تکه ای از متن پایان نامه :

سه روز او را نگه داريد و آب و غذا به او بدهيد. اگر زنده ماندم دربارۀ او نظر خواهم داد و اگر مردم، وی را بكشيد و مثله‌اش نكنيد (طبسی1381 ، 79).

براساس اين روايات می‌توان چنینبیان نمود كه جايز می باشد برای كشف قضيه، تروركننده را در وقتی كه ترس مرگ ترور شده هست زندانی كرد. خصوصيتی برای سه روز كه در كلام حضرت امير(ع) آمده می باشد نيست؛ زيرا احتمال دارد امام علی(ع) به آن مدت به دليل خبر پيغمبر اكرم (ص) آگاه شده باشد، پس حبس بيش از سه روز جايز می باشد.

 

از امام خمينی(ره)نیز استفتائی به این مضمون صورت گرفت که اگر حكم گردد به قصاص قاتل عمدی، و اوليای دم، صغار باشند نظر به اين كه- به رأی شما- لازم می باشد قصاص تا بلوغ تأخير بيفتد و آنان خواستار قصاص شوند، آيا جايز می باشد قاتل، تا آن وقت زندانی گردد يا نه؟ ایشان در پاسخ میفرمایند: محكوم به قصاص شدن مجوّز حبس نمی‌گردد. آری، اگر ترس فرار وی باشد، جايز می باشد از او كفيل يا وثيقه­ی نقدی يا غير نقدی گرفته گردد و در صورتی كه ترس فرار باشد و تا بلوغ، زمان اندكی می باشد، حبس او مانعی ندارد (طبسی1381، 87).

با در نظر داشتن عبارات فوق مشخص گردید که بازداشت موقت به جهت حفظ حقوق اولیای دم می باشد و  قاتل را به همین دلیل بازداشت می‌كنند.

 

3-4-4 بازداشت موقت متهم  به دزدی‌

رواياتی وارد شده می باشد كه متهم به دزدی تا زمانی كه جنس دزديده شده را بياورد يا تا زمان تعديل شهود و يا تا زمان حضور شهود؛ و همچنين متهم ی كه مدّعی می باشد آن جنس را خريداری كرده می باشد بازداشت می شوند. بعضی از علمای اهل سنت، فتوا به بعضی از اين موارد داده‌اند.

آغازً خاطر نشان می گردد که روایاتی که ذکر خواهد گردید از منابع اهل سنت می باشد و روایتی در این خصوص از کتب شیعه پیدا نمود نگردید.

مانند روایاتی که حکم به بازداشت متهم تا زمان آوردن كالای مسروقه‌ می توان به روایات ذیل تصریح نمود.

از عراك بن مالك نقل شده می باشد که دو تن از بنی غفار آمدند و در ضجنان از آب‌های مدينه منزل كردند. در آنجا مردمی از غطفان بودند كه شتران باری داشتند. صبح كه گردید غطفانيان يك جفت از شترانشان را گم كردند و آن دو غفاری را متهم  ساختند. آنان را نزد پيامبر آورده و جريان را گفتند. پيامبر(ص) يكی از ايشان را بازداشت كرد و به ديگری گفت: برو بگرد؛ او رفت و چيزی نگذشت كه شتران را آورد.پيامبر به يكی از دو غفاری- به گمانم به آن يكی كه

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید: