عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : راهکارهای غیرکیفری پیشگیری از جرم در حقوق اسلامی 

تکه ای از متن پایان نامه :

 

  • عوامل اجتماعی
شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

جرم شناسان برای تحقق مراحل مختلف وقوع جرائم از مرحله تخیلات مرحله ارتکاب جرم با عناوین محیط، زمینه، شخصیت و وضعیت مورد بحث قرار می دهند.

بایستی یادآورشد با وجود عوامل جرم زا بعضی از افراد تحت تاثیر عقاید مذهبی و اصول اخلاقی، وی جایگاه اجتماعی مرتکب جرم نمی شوند.

عوامل جرم زا شامل دو دسته اند: عوامل فردی یا درونی و عوامل اجتماعی یا بیرونی.

اشخاص دارای تزلزل شخصیت، تعدد شخصیت، اشرار ذاتی، احساساتی ها و بی ثباتها شامل این گروه هستند.

ب) عوامل فردی ارادی

شامل عواملی می باشد که در اثر آنها فرد با اراده خود در به وجود آمدن وضعیت ارتکاب جرم تأثیر دارد و شامل دو عامل الکلسیم و اعتیاد به مواد مخدر می باشد.

اثرات مصرف مشروبات الکلی علاوه بر آثار جسمی و روانی واجتماعی، موجب تولد فرزندان ناقص الخلقه، علیل، مبتلا به بیماریهای روانی و عقب ماندگی ذهنی از والدین معتاد می گردد و صرف مشروبات الکلی در بروز انواع جرائم موثر می باشد مثل ضرب و جرح، بلوا و آشوب، قتل، انحرافات جنسی.

اعتیاد به مواد مخدر، توجهاً به تنوع این مواد آثار متفاوتی در مصرف کنندگان این مواد بجا می گذارد و اثرات آن بر جسم و روان آدمی می باشد.

عموماً افراد  متعاد به مواد مخدر، مرتکب جرائم مالی مثل سرقت، کلاهبرداری، خیانت در امانت، و ترغیب وتحریک به استعمال مواد مخدر توزیع مواد مخدر می شوند و استعمال بعضی از مواد مخدر باعث ارتکاب منافی عفت، تصادفات رانندگی می شوند.

بند دوم: عوامل اجتماعی یا بیرونی

تأثیرات محیط اجتماعی در شکل گیری شخصیت آدمی غیرقابل انکار می باشد، محیط عبارتست از هر امر و شیئی که بشر را احاطه کرده باشد هر جا بشر رشد می کند دایره محیط او گسترش می یابد. محیط یکی از عوامل اساسی شکل گیری کیان تربیتی و ساختمان شخصیت فرد می باشد.

«آگوست کنت معتقد می باشد که افراد در اعمال و رفتار خود آزادی نداشته تحت تأثیر عوامل اجتماعی، مرتکب جرم می شوند». (دانش، 1381: 304 الی 308)

استاد “گابریل تارد” نیز اعتقاد داشت: «رفتار و اعمال هر فرد در اجتماع، ناشی از تقلید می باشد، افراد با تقلید از عادات و رفتار دیگران، روابط اجتماعی خود را بر قرار می کنند.» (همان: 304 تا 308)

«اوضاع و احوال محیط اجتماعی که بزهکار در آن زندگی می کند مثل چگونگی زیربنای خانوادگی، شغل، افکارعمومی، اعتقادات مذهبی، مسکن، وضع اقتصادی، جمعیت، 

 

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

 پایان نامه ارشد – راهکارهای غیرکیفری پیشگیری از جرم در حقوق اسلامی – سایت دی فایل – سایت دی فایل

 

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت پی دی اف):

پایان نامه ارشد – راهکارهای غیرکیفری پیشگیری از جرم در حقوق اسلامی – سایت دی فایل – سایت دی فایل

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه