازوبند قرار می‌دهند که این امر فشار خون را بطور کاذب بالا نشان می‌دهد.

در مطبها و بیمارستانها معمولاً از یک نوع بازوبند برای همه بهره گیری می گردد که این امر صحیح نمی‌باشد. بازوبند افراد چاق بایستی با افراد لاغر تفاوت داشته باشد.

با یکبار اندازه‌گیری فشار خون نمی‌توان قضاوت صحیح از وضعیت فرد داشت و لازم می باشد که این معاینه در زمانها و شرایط متفاوت تکرار گردد.

در نهایت پیش می‌آید که معاینه کننده در لحظه شنیدن صدای اول شک می کند و همان لحظه بازوبند را دوباره باد می کند که این امر نیز فشار خون را بطور دروغین بالاتر از حد واقعی نشان می‌دهد.

نحوه اندازه‌گیری فشار خون با دستگاههای دیجیتالی

امروزه دستگاههای دیجیتالی اندازه گیری فشار خون در بازار موجود می باشد. این دستگاهها شامل یک نوع بازوبند می باشد که توسط لوله‌ای به قسمت الکترونیکی دستگاه وصل می گردد.

با فشار دادن دکمه‌ای روی قسمت دیجیتالی دستگاه ، بازوبند شروع به باد شدن می کند تا به یک سطح معینی برسد سپس بطور خودکار باد آن می‌خوابد. در بازوبند یک گیرنده خاص الکترونیکی هست که نسبت به نبض حساس می باشد و میزان فشار خون را روی صفحه نمایشگر نشان می‌دهد.

آیا میزان فشار خون تغییر می کند؟

در طول روز ، میزان فشار خون هر شخصی تغییر می کند. صبحها میزان فشار خون بالاتر و شبها پایینتر می باشد. در حالت طبیعی ، به هنگام نگرانی و استرس و فعالیت فیزیکی بالا می‌رود. بعضی افراد هنگام ملاقات با پزشک مضطرب شده و میزان فشار خون آنها بالا می‌رود. تقریبا میزان فشار خون افراد در نخستین ملاقات با پزشک بالاتر از ملاقاتهای بعدی می باشد. به همین علت پزشکان اندازره گیری فشار خون را در 3-2 نوبت جداگانه و یا به صورت 24 ساعته توصیه می‌کنند و بعد بطور موثق اعلام می‌کنند که فرد دچار فشار خون بالا می باشد یا خیر.

آیا داشتن دستگاه فشار خون در منزل مفید می باشد؟

اگر پزشک تشخیص دهد که فرد به علت اضطراب در کلینیک دچار فشار خون بالا می گردد بهتر می باشد که فرد به اندازه‌گیری فشار خون خود در منزل مبادرت کند. بعضی از افراد نیز با اندازه‌گیری فشار خون در منزل بیشتر احساس آرامش می‌کنند اما بعضی افراد دیگر ، هنگامی که فشار خون خود را اندازه می‌گیرند، بیشتر دچار اضطراب می شوند که چنین عملی به این افراد توصیه نمی‌گردد. فشارسنجهای دیجیتالی به آسانی می‌توانند در منزل مورد بهره گیری قرار گیرند اما بعضی از آنها کارایی خوبی ندارند.


دیدگاهتان را بنویسید