عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه مسئولیت مدنی و چگونگی تعیین سبب مسئول در سوانح هوایی 

تکه ای از متن پایان نامه :

 

دسته دوم از وسایل شخصی مسافر، وسایلی می باشد که مسافر آنها را به شرکت هواپیمایی تحویل نداده بلکه با خود به داخل هواپیما می برد. این گونه وسایل نیز نباید مانند کالاهایی باشند که از نظر وزن یا حجم مشکلی برای هواپیما ایجاد کنند. مقررات بلیت مسافرت شرکت های عضو یاتا این وسایل را از این قبیل معرفی نموده می باشد:

صندلی چرخ دار بیمار، گهواره کوچک دستی و غذای کودک، یک دوربین عکاسی و دوربین فیلمبرداری کوچک، تعداد   متناسبی مجله یا کتاب، یک کیف دستی زنانه، یک چتر یا عصا، یک پالتو، شال یا پتو.

1: نحوه جبران خسارت:

بند 3 ماده 11 پیمان ورشو اصلاحی مسئولیت شرکت هواپیمایی را در قبال وسایلی که مسافر با خود به هواپیما می برد چنین مقرر داشته می باشد:

“در مورد اشایئی که مسافر شخصا عهده دار حمل آنها می گردد مسئولیت متصدی حمل و نقل محدود به پنج هزار  فرانک برای هر مسافر می باشد”.

مطابق ماده فوق برای خسارت به کل این وسایل، مبلغ محدود پنج هزار فرانک تعیین شده می باشد و وزن یا تعداد وسایل و بسته ها تأثیری در میزان خسارت پرداختی ندارد از این منظر قابل توجه می باشد که مسافر توجه نموده و ملزوماتی را با ارزش بیش از پنج هزار فرانک با خود به داخل هواپیما نبرد اگر این طور نباشد شرکت هواپیمایی مسئولیتی بیش از این نخواهد پذیرفت.

در مورد خسارت به وسایل شخصی ثبت شده گفته گردید که غرامت، به نسبت وزن کسری یا ناقص یا مفقود شده تعلق می گیرد. در حالی که وسایلی که مسافر با خود به داخل هواپیما می برد به هیچ عنوان گفتار دوم:خسارات معنوی وارده به مسافر

یکی از خسارات مسلمی که در سوانح هوایی به مسافرین یا به باز ماندگان آنان وارد می گردد ، خسارت معنوی می باشد.

چراکه مسافرینی که هواپیمای آنها دچار سانحه گشته و جان سالم به در برده اند ، سالها این خاطره تلخ را فراموش نکرده و دیگر میل و رغبتی به بهره گیری از این وسیله ندارند یا افرادی که دچار سانحه گشته و جان سالم به در نبرده اند خانواده ی آنها تا سالهای متمادی در غم از دست دادن عزیزان خود می سوزند و با نگاهی کینه جویانه به این وسیله و متصدیان آن نگاه میکنند . لذا با در نظر داشتن مطالب فوق و مسلم بودن لزوم جبران خسارت معنوی برآن شدیم تا در این گفتار به تبیین این خسارت پرداخته تا شاید گامی مثبت در جهت احقاق این حق مسافران نیز باشد .

بند نخست : مقررات جبران خسارت معنوی طبق رویه و قوانین داخلی

در نظام حقوقی ایران نسبت به جبران خسارت معنوی دادگاه ها توجهی نداشته ، به این علت که شورای عالی قضایی سابق و شورای نگهبان ، جبران خسارت معنوی به صورت وجه نقد را خلاف موازین شرع قلمداد کرده و به همین امر باعث شده که محاکم نسبت به جبران 

 

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

 پایان نامه مطالعه مسئولیت مدنی و چگونگی تعیین سبب مسئول در سوانح هوایی

 

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت پی دی اف):

پایان نامه مطالعه مسئولیت مدنی و چگونگی تعیین سبب مسئول در سوانح هوایی

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه