مطالعه بازتاب توکّل و رضا در متون نثر عرفانی قرن چهار تا هشت هجری

تکه ای از متن پایان نامه :

مقطعی او رامأیوس نمی سازد.هرگاه توکل به مفهوم صحیح کلمه در جان بشر جای گیرد به یقین، امید آفرین، نیروبخش، باعث تقویت اراده، تحکیم مقاومت، پایمردی، صبر و تقوا   می گردد. در سایه ی توکل می باشد که بشر می تواند بر دشمنانش پیروز گردد و برای کسب روزی اش کوشش نماید و با خرافات مبارزه کند. و از اوصاف اهل توکل می باشد که:

2-1-7-2 ایمان اهل توکل: خدای سبحان توکّل را لازمه ایمان دانسته می باشد و می فرماید: «و علی الله فَلیتوکّل المومنون.( آل عمران/122) افراد با ایمان تنها بایستی بر خدا توکّل کنند. با در نظر داشتن نص صریح قرآن، توکّل نتیجه ایمان می باشد زیرا بشر زمانی امور را به خدا واگذار می کند که قلبش از یاد خدا آگنده گشته و غیر از او مسبب الاسبابی را نشناسد، در این مقام؛ تنها نام حق، قلب های مؤمنان را به خشوع و سر سپردگی پیش روی قادر یگانه وا می دارد. همانطوری که قبلاً تصریح گردید عبارت: « وَ عَلَی اللهِ فَلْیَتوکّل الْمُؤمِنُونَ» و هم چنین درآیات(شوری/36)، (نحل/99)،(انفال/2)، (ابراهیم/12)، (عنکبوت/59)، (نحل/42) تأکید و ذکرشده می باشد که مؤمنین اهل ایمانند. (مکارم شیرازی/1363: 332) خداوند در قرآن می فرماید: «وَمَن یَتوکّل عَلَی اللهِ فهو حَسبُهُ اِنَّ اللهَ بالِغُ أَمرِهِ قَد جَعَلَ اللهُ لِکُلِّ شیء قَدراً» (طلاق/3 ) هر کس بر خداوند توکّل کند امرش را کفایت کند، خداوند فرمان خود را به انجام می رساند و خدا برای هر چیز اندازه ای قرار داده می باشد. «هُوَ مؤلنا وَ عَلَی اللهِ فَلیَتوکّل»، المؤمِنُونَ. اوست مولای ما و البته اهل ایمان در هر حال به خدا توکّل خواهند نمود (51/ توبه) .( مکارم شیرازی/1358: 44)

2-1-7-3 تقوا و صبر اهل توکل: قرآن کریم به صراحت توکّل را لازمه ی ایمان می شمارد، آیات متعدد دیگری نیز بر این مطلب دلالت دارد و از ایمان و توکّل در کنار هم سخن می گوید. در قرآن توکّل و تقوا در کنار هم به کار رفته می باشد. و از صبر نیز همراه با توکّل یاد شده می باشد. بر این اساس، در نظر داشتن مفاهیم ایمان و تقوا و صبر در درک عمیق تر مفهوم قرآن «توکّل» اهمیت دارد، در آیه  دیگر   می فرماید: «وَ عَلَى اللّهِ فَتَوَكَّلُوا اِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنين». بر خدا توکّل کنید اگر نیک ایمان دارید.(مائده/23) جنید گفت: غایت صبر توکّل می باشد، قال الله تعالی: «الَّذِينَ صَبَرُواْ وَعَلَى رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُونَ»(استعلامی/1390: 388). «وَلَنَصبرَنّ علی ماءَ اذیتُموُنا»: صبر در برابر آزار و اذیت می باشد مرا فرع بر وجود…( طباطبائی/1390: 12،46)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

2-1-7-4 پیروزی اهل توکل: اهل یقین کسانی هستند که از خدا می ترسند «أَلَّا تَخَافَ مَعَ اللَّهِ شَيْئا» حدّ یقین که مرحله

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه