دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مواضع حقوقی سازمان ملل در خصوص جنگ ايران و عراق

قسمتی از متن پایان نامه :

 

– شکل اساسنامه :

مقصود از کلمه اساسنامه سندی می باشد که اساس تشکیلات و ارکان و مجموعه ای از هدفها و وظایف را در بر میگیرد . قاعدتا همه اساسنامه های سازمانهای بین المللی بصورت عهد نامه تهیه و امضاء میشود . اما عنوان هر کدام ممکن می باشد با دیگری تفاوت داشته باشد اساسنامه جامعه ملل را میثاق (Covenant) اما اساسنامه سازمان ملل را منشور (Charter) می نامند. معنی اصلی کلمه                      Chart Charter  سند و نوشته ای می باشد که به موجب آن حقوق و امتیازاتی برای یک شهر انجمن و یا کشور و یا حتی عده ای از مردم شناخته و تثبیت میشود .

منشور سازمان ملل متحد در 26 اکتبر 1945 با تصویب اکثریت دول دارای اعتبار گردید و به اجرا در آمد و تا آوریل 1946 تمام ارکان اصلی سازمان تشکیل و همگی شروع به کار کرده بودند . در 31 ژوئیه 1947 جامعه ملل رسما منحل و سازمان ملل جانشین آن گردید . در سال1951 محل رسمی سازمان ملل در نیویورک تعیین و سازمان در آن جا مستقر گردید .

 

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

ج – اهداف سازمان ملل متحد :

  • حفظ صلح و امنیت بین المللی .
  • توسعه روابط دوستانه بین الملل بر مبنای تکریم به اصل تساوی حقوق و خود مختاری ملل همکاری بین المللی برای حل مسائل بین المللی که دارای جنبه های اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی یا بشر دوستی می باشد و پیشبرد و تشویق تکریم به حقوق بشر و آزادیهای اساسی برای همگان بدون فرق از حیث نژاد جنس ، زبان و یا مذهب .
  • به وجود آوردن مرکزی برای متناسب کردن اقداماتی که ملل مختلف جهت حصول این هدفهای مشترک معمول می دارند .

در تفسیر هدفها میتوان گفت که هدف اولیه یعنی حفظ صلح و امنیت بین المللی چیز تازه‌ای نبود و جامعه ملل نیز همان را داشت، منتهی منشور سازمان ملل آن را وسعت داده و در مقدمه می‌نویسد تصمیم دارند که نسل آینده را از آفت جنگ که در فاصله یک عمر به جامعه انسانیت مصیبت‌های غیرقابل جبرانی وارد کردند حفظ نماید. این تصمیم با این استحکام به جنگ علیه جنگ مصطلح گردید. در متن اساسنامه 26 بار کلمه صلح، 20 بار امنیت بین المللی و 10 بار از روابط دوستانه و مسالمت آمیز یاد شده می باشد در حالیکه نه از دخالت بیگانگان در جنگ‌های داخلی، نه از جنگ تبلیغاتی، نه از جنگ اقتصادی و نه از پلیس بین‌المللی که برای حفظ صلح لازم می باشد یاد شده می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– سوالات پژوهش :

1-مواضع حقوقی سازمان ملل متحد در مقاطع مختلف جنگ هشت ساله تا چه میزان در بازدارندگی آن موثر بوده می باشد؟

2- مولفه های حقوق بین الملل و اسناد تاریخی تا چه میزان سبب بروز جنگ هشت ساله بوده می باشد؟

: اهداف پژوهش

  1. هدف کلی مطالعه مواضع حقوقی سازمان ملل متحد در خصوص جنگ ایران و عراق.
  2. مطالعه خلأهای احتمالی موجود در قطعنامه های صادره از سوی شورای امنیت.
  3. تجزیه و تحلیل تجاوز عراق به ایران با در نظر داشتن ابعاد حقوق بین الملل.