مطالعه تکنیکهای طنز در ادبیات داستانی نوجوان دهه‌ی هشتاد

قسمتی از متن پایان نامه :

 

ساختارهای زبانی

تشبیه: در بین روش‌ها و عناصر به‌کارگیری طنز در این مجموعه، تشبیه بیشتر از همه مورد بهره گیری قرار گرفته می باشد. به طوری که در جای‌جای داستان‌ها با آن روبه‌رو هستیم:

 صدای جلیل بلبل را از پشت در، مثل الفبای مورس می‌شنوم:« م… م… منم… آقای ج… ج… جلیل… بابا… بات… ه… هنوز نیومده؟!»( ص 17)

می‌آید جلو، مردمک چشمانش عین زرده‌ی تخم‌مرغ نیمرو از سفیدی زده بیرون.( ص 33)

سنبل، نخودی می‌خندد و می‌گوید:« قیافه‌شو! عین لایه‌ی اوزون می‌مونه».( ص 76)

 

 

 

 

4.2.3.2. در روزگاری که هنوز پنج‌شنبه و جمعه اختراع نشده بود

اختصار‌ی داستان

این مجموعه، از هفت داستان تشکیل شده که همه‌ی آن‌ها به نوعی بازآفرینی داستان‌ها و قصه‌های قدیمی مربوط به حیوانات می باشد. نویسنده با تحریف و تغییر بعضی ضرب‌المثل‌ها و قصه‌ها از واقعیت شناخته شده و قدیمی‌شان، آن‌ها را با فضای داستان‌های امروزی پیوند زده و شخصیت‌ها را با ویژگی‌هایی تازه در دنیای معاصر قرار داده می باشد. ماست‌مالی، داستان شیری می باشد که با آغاز بهار و سال نو، با گرایش به صلح و دوستی،  تصمیم به تغییر می‌گیرد. او در نهایت با پاک‌کردن نقطه‌هایش به عنوان سیر در سفره‌ی هفت‌سین شهردار حاضر می گردد. در روزگاری که هنوز پنج‌شنبه و جمعه اختراع نشده بود دومین داستان این مجموعه می باشد که روایتگر ماجرای رسیدن یک خر از روستا به تلویزیون و اجرای برنامه می باشد. چاچاچا، تکرار داستان قدیمی روباه و کلاغ می باشد. با این تفاوت که کلاغ این بار کوشش می کند گول روباه را نخورد. داستان شوخی درمورد‌ی پرواز کلاغ، دارکوب و روباه با هواپیما می باشد. در این داستان، بر خلاف همیشه، از زیرکی و کاردانی روباه خبری نیست و روباه به دلیل حماقتش از هواپیما به بیرون پرت می گردد. در داستان شیر تو شیر، شیری از جنگل به شهر می‌رود تا ببیند آن‌جا چه خبر می باشد و آدم‌ها چه کار می‌کنند. اما با انبوهی از معانی گوناگون «شیر» و ترکیب‌های مختلف آن روبه‌رو می گردد.  همه‌اش به خاطر یک تکه پنیر عنوان داستان ششم می باشد که ماجرای تاریخی کلاغ و روباه را به شکلی تازه روایت می کند. در این داستان، کلاغ به دلیل بیماری نزد پزشک که همان روباه می باشد می‌رود و در پایان مجبور می گردد پنیرش را به جای ویزیت به روباه بدهد. آخرین داستان این مجموعه، شب فراموش نشدنی شیر و خرگوش نام دارد که بازآفرینی ماجرای شیر و خرگوش کلیله و دمنه می باشد.

 

تکنیک‌ها

کنایه: بهره گیری از دنیای حیوانات برای اظهار انتقادها به صورت غیرمستقیم و کنایی، شیوه‌ای می باشد که بعضی نویسندگان طنزنویس از آن بهره گیری می‌کنند. حسن‌زاده  در این کتاب با بهره گیری از این روش، به انتقاد از بعضی ناهنجاری‌های موجود در جامعه یا عادت‌های ناپسند فردی پرداخته می باشد. این امر از همان ابتدای کتاب و در داستان اول به چشم می‌خورد:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

نزدیکای عید پارسال بود که آقا شیره، تو آفتاب دل‌چسب دراز کشیده بود، دست‌ها را زیر یال‌های پریشانش گذاشته بود و به رادیو گوش می‌داد. رادیو پیام جنگل هم یک در میان، پیام‌های بهاری می‌داد و می‌گفت: ای اهالی جنگل، بهار آمده می باشد، شکوفه‌ها و گل‌ها به شما لبخند می‌زنند، جهان در حال تغییر و تحول می باشد، آیا شما هم تغییری کرده‌اید؟ چند روز دیگر عید نوروز می باشد، آیا دوستی دارید که دوست داشته باشید با دوستان دیگرتان به دیدارش بروید؟ و اختصار از همین جمله‌های زیبا.

آقا شیره که کله‌اش از این حرف‌ها پر شده بود و زمینه‌های قبلی هم داشت، یکهو به خود آمد. در یک چشم بر هم زدن از این رو به آن رو گردید( این هم از معجزه‌های برنامه‌های رادیو و تلویزیون می باشد).( ص6-7)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1- تکنیک‌های طنز و مطایبه به صورت تحلیلی مورد ارزیابی قرار بگیرند و پرکاربردترین آن‌ها معرفی شوند.

2-آثار مطالعه شده از نظر كاربرد تكنيك‌هاي طنز با یکدیگر مقایسه شوند و بهترین نمونه‌ها مشخص گردند.

3-سیر طنزپردازی آثار داستانی نوجوان دهه‌ی هشتاد و دگرگونی‌هایی که در این آثار رخ داده، مطالعه شوند.

4-آثار از نظر موضوعي نيز مورد تحليل و ارزيابي قرار بگيرند.

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

پایان نامه مطالعه تکنیکهای طنز در ادبیات داستانی نوجوان دهه‌ی هشتاد

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه مطالعه تکنیکهای طنز در ادبیات داستانی نوجوان دهه‌ی هشتاد

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید: