عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :

مطالعه ارتباط توسعه اقتصادی و بازده سرمایه گذاری بنگاه‌ها

تکه ای از متن پایان نامه :

وي مخالف هر گونه دخالت دولت در فعاليتهاي اقتصادي بود و پشتيبان سرسخت سياست تجارت آزاد، در سطح بين المللي و داخلي و طرفدار سياست آزادي كامل اقتصادي براي تمام افراد جامعه بود. دست نامريي به گونه خودكار از طريق اعمال مكانيزم رقابت كامل ، ثروت ملت را نيز به حداكثر خواهد رسانيد.

تقسيم كار نقطه آغازين تئوري رشد اقتصادي آدام اسميت می باشد. وي علت فقر در جوامع اوليه بشري را در كارايي پائين نيروي كار مي‌داند و فراواني رفاه در جوامع كنوني را در افزايش كارائي با بهره‌وري مي‌داند و علت بهره‌وري بيشتر را ناشي از تقسيم كار مي داند. وي استدلال مي كندكه تقسيم كار، افزايش قدرت بهره‌وري نيروي كار را به دنبال خواهد داشت. يكي از نويسندگان در خصوص تقسيم كار آدام اسميت اين چنين مي‌نويسد:

صورت گرفته بود و به مقصود تسهيل جابه جايي آزاد نيروي كار، در قوانين حمايت از فقيران اصلاحاتي اعمال شده بود.»( آزاد،1376)

جان استورات ميل همچون ديگر انديشمندان كلاسيك، عدم دخالت دولت در فعاليتهاي اقتصادي را تجويز مي‌كند و وظايف زير را براي دولت بر شمرد:

– تغيير قوانين مربوط به مالكيت و نحوه تقسيم سود

– وضع قوانين عليه تقلب هاي بازرگاني و اجراي دقيق آن

– اعمال سياست آموزش اجباري و به كارگيري يك سيستم امتحان گيري توسط دولت

– تنظيم ساعات كار كارگران

– برقراري تجارت آزاد و عدم به كارگيري سياست هاي حمايتي، مگر در مورد صنايعي كه در ابتداي توليد هستند.

ج كارل ماركس

كارل ماركس همانند كلاسيك‌ها به گونه صريح و مشخص به الگوي توسعه نپرداخته می باشد بلكه به تحليل يك فرآيند و مراحلي كه تغيير و تحولات كمي و كيفي جامعه را شكل مي‌دهد پرداخته می باشد. ديدگاه وي تأثير عميقي بر سيستم اقتصادي كشورهاي اروپايي شرقي، چين و ساير كشورهاي سوسياليستي داشته می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه