مطالعه بازتاب توکّل و رضا در متون نثر عرفانی قرن چهار تا هشت هجری

تکه ای از متن پایان نامه :

خدوند- تعالی- مقدم می باشد بر رضای بنده؛ که تا توفیق وی- جل جلاله- نباشد، بنده مر حکم ورا گردن ننهد و بر مراد وی– تعال و تقدس- اقامت نکند، از آن که رضای بنده مقرون به رضی خداوند می باشد- عزوجل – و قیامش به آن می باشد. و در جمله رضای بنده می باشد و ای دل وی باشد بر دو طرف قضا». (عابدی/1392: 268)

توکّل خاصگان، رضا به تدبیر حق می باشد و خلاصی از تدبیر (بندگی) خود ایشان و دست بر داشتن از این مدعا، که امور خود را برای اصلاح  شأن خود تفویض کنند. و پی بردن بر این که مدبر (حق) کفایت ایشان را کرده می باشد. و امورشان را از روی علم خویش بر مصالح ایشان، جاری داشته (می فرماید): «راضی و برخوردار از رضا».( مفید/1389: 92،94)

2-2-2 مراتب و درجات رضا

 مرتبه عالی رضا هم تسلیم می باشد که به توفیق الهی و در حديث معراج، هنگامی که رسول گرامی اسلام (صلی‌الله علیه‌وآله) از خدای متعال درمورد بهترین اعمال سؤال نمود، خدای متعال فرمود: «لَيْسَ شَيْ‏ءٌ أَفْضَلَ عِنْدِي مِنَ التَّوَكُّلِ عَلَيَّ وَ الرِّضَا بِمَا قَسَمْتُ». باب رضا (خشنودی و پسندگاری) «…و آن بر سه درجه می باشد. درجه ی نخستین: رضای عامه می باشد. و آن رضاست. به اینکه خدای، پروردگار می باشد با نپذیرفتن بندگی هر چه پائین تر از اوست و این قطب آسیا سنگ اسلام می باشد و شرک اکبر را بزداید. و آن درست گردد به سه شرط: اینکه خدای عزوجل بنده را از هر چیز محبوب تر باشد، و از هر چیز تعظیم کردنی تر، و از هر چیز شایسته تر برای طاعت. درجه دوم رضاست: از خدای عزوجل و آیات تنزیل (قرآن مجید) از همین رضا سخن  گوید و آن رضاست به هر چه قضا رفته و این از اوایل رهنمودی خاصه می باشد. و آن درست گردد سه شرط: یکسان بودن حالات نزد بنده. فرو افتادن خصومت با خلق. خلاصی از سوال کردن و الحاح. درجه سوم: رضا می باشد بر رضای خدای. آنگاه بنده نه ناخشنودی و نه خشنودی را از بهر خویش بیند.(این حال)، او را بیانگیزد، به ترک تحکم، و بریدن اختیار و (بلکه) به فرو افکندن تمییز، گرچه در دوزخش برند».(مفید/1389: 109،112)

از ابوالسری منصور بن عمار- رضی الله عنه-: «…و آن که به خودعارف بود شغلش خدمت و عبودیت و طلب رضا باشد. پس عارفان به خود را طلب عبادت ، ریاضت بود و عارفان به حق را عبادت، ریاست. این  عبادت کند تا درجت یابد…»(عابدی/1392 : 194)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

2-2-6حقیقت رضا

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه