تکه ای از متن پایان نامه :

 

 بر اين اساس مي‌توان گفت اتخاذ رفتار[1]هاي افراد جامعه براي سلامتي، ريشه در توجه‌ها و باورهاي افراد دارد و تا زماني كه اين باورها تغيير نيابند و با رفتارهاي مناسب جايگزين نشوند، ضمانتي براي كاهش عوامل خطر فردي در جامعه وجود نخواهد داشت. در ميان متون بازاريابي اجتماعي، الگوهاي بسياري در زمينه تغيير رفتار وجود دارند كه مانند آن‌ها، تئوري رفتار برنامه‌ريزي شده[2] مي‌باشد. در اين مطالعه نيز از تئوري رفتار برنامه‌ريزي شده  و همچنین مدل اعتقاد بهداشتی بهره گیری شده می باشد و کوشش شده تا بر مبناي اين مدل، باورها و توجه‌هاي افراد نسبت به رفتار در روبرو شدن با گرد و غبار مورد بررسي قرار گيرد. در ارتباط با بهره گیری از مدل رفتار برنامه‌ريزي شده و مدل اعتقاد بهداشتی در بحث گرد و غبار تاكنون در داخل كشور تحقيقي نظاره نگرديده می باشد ولي گویه­های مدل به صورت جداگانه در تحقيقات مختلف با موضوعات متفاوت مورد بررسي قرار گرفته می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

از این رو در این پژوهش به جستجوی جواب برای سؤال های اساسی زیر پرداخته می گردد که رفتار خانوارهای روستایی و شهری نسبت به گرد و غبار چگونه می باشد؟ آیا تفاوتی بین رفتار خانوارهای روستایی و شهری جهت مقابله با این پدیده هست؟ و عوامل مؤثر بر این رفتارها کدامند؟

3-1- ضرورت و اهمیت پژوهش

مخاطرات محیطی(سیل، زلزله، یخبندان، گردباد و مانند این­ها) وقایع یا فرایندهای طبیعی غالب­اند که با داشتن پتانسیل­هایی، موجب رسیدن آسیب­ها و خسارت­هایی به بشر­ها و محیط زیست و رفاه آنان می­شوند(تونک،1998). مخاطرات طبيعي با انواع گوناگون و گستره نفوذشان به عنوان پديده­هایي تكرارنشدني و مخرب، همواره در طول دوران حيات كره زمين وجود داشته­اند و پس از پيدايش بشر نيز هميشه خطري جدي براي بشر­ها بوده­اند. بر اين اساس مي­توان اذعان داشت كه هيچ جامعه­اي ادعاي مصونيت از مخاطرات طبيعي را ندارد و بشر­ها همواره با تأثيرات ذهني و عيني زيان بار آن مواجه­اند (یمانی و مرادی پور، 1392). اين در حالي می باشد كه به رغم پيشرفت­هاي علمي و فني طي دهه­هاي اخير، مخاطرات طبيعي همچنان آسيب­ها و هزينه­هاي سنگيني را به جوامع انساني و غير انساني وارد مي­سازند. در حال حاضر هزینه تحمیل شده توسط بلایای طبیعی به اقتصاد جهانی در سال از مرز 50 میلیون دلار تجاوز می کند که یک سوم آن هزینه مربوط به اقدامات پیشگیری، جلوگیری و کاهش اثرات بلایا بوده و دو گرد و غباری موجب گردید حدود 8 هزار هکتار از جنگل­های طبیعی از بین برود و 641949 میلیون ریال به تولیدات گیاهی خسارت وارد گردد و تأثیر زیادی بر روی کاهش عملکرد کمی و کیفی محصولات کشاورزی و هجوم آفات و بیماری و بازاریابی محصولات بگذارد(خمان،1391؛ محمدی،1389). اثرات گرد و غبار را می­توان در دو گروه اختصار نمود: اثرات کوتاه مدت در زندگی مردم از قبیل اختلال در سیستم­های حمل و نقل هوایی و جاده­ای به علت کاهش قابلیت دید و منجر شدن به معضلات سلامتی به علت[1] Behavior

[2] Theory of planned behavior

 

 

 دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

 ( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با فرمت ورد ) :

مطالعه رفتار خانوارهای روستایی و شهری شهرستان بهبهان در روبرو شدن با گردوغبار

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

 ( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با    فرمتPDF ) :

مطالعه رفتار خانوارهای روستایی و شهری شهرستان بهبهان در روبرو شدن با گردوغبار

 از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید: