تکه ای از متن پایان نامه :

 

و اولیاء الهى، مشرک و بت پرست قلمداد نمود، و فتوا به تکفیر آنان داد، و خونشان حلال، و قتل آنان را جایز، و اموال آنان را جزء غنائم جنگى به حساب آورد، و پیروان او با اتکا به این فتوا هزاران مسلمان بى گناه را به خاک وخون کشیدند.

همین سخن پیامبرk به نقل از زید بن اسلم در کتاب‌های دیگر نیز نقل شده و در بعضی روایات آمده می باشد که از پیامبرk پرسیدند: آیا درمورد بنی اسرائیل سخن نگوییم؟ حضرت فرمود: «تحدثوا و لا حرج[1] از آنها سخن بگویید و اشکالی ندارد» و در بعضی از کتاب‌ها، این عبارت از پیامبرk چنین نقل شده می باشد: «تحدثوا عن بنی اسرائیل و لا حرج[2] از بنی اسرائیل سخن بگویید و اشکالی ندارد».

جمله: «تحدثوا ـ یا ـ حدثوا عن بنی اسرائیل و لا حرج» بیشتر به وسیله عبدالله بن عمرو بن العاص و ابوهریره از پیامبر خداk نقل شده می باشد.[3] و به طوری که خواهیم گفت این دو نفر از کسانی هستند که حجم زیادی از اسرائیلیات توسط آنها وارد فرهنگ اسلامی شده می باشد. به نظر می‌رسد که آنان این جمله را برای توجیه کار خود به پیامبرk نسبت داده‌اند و یا اگر هم پیامبر خدا چنین سخنی فرموده باشد آنها از آن برداشت نادرستی کرده‌اند. اگر این سخن از پیامبر باشد، مقصود این می باشد که راجع به تاریخ بنی‌اسرائیل با همدیگر سخن بگویید و این همان چیزی می باشد که قرآن از آن سخن گفته می باشد. بدون شک مقصود پیامبر این نبوده که درمورد داستان‌های پیامبران گذشته و یا راجع به آفرینش کائنات از کتاب‌های آنها نقل کنید. کاری که افرادی مانند ابوهریره و ابن‌العاص آن را انجام دادند.

اتفاقاً در روایتی از امام صادقg به این موضوع تأکید شده می باشد؛ عبد الاعلی می‌گوید: از امام صادقg درمورد روایتی پرسیدم که از پیامبر نقل شده که آن حضرت فرموده می باشد: «حدثوا عن بنی اسرائیل و لاحرج». امام چنین پاسخ داد که از آن چیز که در قرآن درمورد بنی اسرائیل آمده می باشد، سخن بگویید.[4]

با این تفاصیل، پس از رحلت پیامبر اسلامk به خاطر منع از نقل و تدوین حدیث که توسط خلفا صورت گرفت و محروم شدن مسلمانان از نقل حدیث پیامبر و اهل بیت آن حضرت، تازه مسلمانان این خلأ را با نقل داستان‌ها و مطالب کتاب‌های دینی خود پر کردند و روایات اسرائیلی را میان مسلمانان نشر دادند و زیرا مسلمان شده بودند و یا ادعای اسلام داشتند از هر گونه تعرض و انتقادی مصونیت یافته بودند و حتی به خاطر جذابیت و شیرینی قصه‌‌های نقل شده، در میان مسلمانان مقبولیت هم روزی کعب‌الاحبار در مجلس عمر راجع به عرش سخنی گفت و اظهار داشت که خداوند پیش از خلقت در صخره‌ای از بیت‌المقدس قرار داشت

[1] – صناعنی، عبدالرزاق بن همام، المصنف، ج10، ص 312.

[2] – ابن حنبل، إحمد، مسند، ج 37، ص13

[3] – بخاری، محمدبن اسماعیل، صحیح، ج4، ص145.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

[4] – مجلسی، محمدباقر، بحارالأنوار، ج2، ص159.

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

 پایان نامه مطالعه مشترکات اعتقادی و سیاسی بنی امیه و وهابیت

 

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت پی دی اف):

پایان نامه مطالعه مشترکات اعتقادی و سیاسی بنی امیه و وهابیت

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه