عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه مشترکات اعتقادی و سیاسی بنی امیه و وهابیت 

تکه ای از متن پایان نامه :

 

دستۀ دیگر به جهت مقاومت در نبرد عکاظ به «عَنْسَبه» یعنی شیر، مشهورند و به ایشان “عنابس” گویند، پدر ابوسفیان (حرب)، ابوسفیان و فرزندش معاویه از نسل عنابس هستند.[1]

نسب بنی اُمیه

مانند فرزندان عبدمناف، جدّ سوم پیامبر بزرگ اسلامk یکی هاشم بود و دیگری عبدشمس.هاشم که بنی هاشم به او منسوبند، پدر عبدالمطلب می باشد. عبدالمطلب دوازده پسر داشت که کوچکترین آنان به نام عبدالله، پدر حضرت ختمی مرتبتk می باشد و یکی دیگر ابوطالب، پدر امیرالمؤمنین ع و دیگری عباس، جدّ خلفای بنی العباس می‌باشد. پس این، هر هاشمی که در جهان یافته گردد از فرزندان عبدالمطّلب می باشد، زیر از فرزندان دیگر هاشم، نسلی باقی نماند.

عبدشمس فرزندان متعدّدی داشت که سه تن از آنها «آمَیه» نام داشتند: اُمیه الاکبر، اَمّیه الأصغر، عبد اَمیّیه ؛ فرزند دیگر او به نام ربیعه بود؛ وی پدر عُتبَه و شَیبه می باشد که در جنگ بدر کشته شدند؛ هند زوجۀ ابوسفیان و مادر معاویه، دختر ربیعه بود.

اُمیه الاکبر، چند پسر داشت مانند حَرب چدر ابوسفیان و ام جمیل، همسر ابولهب. یکی دیگر از فرزندان اُمیه الاکبر، ابوالعاص پدر عفّان، پدر عثمان می باشد و فرزند دیگر او حَکَم پدر مروان می باشد.[2] بنا بر این، عثمان بن عفّان و مروان بن الحَکَم، پسر عمو بودند.

با در نظر داشتن آن چیز که گفته گردید. معلوم می گردد که همه کسانی از بنی امیّه که به خلافت رسیدند از فرزندان اُمیه الاکبر بودند؛ از اَمیه به بعد، نسبتشان با یکدیگر تفاوت پیدا می کند: عثمان که نخستین کسی می باشد از امویان که عنوان خلیفه را پیدا نمود و خلیفۀ سوّم از خلفای راشدین به شمار می رود، فرزند عفّان بن ابی العاص ابن اُمیه می باشد و معاویه و یزید و معاویه بن یزید که از خلافت کناره گیری نمود و خالد ابن یزید که مدت کوتاهی او را خلیفه خواندند، از اولاد ابوسفیان بن حرب بن اُمیه هستند و مروانیان که مؤسس حکومت آنها مروان بن الحُکم، و بعد از وی پسرش عبدالملک بودند، تا مروان بن محمد معروف به مروان حمار که با کشته شدن او به دست یاران آل عباس، حکومت بنی اُمیه در شام، از میان رفت، از فرزندان مروان بن الحکم بن ابی العاص بن اُمیّه هستند. همچنین، حکام از شخصیتهاى معروف آنان در این عصر، مى‌‌توان افزون بر حرب و پسرش ابوسفیان به ابواحیحه سعید بن عاص‌‌بن امیه تصریح نمود.[3] شواهد نشان مى‌‌دهد که فرزندان عبد مناف خود دو دسته بوده‌‌اند: هاشم با بنى‌‌مطلب ارتباط نزدیکى داشتند و بنى عبد شمس با بنى‌‌نوفل، چنان که در گزارشى به همپیمانى بنى‌‌امیه با بنى‌‌نوفل تصریح شده می باشد.

[1] – مرکز فرهنگ و معارف قرآن، ج3، ص234 و232.

[2] – ابن قتیبه، عبدالله بن مسلم، ألمعارف، ص71 و73

[3] – همان منبع ص 165

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

 پایان نامه مطالعه مشترکات اعتقادی و سیاسی بنی امیه و وهابیت

 

 

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت پی دی اف):

پایان نامه مطالعه مشترکات اعتقادی و سیاسی بنی امیه و وهابیت

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه