مطالعه تکنیکهای طنز در ادبیات داستانی نوجوان دهه‌ی هشتاد

قسمتی از متن پایان نامه :

 

هم‌چنین زمانی که کلانتر برای تعقیب دماغ خیس از فرفره کمک می‌خواهد، رفتار فرفره باعث ایجاد جایگاه طنز شده می باشد. فرفره با دستور کلانتر به سرعت شروع به حرکت می کند، اما سرعت او به اندازه‌ای زیاد می باشد که به جای حرکت، در جای اول خود و رو به دیوار قرار می‌گیرد. در نهایت  با شکافتن دیوار هتل و متوقف شدن، موفق به تعقیب گربه‌ی فراری نمی‌گردد.

 کلانتر بدون معطلی روی ناودان پرید و از آن بالا رفت. در تمام طول ناودان بوی آزاردهنده‌ی ماهی خام احساس می‌گردید. کلانتر از وسط ناودان روی اسبش فرفره پرید. اسب که مشغول خوردن قندهایش بود، گفت:« هزار بار بهت گفتم موقع غذا خوردن این کار رو نکن… اگه پریده بود توی گلوم چی؟!»

  • بتاز فرفره… بایستی اون گربه‌ای رو که فرار نمود، بگیریم.

فرفره( اسبی که موقع دویدن، شلیک می‌گردید) تصمیم گرفت با یک دور سریع و درجا، رو به دشت قرار بگیرد و حرکت کند؛ اما سرعت دور زدنش آن‌قدر زیاد بود که…« هوپ»… دوباره رو به دیوار قرار گرفت! حالا یک بار دیگر… این بار رو به تپه‌های پشت شهر بود…« هوپ»… یک بار دیگر و این بار کلانتر و اسبش رو به دیوار چوبی هتل بودند.

  • تو بایستی اسب« شهربازی» می‌شدی… لازم نیست دور بزنی… فقط حرکت کن… مثل همه‌ی اسب‌ها برو دنبال فراری.

با شنیدن این حرف، فرفره با تمام سرعت حرکت نمود( یعنی با بالاترین شتاب ممکن شلیک گردید). آن‌ها دیوار چوبی هتل را سوراخ کرده بودند و از آن رد شده بودند… و حالا

 بزرگ‌نمایی: این تکنیک بیشتر در توصیف وضع ظاهری افراد به خصوص خواهر دماغ خیس به کار رفته می باشد. نویسنده با اغراق در توصیف لباس این شخصیت، ثروتمندی و اشرافی‌گری را در رفتار او نشان داده می باشد:

 دختر جوان با دلخوری توی اتاق راه می‌رفت و با دامن لباسش زمین را جارو می‌نمود. دامن آن‌قدر چین داشت که اگر آن‌ها را باز می‌نمود، می‌گردید با پارچه‌اش برای چهار تیم بسکتبال لباس دوخت.( 50)

هم‌چنین در جای دیگر  با اغراق در توصیف کلاه‌های حصیری پدربزرگ و نوه‌اش، متفاوت بودن آن‌ها را نسبت به دیگران به سخره گرفته می باشد:

    مادربزرگ، دختر جوان، گاودار پیر و کلانتر، سوار بر اسب‌های خسته و تشنه‌شان در یک کوره راه پر پیچ و خم کوهستانی پیش می‌رفتند. گاودار پیر و دخترک، برای محافظت از پوستشان در برابر آفتاب، مجهز به کلاه‌های حصیری بسیار بزرگی بودند که زیر هرکدام از آن‌ها یک خانواده‌ی هشت نفری می‌توانست پیک‌نیک خوبی را با ساندویچ پنیر و پیازچه برگزار کند.( ص59)

کوچک‌کردن: نویسنده در بیشتر موارد از این تکنیک برای کوچک‌کردن افراد دیگر توسط پدربزرگ دماغ خیس که یک گاودار بزرگ و ثروتمند می باشد، بهره گیری کرده می باشد. گاودار پیر به دلیل ثروت و دارایی فراوانش بدون در نظر گرفتن جایگاه افراد، به تحقیر آن‌ها می‌پردازد:

 وقتی دختر، آرام از راه‌پله‌ی مدور هتل بالا رفت، گاودار پیر به چسب‌زخم گفت:« یادت باشه اگه یه مو از سر اون دختر کم بشه، ازت یه پودر تقویتی درست می‌کنم و می‌پاشمت روی علوفه‌ی گاوام…»( ص77)

 گاودار پیر انگشتش را به طرف چسب‌زخم گرفت و گفت:« اون رذل، اون بی سر و پا، اون بیمار روانی نوه‌ی من نیست».

کلانتر گفت:« درسته… من شما رو درک می‌کنم… اما بالاخره اون نوه‌ی شماست و شما یه روزی اون رو می‌بخشین».

گاودار پیر ناخن‌هایش را به حالت پنجول کشیدن برای کلانتر تکان داد و گفت:« اون نوه‌ی من نیست… نوه‌ی گم‌شده‌ی من هنوز پیدا نشده… می‌تونی بفهمی یا حتماً بایستی سکته کنم؟!»

  • نوه‌ی شما نیست؟
  • نه… اون فقط یه گربه از نژاد پسته… از اون گربه‌هایی که توی سطل آشغال دنبال کله‌ی مرغ می‌گردن.( ص84)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

1- تکنیک‌های طنز و مطایبه به صورت تحلیلی مورد ارزیابی قرار بگیرند و پرکاربردترین آن‌ها معرفی شوند.

2-آثار مطالعه شده از نظر كاربرد تكنيك‌هاي طنز با یکدیگر مقایسه شوند و بهترین نمونه‌ها مشخص گردند.

3-سیر طنزپردازی آثار داستانی نوجوان دهه‌ی هشتاد و دگرگونی‌هایی که در این آثار رخ داده، مطالعه شوند.

4-آثار از نظر موضوعي نيز مورد تحليل و ارزيابي قرار بگيرند.

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

پایان نامه مطالعه تکنیکهای طنز در ادبیات داستانی نوجوان دهه‌ی هشتاد

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه مطالعه تکنیکهای طنز در ادبیات داستانی نوجوان دهه‌ی هشتاد