تکه ای از متن پایان نامه :

 

 

1        پيشينه و مرور تحقيقات انجام شده

هرچند كه در طول سال‌هاي متمادي، روش‌هاي ساخت و طراحي سازه‌ها گسترش يافته‌می باشد. اما همچنان اثر زلزله از مهمترين مشكلات طراحي ساختمان‌ها در مناطق لرزه‌خيز مي‌باشد. مهاربندهاي معمولي در  مقابل بارهاي جانبي زمين‌لرزه يا نيروي باد دچار تغييرشكلهاي جانبي زيادي مي‌شوند. در صورتي كه اين تغييرشكلها از حد معيني زيادتر گردد، موجب بروز خرابي سازه‌اي و غير سازه‌ای شده ايمني و يكپارچگي سازه به خطر مي‌افتد. خرابي تحت اثر P-Δ تشديد شده و تغيير شكل‌هاي مخرب افزون‌تر  مي‌گردد. براي مقابله با چنين تغييرشكل‌هايي انواع  مختلف المان‌ها و  سيستم‌ها در قاب‌هاي فولادي به كار برده مي‌شوند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

المان‌هاي قطري در مهاربندهاي هم‌مركز معمولي علي‌رغم اينكه سختي و مقاومت سازه را افزايش مي‌دهند، اما استهلاك انرژي قابل توجهي را در حين زلزله نشان نمي‌دهند. رفتار پس‌كمانشي ضعيف، زوال سختي و مقاومت و خستگي سيكل كم مشكل عمده و اساسي در عملكرد اعضاي فشاري می باشد.  وقتي كمانش اتفاق مي‌افتد سختي جانبي به شدت افت كرده و  پايداري قاب كاهش يافته، باعث خرابي  شديد در اعضاي سازه‌اي و غيرسازه‌اي شده و در پاره‌اي موارد باعث فرو ريختن سازه مي‌گردد.

بدين ترتيب مهاربندهاي معمولي داراي ظرفيت شكل‌پذيري محدود و چرخه‌اي نامتقارن انرژي هستند.[2] براي غلبه بر مشكلات ذكر شده، انواع جديدي از مهاربندها از حدود سه دهه پیش و براي اولين بار در ژاپن توسط Yashino و همكاران[3] گسترش يافته‌می باشد. و تكنولوژي اين سيستم در سال 1988 به آمريكا منتقل گردید، و اولين بار  Tremblayو همكاران در سال 1999 آزمايشات تئوري و عملي بر روي مهاربند کمانش‌ناپذیر به‌ مقصود بهره گیری در يك سازه 4 طبقه در شهر Quebec در كانادا انجام دادند.[4]

(‏2‌.‌1)                                                        Pe /Py >1

 

(‏2‌.‌2)                                                          φPe/1.3Py

 

(‏2‌.‌3)                                            Pe/Py >1.5

كه در آن Py مقاومت جاري شدن قسمت جاري شونده محصور شده و Pe مقاومت كمانشي الاستيك غلاف فلزي مي‌باشد.

 

 دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

 ( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با فرمت ورد ) :

مطالعه رفتار مهاربندهای کمانش تاب ضربدري شكل

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

 ( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با    فرمتPDF ) :

مطالعه رفتار مهاربندهای کمانش تاب ضربدري شكل

 از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید: