عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه جایگاه ونقش حقوق بشر دوستانه در اسلام و اسناد بین المللی

تکه ای از متن پایان نامه :

 

به خود راه نداده می باشد و در موارد متعددی حکم به جبران خسارت داده می باشد شعبه ی مدنی دیوان عالی کشور فرانسه در 13 فوریه 1923 ماده ی 1382 قانون مدنی را ناظر بر هر دو نوع خسارت مبحث سوم : موارد معافیت شرکتهای هواپیمایی از جبران خسارت

تحت شرایط خاص و محدودی مسئولیت شرکت هواپیمایی در قبال زیان دیده جزئاً یا کلاً منتفی می گردد . از آنجا که اصل بر مسئولیت شرکت در خسارات وارد شده می باشد ؛ از این رو اقامه ادله اثباتی برای رهایی از مسئولیت به عهده شرکت هواپیمایی می باشد .

 

گفتارنخست : اتخاذ کلیه تدابیر لازم از سوی شرکت هواپیمایی

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

ماده 20 پیمان ورشو در این مورد چنین مقرر می دارد :

در صورتی که متصدی حمل و نقل ثابت نماید که خود و عاملین وی کلیه تدابیر لازم را برای جلوگیری از بروز خسارت اتخاذ نموده اند …. مسئول نخواهد بود .

به یک تعبیر می توان گفت : اگر شرکت هواپیمایی کلیه تدابیر لازم را اتخاذ می نمود دیگر خسارتی رخ نمی داد . اما چنین تلقی ای از مسئولیت صحیح نیست ؛ زیرا در این صورت هیچ موردی که مشمول معافیت باشد پیدا نمی گردید . بایستی دید که اتخاذ چه تدابیری از طرف شرکت هواپیمایی لازم است ؟  آیا « اتخاذ تدابیر معقول و منطقی » بایستی بشود یا آنکه « اتخاذ ممکن » کفایت می کند .

در پرونده chisolmv.British European Airways

وضعیت جوی نا مناسب بود و هواپیما مرتباً دچار تکان های شدید می گردید . از مسافرین خواسته شده بود که کمربند های خود را بسته نگه داشته و از جای خود حرکت نکنند . در این هنگام مسافری از جای خود بلند گردید تا به سمت سرویس بهداشتی برود که در اثر حرکت و تکان هواپیما به کف هواپیما افتاد و صدمه دید .

وکیل شرکت هواپیمایی گفت : قبل از بروز حادثه ، از سوی مهماندار به مسافرین هشدار داده شده بود که کمربندهای خود را بسته نگه دارند . این هشدار با روشن کردن چراغ های مربوط همراه بوده می باشد ، اما مسافر به این هشدارها توجهی نکرده و دچار صدمه شده می باشد . دادگاه انگلیس در رای صادره فرودگاه یا وجود مقداری ابر ، مانع غیر قابل اجتناب به شمار می آید . در صورتی که همین موانع و شرایط برای یک هواپیمای بدنه وسیع همچون بوئینگ 747 که دارای تجهیزات پیشرفته می باشد مانع عمده ای محسوب نمی گردد .

  1. غیر قابل پیش بینی بودن حادثه

حادثه ای که موجب عدم اجرای پرواز شده می باشد علاوه بر غیر قابل اجتناب بودن ، بایستی غیر قابل پیش بینی هم باشد ، به نحوی که نتوان از قبل وقوع آن را پیش بینی نمود . به این ترتیب اگر خلبان و کارکنان هواپیما در یک پرواز خارجی فراموش کنند پاسپورت خود را 

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه مطالعه جایگاه ونقش حقوق بشر دوستانه در اسلام و اسناد بین المللی 

 

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت پی دی اف):

پایان نامه مطالعه مسئولیت مدنی و چگونگی تعیین سبب مسئول در سوانح هوایی

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه